Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie perspektywy dla złota na rok 2023? Sprawdzamy

|
selectedselectedselected
Jakie perspektywy dla złota na rok 2023? Sprawdzamy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy cena złota spadnie w najbliższych miesiącach? Jaka jest najnowsza prognoza cen złota na rok 2023 i później, biorąc pod uwagę obecne otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne? Spróbujmy odpowiedzieć na te i inne pytania w dzisiejszym artykule.

 

Co się działo na rynku złota w ostatnim czasie?

Rynek złota był napędzany przez przeciwstawne efekty utrzymującej się wysokiej inflacji i podwyżek stóp procentowych przez banki centralne w odpowiedzi na powyższe. Gdy dolar amerykański osiągnął najwyższy poziom od 20 lat, złoto spadło do półtorarocznego minimum na początku drugiej połowy tego roku. Jednak złoto cieszyło się dużym zainteresowaniem kupujących, a w tym artykule o złocie i inflacji można znaleźć wyjaśnienie takiego stanu rzeczy. Po raz kolejny inwestorzy zaczęli postrzegać złoto jako „bezpieczną przystań”. W takim razie, czy możemy spodziewać się wzrostu czy spadku cen złota w przyszłości?

 

Rynek złota 2023 - czego można się spodziewać?

Podstawowy powód, dla którego większość analityków nie ma długoterminowej, pewnej perspektywy na złoto to fakt, że wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych – pozostaje nienaruszony. Złoto konkuruje z rynkami obligacji jako bezpieczna przystań, a więcej podwyżek stóp procentowych może sprawić, że rynek obligacji będzie nieco bardziej atrakcyjny dla nabywców.

Reklama

Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła do tej pory stopy procentowe kilkakrotnie w 2022 roku, jak wiadomo - to jeden z głównych czynników warunkujących cenę złota, o czym można dowiedzieć się więcej zaglądając do artykułu: Kurs złota - od czego zależy i kiedy jest atrakcyjny?. Jednak przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że nadejdzie moment, w którym zaczną spowalniać podwyżki, aby ocenić ich wpływ. Czy będzie to miało miejsce w 2023 roku, a może jeszcze w tym? Zobaczymy. Ważne jest jednak to, aby obserwować tę zależność i wyciągać wnioski.  Recesja sprzyjałaby cenom złota, ale gwałtowny wzrost stóp procentowych wykorzystywany do walki z inflacją do tej pory ograniczał wzrost cen tego metalu szlachetnego.

 

Czy cena złota spadnie w najbliższych miesiącach?

Cena złota spadła poniżej poziomu 1700 USD po raz pierwszy od półtora roku w dniu 21 lipca w związku z rosnącymi obawami o recesję, które spowodowały straty w ryzykownych aktywach. Jednak złoto zdołało znaleźć mocny dolny poziom na poziomie 1680 USD za uncję i cieszyło się dużym zainteresowaniem kupujących. Tak więc po raz kolejny inwestorzy zaczęli postrzegać inwestycje w fizyczne złoto jako zabezpieczenie swojego portfela w niepewnych czasach, a napewno w takich się obecnie znajdujemy.

Obecny trend jest spadkowy. Można się też spodziewać, że wraz z nadejściem nowego roku inwestorzy będą szukać okazji do czerpania zysków z wszelkich wzrostów cen. Jeśli cena złota przekroczy 1800 USD, cena aktywa może wkrótce ulec ogólnej tendencji wzrostowej. Jeśli opór 1800 USD utrzyma się, cena złota może w przyszłości spaść do 1450 USD za uncję, jak miało to miejsce w marcu 2020 r.

Analitycy uważają, że w ostatnich miesiącach roku inwestorzy nadal będą zmagać się z poważnymi wyzwaniami. W związku z tym będą musieli zrównoważyć kilka konkurujących ze sobą ryzyk, potęgowanych przez spory stopień niepewności co do ich wielkości. Niepewność polityki pieniężnej prawdopodobnie zwiększy tę zmienność.

 

Ceny złota 2023 a banki centralne i inflacja

Reklama

Różne dane sugerują, że oczekiwania inwestorów co do przyszłych decyzji w zakresie polityki pieniężnej – wyrażone poprzez rentowność obligacji – miały historycznie kluczowy wpływ na zachowanie się cen złota. Warto również zauważyć, że podczas gdy większość uczestników rynku nadal spodziewa się znacznych podwyżek stóp procentowych, niektórzy analitycy twierdzą, że banki centralne mogą nie zaostrzać polityki pieniężnej tak bardzo, jak oczekiwano. Ich przyczyny to potencjalne spowolnienie gospodarcze, które może skutkować spadkami, ale także w niektórych przypadkach przejście od ograniczeń podaży do nadwyżek podaży w sektorach konsumentów nietowarowych.

 Inflacja może się utrzymywać, nawet jeśli osiągnie szczyt. Dzisiaj jest na historycznie wysokim poziomie i choć inwestorzy oczekują, że inflacja w końcu się zmniejszy - wszystko wskazuje na to, że pozostanie ona wysoka. Złoto w przeszłości radziło sobie dobrze w warunkach wysokiej inflacji, co powinno stanowić najlepszą odpowiedź w perspektywie nadchodzącego roku. W tym kontekście zarówno strategiczna, jak i taktyczna rola złota prawdopodobnie pozostanie istotna dla inwestorów, zwłaszcza gdy niepewność rynku pozostanie w 2023 podwyższona.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama
Reklama