Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Drożeje cynk – Nyrstar planuje ograniczenie produkcji w Europie z powodu wysokich kosztów energii

|
selectedselectedselected
Drożeje cynk – Nyrstar planuje ograniczenie produkcji w Europie z powodu wysokich kosztów energii | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza decyzja firmy o zaplanowanym od stycznia wstrzymaniu produkcji we francuskim zakładzie Auby wsparła ceny 3-miesięcznego benchmarku na Londyńskiej Giełdzie Metali. Podczas sesji wzrosty sięgały 7%, zaś notowania przekraczały 3480 USD/t; oficjalna cena zyskała ponad 3%. Zwiększyło się backwardation w tenorze spot-3M, wskazując na bardziej napięty rynek surowca.

Drożeje cynk – Nyrstar planuje ograniczenie produkcji w Europie z powodu wysokich kosztów energii - 1Drożeje cynk – Nyrstar planuje ograniczenie produkcji w Europie z powodu wysokich kosztów energii - 1

Dwa miesiące temu Nyrstar, światowy lider w produkcji cynku, podjął decyzję o 50-procentowym cięciu produkcji w trzech europejskich zakładach;

ograniczenia miały obowiązywać do końca roku. Wkrótce w jego ślady poszedł kolejny producent – Glencore. Ceny cynku wspięły się wówczas do 3944 USD/t, poziomu najwyższego od 14 lat. Powody ograniczeń produkcji są wciąż aktualne: znaczne wzrosty cen energii oraz przeniesienie obciążenia kosztami CO2 ponoszonymi przez firmy energetyczne. Niedawne podwyżki cen energii we Francji wynikały częściowo z obniżonej aktywności elektrowni atomowych (usuwanie usterek). Na początku 2022 roku Nyrstar spodziewa się wciąż wysokich cen energii oraz ich znacznej zmienności.

Huta w Auby wytwarza rocznie ok. 170 tys. ton metalu

Globalny popyt na cynk wynosi 13,5 mln ton rocznie. Dominującym konsumentem oraz producentem metalu są Chiny, odpowiedzialne za około połowę światowego rynku surowca. Cynk trafia głównie do sektora budowlanego i motoryzacyjnego, wykorzystywany jest w galwanizacji.

Londyński 3-miesięczny benchmark zyskał w tym roku ponad 22%

Możliwe, że to nie koniec wzrostów biorąc pod uwagę trudną sytuację na europejskim rynku energii (m.in. przez rekordowe ceny gazu) oraz problematyczną lokalną podaż surowca. W magazynach LME na Starym Kontynencie znajdują się śladowe ilości dostępnego (on warrant) cynku – zaledwie 50 ton w Bilbao. Potwierdzeniem trudności z zaopatrzeniem w surowiec są podwyższone premie na fizycznym rynku w Europie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama