Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nie samym złotem człowiek żyje, czyli czemu warto inwestować w srebro i platynę

|
selectedselectedselected
Nie samym złotem człowiek żyje, czyli czemu warto inwestować w srebro i platynę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestowanie w metale szlachetne cieszy się coraz większą popularnością. Polacy chętnie kupują złoto, widząc w nim szansę na uchronienie swoich oszczędności przed inflacją. Jak się jednak okazuje, złoto nie jest jedynym, w co warto ulokować posiadane pieniądze w okresie zawirowań polityczno – gospodarczych. Na uwagę zasługuje również srebro oraz platyna, która także naprawdę dobrze opierają się galopującej inflacji.

 

Dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?

Metale szlachetne – zarówno platyna, jak i złoto oraz srebro – to najbezpieczniejszy sposób lokowania oszczędności wówczas, gdy sytuacja na światowych rynkach jest mało stabilna. Kiedy waluta osłabia się, a sytuacja polityczna jest niepewna, to właśnie metale szlachetne najlepiej chronią posiadane oszczędności. W dobie rosnącej inflacji pieniądze błyskawicznie tracą na wartości. Oferowane przez banki oprocentowanie lokat terminowych jest tak niskie, że na ogół nie pokrywa strat wynikających z inflacji. Kupując metale szlachetne, możesz uniknąć takiego efektu. Pamiętaj, aby przed zakupem poznać przynajmniej część fachowych terminów. Do tych naprawdę istotnych zalicza się Gold-silver ratio.

 

Co warto wiedzieć, chcąc inwestować w srebro?

Decydując się na inwestowanie w srebro, musisz pamiętać, że jest ono nieco bardziej niż złoto podatne na wahania cen. Nie musisz jednak obawiać się tego, że będą one duże. Zakup srebra nadal jest bezpiecznym sposobem lokowania pieniędzy i pozwala uniknąć znaczącej utraty ich wartości. Kupując srebro, pamiętaj, że ma ono wiele zalet. Przede wszystkim jest naprawdę dobrym wyborem dla małych inwestorów. Często decydują się na nie ci, którzy nie dysponują ogromnym budżetem, a jednocześnie chcą rozpocząć swoją przygodę z metalami szlachetnymi. Kiedy porównasz ceny srebra i złota, okaże się, że to pierwsze jest dobrych kilkadziesiąt razy tańsze od tego drugiego. To oznacza, że zdecydowanie łatwiej będzie Ci kupić srebro.

Jeśli szukasz sposobu na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, chcesz uzupełnić posiadane już zasoby złota, srebro to bardzo dobra decyzja. Jego zakup sprawi, że zwiększy się zmienność portfela, co jest niezwykle pozytywnym zjawiskiem.

Reklama

Jeśli zdecydowałeś się kupić srebro, pamiętaj, że najlepszym wyborem jest to bulionowe. To namacalna forma metalu szlachetnego, nad którą masz bezpośrednią kontrolę. Jeśli będziesz chciał je sprzedać, zrobisz to bez większych problemów.

 

Co warto wiedzieć, chcąc inwestować w platynę?

Platyna to kolejny chętnie wybierany metal inwestycyjny, na który warto postawić. Zanim jednak zdecydujesz się ulokować w nim swoje oszczędności, musisz pamiętać, że jest ona jeszcze droższe niż złoto. Statystyki pokazują, że na zakup platyny najczęściej decydują się przedsiębiorcy. Nie oznacza to, że ten metal szlachetny dostępny jest wyłącznie dla doświadczonych inwestorów. Wynika to z zupełnie innej kwestii. Inwestycja w metale szlachetne zawsze wiąże się z podatkiem VAT, który wynosi 23%. Firma, która decyduje się na zakup monet czy sztabek wykonanych z platyny (oraz innych metali szlachetnych) może odliczyć to od podatku VAT. A to oznacza, że zakup tego najdroższego metalu szlachetnego biznesmenom się po prostu dużo bardziej opłaca.

Powszechne jest również przekonanie, że platynę wybierają ci, którym udało się już ulokować sporą część oszczędności w złocie i srebrze. Ma to przełożenie na zdanie specjalistów, którzy radzą, aby platyna była uzupełnieniem zasobów innych metali szlachetnych, czyli wspomnianego już złota oraz srebra.

Platyna jest metalem szlachetnym, który – jak już wspomnieliśmy – kosztuje nawet więcej niż złoto. To czyni z niej najdroższy metal, w który można zainwestować. Dodatkowo jest ona naprawdę rzadko, co sprawia, że nie należy raczej obawiać się tego, że jej cena drastycznie spadnie. Ciekawostką jest fakt, że platynę nadal wydobywa się ręcznie. Wykorzystuje się przy tym tradycyjne metody. Gdyby kopalnie próbowały obniżyć cenę tego cennego kruszcu, to z pewnością szybko by zbankrutowały.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama
Reklama