Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował

|
selectedselectedselected
Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Niska dynamika światowej produkcji. W #q23 tempo wzrostu produkcji mleka u najważniejszych światowych producentów wyhamowało. Po dość wyraźnym odbiciu produkcji w Nowej Zelandii w 1h23, lipiec i sierpień przyniosły spadek rocznej dynamiki produkcji poniżej 0. Powodem mógł być spadek pogłowia związany z wprowadzaniem norm środowiskowych oraz spadki cen mleka.

 

 

Niższe tempo notuje się również w USA i UE. Według KE, unijna produkcja mleka w 2q23 zwiększyła się o 0,7% r/r wobec wzrostu o 0,8% r/r w 1q23, a dynamika tłumiona była wyraźnymi obniżkami produkcji we Francji. W krótkim okresie unijna produkcja może się stabilizować. KE oczekuje, że w 2023 zamknie się wolumenem o 0,3% wyższym r/r, a w 2024 wzrośnie tylko o 0,2% r/r.

Łącznie w pierwszych 8 mies. 2023 skup mleka w Polsce (GUS) był wyższy o 2,0% r/r. Wzrost był możliwy mimo spadku pogłowia krów mlecznych (w czerwcu -2,2% r/r).

Reklama

Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował - 1Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował - 1

 

NISKI POPYT Z CHIN

Zmniejszona siła nabywcza konsumentów ograniczała zakupy na rynku krajowym, niemniej spadł też popyt na rynkach zagranicznych. Duży wpływ na kształtowanie się cen na rynku mleczarskim mają zmniejszone zakupy ze strony Chin. Zgodnie z danymi CLAL chiński import produktów mleczarskich łącznie w okresie sty-sie’23 zmniejszył się o 9,5% r/r. Wyraźne spadki dotyczyły przeze wszystkim Nowej Zelandii (-14% r/r), ale import z UE zmalał o blisko 7% r/r, co pośrednio odbiło się na wynikach polskiego eksportu mleczarskiego.

Według GUS wartość polskiego eksportu mleczarskiego od stycznia do sierpnia zmalała o 10,5% r/r, przy relatywnej stabilizacji sprzedaży w masie towaru. Najsilniejsze spadki dotyczyły krajów UE, tj. Niemiec, Holandii, Francji i Belgii (łącznie spadek 33% r/r), głównie w zakresie proszków mlecznych i masła. Sprzedaż do Chin obniżyła się o blisko 17% r/r, głównie w wyniku mniejszego wywozu mleka płynnego. Narastające obawy o kondycję chińskiej gospodarki, zmniejszają optymizm co do istotnej odbudowy popytu w tym kraju w najbliższych miesiącach.

Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował - 2Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował - 2

 

STRATY W PRZETWÓRSTWIE

Reklama

Z danych PONT wynika, że branża przetwórstwa mleka i produkcji serów (PKD 10.51) odnotowała stratę w 1h23, do czego przyczyniła się wyjątkowo niekorzystna sytuacja w 2q23. Przychody mleczarń były niższe o 4,5% r/r przy wzroście kosztów o 1,4% r/r.

Przeciętna cena skupu mleka (GUS) w sierpniu była niższa o 22% r/r. Jednocześnie w analogicznym okresie ceny sprzedaży (producenta) masła w blokach zmalały o 39% r/r, a odtłuszczonego mleka w proszku o 40% r/r (MRIRW).

Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował - 3Co dalej z ceną mleka? Wzrost produkcji u najważniejszych światowych producentów wyhamował - 3

 

PERSPEKTYWY 4Q23 i 1H24

Hamująca dynamika produkcji, w połączeniu z ożywionym popytem konsumenckim może sugerować zmniejszanie się przestrzeni do dalszych obniżek cen skupu mleka. Niemniej, wciąż dynamika roczna będzie pozostawać ujemna. Szacujemy, że w 4q23 ceny skupu będą niższe o 27-31% r/r, przy niewykluczonym niewielkim sezonowym wzroście. W 1h24 ujemna dynamika prawdopodobnie się utrzyma, również z uwagi wysoką bazę na początku 2023.

 

Zobacz także: Ceny pszenicy i kukurydzy ciągle lecą w dół. Niekorzystne uwarunkowania pogodowe odbiły się na jakości

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama