Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Na rynku ropy naftowej ciągłe napięcia. Atak Hamasu na Izrael jeszcze dorzucił do pieca

|
selectedselectedselected
Na rynku ropy naftowej ciągłe napięcia. Atak Hamasu na Izrael jeszcze dorzucił do pieca | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie, regionie odpowiedzialnym za ponad jedną trzecią światowego handlu ropą naftową drogą morską, wpłynął na napięcie na rynkach ropy. Niespodziewany atak Hamasu na Izrael 7 października skłonił inwestorów do wyceny premii ryzyka w wysokości 3-4 dolarów za baryłkę, gdy rozpoczął się handel na rynku – podała w najnowszym raporcie agencja IEA.

 

 

Rynek ropy naftowej na rozdrożu: wzrost cen a makroekonomiczne wskaźniki gospodarcze

Ceny ropy naftowej osiągnęły już prawie 98 dolarów za baryłkę w połowie września, po tym jak Arabia Saudyjska i Rosja przedłużyły dobrowolne cięcia produkcji do końca roku, a zapasy ropy i destylatów spadły do wyjątkowo niskich poziomów. Wzrost cen skupił uwagę rynku na perspektywie "wyższych stóp procentowych na dłużej", co może spowolnić wzrost gospodarczy i popyt. Na początku października kontrakty na ropę Brent spadły o ponad 12 dolarów za baryłkę do 84 dolarów za baryłkę, gdy obawy o podaż ustąpiły miejsca pogarszającym się wskaźnikom makroekonomicznym i oznakom osłabienia popytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie dostawy benzyny spadły do dwudziestoletnich minimów. Niszczenie popytu dotknęło jeszcze bardziej rynki wschodzące, gdzie efekty walutowe i wycofywanie dotacji zwiększyły wzrost cen paliwa. Jednakże wzrost gospodarczy nadal utrzymuje się w Chinach, Indiach i Brazylii, co wspiera prognozy globalnego wzrostu popytu na ropę naftową w tym roku na poziomie około 2,3 mln baryłek dziennie, z czego 77% przypada na Chiny. Wzrost popytu na ropę naftową ma zwolnić do 900 tysięcy baryłek dziennie w 2024 roku, gdy odbicie po pandemii traci na sile, a rozwój gospodarczy spowalnia, a poprawa efektywności energetycznej wpływa na zużycie ropy.

Reklama

 

Podaż ropy naftowej dominowana przez producentów spoza OPEC+

Pod względem podaży, producenci spoza grupy OPEC+ dominują na rynku ropy naftowej zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, dostarczając odpowiednio 1,5 mln baryłek na dobę i 1,7 mln baryłek na dobę. OPEC+ z kolei zmierza w kierunku ograniczenia podaży w tym roku, choć Iran jest na dobrej drodze, aby stać się drugim co do wielkości źródłem wzrostu na świecie po Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że dobrowolne cięcia utrzymają rynek ropy naftowej w deficycie, ponieważ OPEC+ może wydobywać 1,3 mln baryłek na dobę poniżej zapotrzebowania na swoją ropę w 4. kwartale 2023 roku. Jeśli dodatkowe cięcia zostaną zlikwidowane w styczniu, równowaga może przenieść się na nadwyżkę, co w pewnym stopniu przyczyni się do uzupełnienia wyczerpanych zapasów. Obserwowane światowe zapasy ropy spadły w sierpniu o 63,9 mln baryłek.

 

Zobacz także: Zapasy ropy naftowej w USA wypełniają się po brzegi. Cena srebra dobiła do technicznego oporu

 

 

Rynek produktów naftowych przed zimą w Półkuli Północnej

Rynki produktów naftowych są napięte przed nadejściem zimy na Półkuli Północnej. Dziesięć miesięcy po wprowadzeniu przez UE embarga na rosyjską ropę, europejscy rafinanci nadal mają trudności z podniesieniem poziomów przetwórstwa i produkcji oleju napędowego. Konieczne będzie utrzymanie wysokirgo importu oleju napędowego, ale restrykcyjne specyfikacje jakości paliwa zimowego ograniczają dostępne dostawy. Być może kolejna łagodna zima pomoże uniknąć braków, podała agencja IEA.

Reklama

 

Niepewność na Bliskim Wschodzie i rynek ropy naftowej: oczekiwania na przyszłość

Konflikt na Bliskim Wschodzie obfituje w niepewność, a wydarzenia rozwijają się bardzo szybko. W kontekście napiętych rynków ropy, oczekiwanych przez IEA od dłuższego czasu, społeczność międzynarodowa będzie nadal zwracać szczególną uwagę na ryzyko związanego z przepływami ropy naftowej w regionie.

Niepewność w regionie Bliskiego Wschodu, połączona z trudnościami dostosowania rynku ropy naftowej, stwarza obecnie wyjątkowo niepewne perspektywy cen ropy. Oczekiwania dotyczące globalnych cen ropy naftowej pozostają pod wpływem bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie, a także zmian cen surowca i ekonomicznych wskaźników na rynkach globalnych. Dla rynku ropy naftowej nadchodzi czas pełen wyzwań, w którym zarówno podaż, jak i popyt odgrywają kluczową rolę. Czy rynek będzie w stanie dostosować się do coraz bardziej nieprzewidywalnych wydarzeń w regionie Bliskiego Wschodu, to pytanie, które pozostaje otwarte. Oczekuje się dalszych napięć na rynku ropy naftowej w najbliższych miesiącach, co będzie wymagać uważnego monitorowania i elastyczności ze strony międzynarodowych instytucji energetycznych, w tym IEA. Wszelkie ewentualne działania na rynku ropy naftowej będą miały wpływ na kształtowanie cen ropy naftowej na całym świecie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama