Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska produkcja wieprzowiny

PRODUKCJA WIEPRZOWINY W TENDENCJI SPADKOWEJ

Według danych Eurostatu w okresie sty-kwi’22 w krajach UE odnotowano spadek produkcji mięsa wieprzowego (masa ubojów) o 5,0% r/r. Spadki, warunkowane zmniejszającym się pogłowiem trzody chlewnej, dotyczyły większości głównych producentów w UE. Uwagę zwraca znaczący, bo 12-proc. spadek ubojów świń w Niemczech oraz w Belgii (-10% r/r).

W nieco mniejszej, lecz zauważalnej skali (-9,2% r/r) zmniejszyła się produkcja w Polsce, a główną przyczyną była niekorzystna sytuacja dochodowa sektora oraz problem ASF wpływający na wycofywanie się wielu podmiotów z chowu trzody chlewnej. Wzrost produkcji mięsa wieprzowego wciąż jednak notowano w Hiszpanii, co spowalniało procesy wychodzenia unijnego rynku wieprzowiny z kryzysu. Rynek wieprzowiny w UE w pierwszych miesiącach 2022 wciąż pozostawał nadwyżkowy.

Wieprzowina: ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50%! Ale, czy to się jeszcze opłaca? Perspektywy sektorowe   - 1Wieprzowina: ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50%! Ale, czy to się jeszcze opłaca? Perspektywy sektorowe   - 1

 

WZROST POLSKIEGO IMPORTU MIĘSA WIEPRZOWEGO

Reklama

Według KE unijny eksport mięsa wieprzowego w 1q22 zmalał o 29% r/r tj. o ponad 450 tys. t i wolumenowo przewyższał ubytek produkcji, która w analogicznym okresie zmniejszyła się o 282 tys. t. Spadek eksportu był wynikiem wysokiej bazy statystycznej z 1q21, kiedy wysyłki do Chin wciąż były wysokie. Sytuacji istotnie nie zmienił większy eksport na niektóre rynki azjatyckie, np. do Japonii czy też Korei Płd.

Mniejsza produkcja w kraju przyczyniła się do zwiększenia polskiego importu mięsa wieprzowego. W okresie sty-kwi’22 wzrósł on w ujęciu wolumenowym o 12,8% r/r (głównie z Danii, Holandii i Hiszpanii), co wobec spadku eksportu o 16,3% r/r, spowodowało wzrost ujemnego salda Polski w handlu wieprzowiną.

Wieprzowina: ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50%! Ale, czy to się jeszcze opłaca? Perspektywy sektorowe   - 2Wieprzowina: ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50%! Ale, czy to się jeszcze opłaca? Perspektywy sektorowe   - 2

 

WCIĄŻ NISKA OPŁACALNOŚĆ CHOWU TRZODY

O ile w marcu ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50% w ujęciu miesięcznym, wspierane efektami wojny (m.in. z uwagi na drożejący silnie drób oraz wzrosty cen pasz), to dwa kolejne miesiące przyniosły wyhamowanie dynamiki cen. W maju przeciętna cena skupu trzody była wyższa o 23% r/r, ale opłacalność produkcji żywca nie uległa zwiększeniu z uwagi na jeszcze silniejsze wzrosty cen pasz. W maju cena mieszanki pełnoporcjowej dla trzody chlewnej zwiększyła się o blisko 39% w skali roku (za MRiRW). Na podwyżki wpływały istotne wzrosty notowań cen zbóż spowodowane wojną na Ukrainie. Relacja ceny skupu trzody chlewnej do ceny mieszanki pełnoporcjowej wyniosła 3,5 i była niższa o 11,5% r/r.

Reklama

Wieprzowina: ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50%! Ale, czy to się jeszcze opłaca? Perspektywy sektorowe   - 3Wieprzowina: ceny trzody chlewnej w Polsce wzrosły o blisko 50%! Ale, czy to się jeszcze opłaca? Perspektywy sektorowe   - 3

 

PERSPEKTYWY 2H22

Kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce. Zmniejszona podaż przełoży się na podwyżki cen na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że dynamika wzrostów cen w 2h22 może przyspieszyć do +33-45% w relacji rocznej, choć presja kosztowa w zakresie tuczu wciąż będzie wysoka z uwagi na wysokie ceny zbóż, ale także ceny paliw, energii i rosnące koszty pracy.

 

 

 


***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 2/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej