Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostrożny optymizm w kwestii surowców. Transformacja energetyczna w centrum uwagi inwestorów

|
selectedselectedselected
Ostrożny optymizm w kwestii surowców. Transformacja energetyczna w centrum uwagi inwestorów | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Choć ostrożność w niektórych obszarach rynku towarowego może być uzasadniona, istnieją również powody do optymizmu, jak twierdzi Fred Fromm, zarządzający portfelem we Franklin Equity Group. Przedstawia on swoje śródroczne prognozy i potencjalne możliwości inwestycyjne.

 

Fundamenty energetyczne wydają się optymistyczne

Arabia Saudyjska zaskoczyła rynki energetyczne na początku czerwca, ogłaszając kolejne znaczące ograniczenie produkcji ropy naftowej o 1,0 mln baryłek dziennie, jednocześnie przedłużając poprzednie redukcje do 2024 roku. Podobnie jak w przypadku innych ogłoszeń o ograniczeniu wydobycia w tym roku, ceny ropy naftowej początkowo wzrosły, a następnie spadły, ponieważ obawy gospodarcze nadal wpływały na nastroje inwestorów. Oprócz obaw o popyt związanych ze spowolnieniem aktywności gospodarczej, czynniki sezonowe również odgrywają rolę, gdy niektórzy inwestorzy "sprzedają w maju i odchodzą". Choć niechętnie wspominamy o tak nadużywanej frazie, rynki energetyczne są być może bardziej narażone na tę letnią dynamikę niż większość innych, biorąc pod uwagę nieodłączną zmienność tego sektora. Może to być frustrująca pora roku dla inwestorów z sektora energetycznego, ale może także stanowić okazję do zakupu wysokiej jakości spółek po wycenach, które uważamy za atrakcyjne, czego doświadczyliśmy w maju.

Wracając do zapowiedzi Arabii Saudyjskiej i trwającego ograniczania produkcji przez OPEC+, powszechnie oczekuje się, że w drugiej połowie tego roku równowaga między podażą a popytem ulegnie znacznemu zacieśnieniu, a w ostatnich danych obserwujemy oznaki tego trendu. Powinno to doprowadzić do spadku zapasów i wzrostu cen w większości scenariuszy ekonomicznych, dlatego też pozostajemy optymistyczni w odniesieniu do fundamentów energetycznych w średnim i dłuższym horyzoncie czasowym.

Tymczasem uważamy, że perspektywy dla branż związanych z materiałami, które w czerwcu odnotowały mieszane wyniki, są mniej pewne. Pomimo historycznie niskich zapasów niektórych metali, fundamenty popytu pozostają uzależnione od działalności produkcyjnej i budowlanej w Chinach, która nadal wydaje się dość słaba. Ponadto, choć perspektywy dla popytu w Stanach Zjednoczonych wyglądają na stosunkowo solidne, gospodarki europejskie wydają się borykać z trudnościami, częściowo z powodu kryzysu energetycznego w regionie w ubiegłym roku, i w rzeczywistości może ucierpieć, gdy dolary inwestycyjne przeniosą się za Atlantyk, gdy firmy będą starały się skorzystać z zachęt rządowych i korzystniejszych kosztów energii. Scenariusz ten jest zestawiony z pozytywnymi fundamentami podaży i popytu w dłuższej perspektywie, a my nadal wypatrujemy zakłóceń na rynku, które mogą skutkować bardziej atrakcyjnymi wycenami.

Reklama

Tematy związane z transformacją energetyczną pozostają w centrum uwagi wielu inwestorów, ale tematy te ewoluują, ponieważ aspiracje zderzają się ze świadomością, że mogą nie nastąpić tak szybko, jak początkowo oczekiwano. Europa ucierpiała w 2022 r., ponieważ jej nadmierne poleganie na nieciągłych i zawodnych źródłach energii doprowadziło do wzrostu zużycia węgla w celu pokrycia luki. Przedsiębiorstwa ograniczyły zużycie energii, a wiele z nich mogło w ten sposób stracić przewagę konkurencyjną. Pomimo twierdzenia zwolenników, że energia odnawialna będzie kosztować mniej w miarę jej zwiększania, większość krajów i regionów, które mają najwyższy procent produkcji energii ze słońca i wiatru, ma również jedne z najwyższych cen energii, problemy z nieciągłością lub jedno i drugie. Pozytywnym aspektem zeszłorocznego kryzysu energetycznego jest jednak pojawienie się bardziej racjonalnego podejścia, w ramach którego kraje budują większą nadmiarowość w swoich sieciach energetycznych poprzez terminale importowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) i kontrakty długoterminowe. Racjonalność jest również widoczna w modyfikacjach strategii biznesowych zintegrowanych spółek energetycznych, które ponownie skupiają się na zwrotach i kierowaniu inwestycji do obszarów, w których posiadają specjalistyczną wiedzę.

 

Nowe technologie zyskują na popularności

Oprócz tego, że LNG odzyskuje status korzystnego paliwa przejściowego, inne obszary inwestycji zyskują na popularności, takie jak wodór, gdzie rosnąca liczba firm bada możliwości wykorzystania czystego paliwa we wszystkich gałęziach przemysłu i transportu. Podczas gdy obecnie jego szersze zastosowanie jest nadal w większości przypadków zaporowe pod względem kosztów, nowe technologie i techniki produkcji (tj. produkcja niebieskiego wodoru z niedrogiego amerykańskiego gazu ziemnego w połączeniu z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla) mogą prowadzić do atrakcyjnych korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Rozwiązanie kwestii transportu wodoru jest również ważne, ponieważ cząsteczki te są trudniejsze w transporcie niż gaz ziemny i uważamy, że firmy zajmujące się rurociągami będą prawdopodobnie tymi, które dokonają tych inwestycji. Wychwytywanie, składowanie i transport dwutlenku węgla również będą kluczowymi elementami niskoemisyjnej przyszłości. W tym kontekście, duża zintegrowana spółka energetyczna ogłosiła właśnie przejęcie związane z tym tematem.

To nieco ironiczne, że tradycyjne firmy energetyczne napędzają globalną transformację energetyczną w bezpośredniej konkurencji z istniejącymi źródłami energii, ale jednocześnie uważamy, że jest to całkiem właściwe i korzystne, biorąc pod uwagę ich lepszą pozycję i ślad przemysłowy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama