Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania srebra idą w górę. Czy rośnie ryzyko geopolityczne

|
selectedselectedselected

W 10 sesji cena srebra w USD poszła w górę o 19%, do poziomu najwyższego od 2013 roku. Czynników jest wiele, ale jeden może mocno niepokoić.

unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Jak dynamicznie rośnie cena srebra.
  • Dlaczego rosną notowania srebra?
  • Jakie są prognozy dla srebra?

 

Srebro po raz pierwszy od lutego 2013 roku kosztuje ponad 31 USD za uncję. W 10 sesji podrożało o blisko 20%. Zaczyna się mówić o „silver sqeeze”, czyli wyciskaniu inwestorów grających na spadek notowań tego metalu.

Srebro ma podwójny charakter: jest cenione zarówno jako aktywo finansowe („złoto dla biedaków”), jak i surowiec przemysłowy używany w technologiach i sektorze zielonej energii. Metal ten jest kluczowym składnikiem paneli słonecznych.

 

Reklama

Notowania XAU/USD w 2024 roku

Obraz zawierający tekst, Wykres, zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Wykres, zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

 

Czynniki napędzające wzrost ceny srebra

Co mówią o tym zjawisku analitycy? Tak dynamicznych sesji wzrostowych na srebrze nie było dawno. Jednak w ujęciu względnym srebro jest nadal tanie: potrzeba około 80 uncji srebra, aby kupić 1 uncję złota, w porównaniu z 20-letnią średnią wynoszącą 68 uncji.

Generalnie eksperci przypominają, że srebro w tym roku doświadczy czwartego z rzędu rocznego deficytu podaży, napędzanego bezprecedensowym popytem na panele słoneczne. Według Silver Institute, w tym roku podaż na srebro ze strony sektora paneli wzrośnie o 20%, do 7 217 ton, a globalny popyt na metal wyniesie blisko 38 000 ton.

Reklama

Oczywiście, cena srebra antycypuje poprawę sytuacji ekonomicznej na całym świecie - razem z miedzią, która ostatnio również dynamicznie drożeje. Ponadto, coraz trudniej wydobywać srebro, a pojawiają się sygnały zwiększonego zainteresowania inwestorów srebrem jako alternatywą dla złota.

„Na notowaniach srebra widać działania spekulantów. Szukają oni nowych aktywów, które mogą dynamicznie rosnąc na wycenie i srebro wyraźnie trafiło na ich celownik” – stwierdził Phil Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures, w rozmowie z Bloomberg.

„Przebicie przez XAU/USD poziomu 30 USD może wywołać znaczną aktywność zakupową funduszy giełdowych ETF, zwiększając ryzyko przeceny srebra w kolejnych tygodniach” – uważa analityk ds. surowców TD Securities Daniel Ghali.

W tygodniu zakończonym 14 maja zarządzający zwiększyli swoje „bycze” zakłady na kontrakty terminowe na srebro Comex do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat. Krótkie pozycje brutto stanowiły ledwie 11% całkowitej otwartej pozycji na XAU na dzień 14 maja.

Co ciekawe, pojawiają się sygnały o wielkim wzroście zainteresowania srebrem w Chinach. Zgłosił to singapurski diler metali Silver Bullion Pte. „Nawet klienci, którzy są zainteresowani zakupem złota, zaczynają mówić, że najpierw kupią srebro i poczekają, aż proporcje się zrównoważą” – informuje założyciel tej firmy Gregor Gregersen. Podał w rozmowie z serwisem Bloomberg, że w okresie od 1 do 25 kwietnia sprzedał 74 uncje fizycznego srebra na każdą uncję złota, w porównaniu ze średnią 44 uncje w 2023 roku.

 

Czy Chiny szykują się na wzrost napięcia geopolitycznego

Reklama

Jednak niektórzy analitycy i inwestorzy uważają, że ten wystrzał notowań XAG/USD zwiastuje coś niedobrego.

"Srebro jest zarówno metalem szlachetnym, jak i przemysłowym. Jest nawet lepszym wskaźnikiem niż złoto, że inflacja przyspiesza. Fed się myli, a inwestorzy mają złudzenia. Przygotuj się na kryzys" – alarmuje Peter Schiff, słynny inwestor działający na rynku metali szlachetnych.

Pojawiły się również opinie, że Chiny skupują srebro i złoto na potęgę, tak jak przed atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022. Pytanie, jakie poważne wydarzenie geopolityczne jest na horyzoncie?

„Jako metal szlachetny, srebro służy jako zabezpieczenie przed inflacją. W czasach wysokiej inflacji inwestorzy często sięgają po srebro i inne metale szlachetne, aby zachować wartość swoich aktywów. Wynika to z faktu, że metale szlachetne zazwyczaj utrzymują swoją wartość, a nawet zyskują na wartości, gdy realne zwroty z obligacji i oszczędności gotówkowych są ujemne z powodu inflacji. Kluczową rolę odgrywają również globalne wydarzenia, takie jak napięcia geopolityczne i niepewność gospodarcza. Wydarzenia te często powodują kupowanie bezpiecznych przystani, a inwestorzy szukają stabilności w srebrze” – przypominają analitycy firmy Wealth Redefine.

 

Jakie są prognozy dla srebra

Jakie są prognozy dla srebra? Inwestor Tim Hack uważa, że za kilka miesięcy możemy zobaczyć srebro po 50 USD za uncję.

Reklama

 

notowania srebra ida w gore czy rosnie ryzyko geopolityczne grafika numer 1notowania srebra ida w gore czy rosnie ryzyko geopolityczne grafika numer 1

 

Podobnie sądzi analityk rynków surowcowych – Graddhy. Według niego, formacja wzrostowa formowała się na wykresie XAG/USD od 45 lat i nadszedł czas, by złamany został niezwykle ważny opór w okolicy 31 USD. Jeśli do tego dojdzie, 50 USD będzie w zasięgu.

 

notowania srebra ida w gore czy rosnie ryzyko geopolityczne grafika numer 2notowania srebra ida w gore czy rosnie ryzyko geopolityczne grafika numer 2

Reklama

 

Słynny analityk Northstar wskazuje na to, że relacja S&P500 do XAG wchodzi w trend spadkowy. Gdy poprzednio stał się on faktem, uncja srebra podrożała o 1 000% w 10 lat – przypomina.

 

notowania srebra ida w gore czy rosnie ryzyko geopolityczne grafika numer 3notowania srebra ida w gore czy rosnie ryzyko geopolityczne grafika numer 3

 

Zobacz również: Mógł mieć wiele miliardów dolarów, sprzedał udziały za 800 USD

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama