Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?

|
selectedselectedselected
Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadek krajowej produkcji owoców. Jak wynika z przedwynikowego szacunku GUS, tegoroczne zbiory owoców ogółem w Polsce zmniejszą się o 9% r/r, z czego zbiory jabłek mogą być niższe o ok. 10%. Spadki produkcji wynikają z niekorzystnych uwarunkowań pogodowych wiosną i latem. W mniejszej skali, bo ok. 3% r/r, zmaleć mają zbiory owoców jagodowych.

 

 

WAPA (World Apple and Pear Association) w październiku skorygowała o 4% w dół swoje sierpniowe prognozy dla unijnej produkcji jabłek – wg nich w 2023 zmniejszą się one o ok. 7% r/r. Światowa produkcja tych owoców w sez. 2023/24 może być zatem niska. Zbiory w Chinach pozostaną na niskim poziomie w roku poprzedniego (w 2022 nastąpił spadek zbiorów o 11% r/r). Co ciekawe, aż 30-proc. spadku można oczekiwać w przypadku zbiorów w Indiach, co stanowi szansę na zwiększenie popytu na polskie jabłka.

Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  - 1Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  - 1

Reklama

 

EKSPORT JABŁEK NA PLUS W SEZ. 2022/23

Zmniejszonej podaży owoców w niektórych przypadkach (owoce jagodowe) w 3q23 towarzyszył mniejszy popyt w przetwórstwie. Spadek produkcji owoców mrożonych w Polsce w okresie cze-sie’23 (o ok. 15% r/r) był głębszy niż wskazywałyby na to zmiany w zbiorach. Mniejszy popyt może potwierdzać również spadek polskiego eksportu mrożonych owoców (-4,7% r/r w okresie sty-sie’2023).

Koniec sez. 2022/23 przyniósł przyspieszenie eksportu jabłek z Polski (wzrost w lipcu i sierpniu odpowiednio o 71% r/r i 39% r/r), co pozwoliło zamknąć cały sezon (wrz’22- sie’23) wzrostem o 2,6% r/r.

Tylko nieznacznie zmalał eksport koncentratu soku jabłkowego z Polski (-0,1% r/r w ok. sty-sie), dzięki wysokiej sprzedaży na rynek Ameryki Pn. (USA, Kanada). Umożliwiały ją niskie wysyłki z Chin - wg S&P Global (IHS Markit) w analogicznym okresie chiński eksport ZSJ ogółem zmalał aż o 45% r/r. Sierpniowe dane handlowe GUS (+4,8% r/r) wskazywać mogą na wciąż wysoki popyt zagraniczny na sok jabłkowy.

Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  - 2Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  - 2

 

WYSOKI POPYT NAPĘDZA CENY

Reklama

Mniejsza produkcja jabłek w połączeniu z większym popytem zagranicznym skutkowała wzrostami cen jabłek w ujęciu rocznym. Według MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych we wrześniu (dane tygodniowe) była wyższa o ok. 20% r/r. Na ceny jabłek do przetwórstwa oddziałuje sytuacja na rynku koncentratu soku jabłkowego. Notowania cen soku z Polski we wrześniu osiągnęły poziom najwyższy od stycznia 2018 i wspierane były nie tylko ograniczeniami w światowej podaży, ale także wysokimi (rekordowymi) cenami na rynku soku pomarańczowego.

Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  - 3Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?  - 3

 

PERSPEKTYWY 4Q23 i 1H24

Roczna dynamika cen jabłek może utrzymać się na dodatnim poziomie do końca sezonu, mimo negatywnego trendu w konsumpcji jabłek świeżych. Wskazują na to niższy poziom zbiorów w Polsce, który przełoży się z pewnością na spadek zapasów w ujęciu rocznym w kolejnych miesiącach. Ceny wspierać będzie zwiększony popyt w przetwórstwie, a także wzrosty cen pozostałych owoców, m.in. pomarańcz (spadek zbiorów w UE).

 

Zobacz także: Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama