Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisza przed burzą na notowaniach złota? Realne stopy procentowe wywierają presję na ceny kruszcu

|
selectedselectedselected
Cisza przed burzą na notowaniach złota? Realne stopy procentowe wywierają presję na ceny kruszcu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania kruszcu wróciły do przedziału 1910-1950 USD/troz po krótkotrwałym pobycie powyżej 1960 USD/troz dwa tygodnie temu. W międzyczasie, 29 marca, ceny metalu obsunęły się poniżej 1890 USD/troz w reakcji na potencjalną deeskalację konfliktu w Ukrainie (pallad tracił wówczas 9% intraday). W pierwszym kwartale roku złoto zyskało prawie 6%, od rosyjskiej inwazji na Ukrainę umocniło się o niemal 1%.

Cisza przed burzą na notowaniach złota. Wzrost realnych stóp procentowych wywiera presję na ceny kruszcu - 1Cisza przed burzą na notowaniach złota. Wzrost realnych stóp procentowych wywiera presję na ceny kruszcu - 1

Wzrost realnych stóp procentowych wywiera presję na ceny kruszcu

Rośnie presja ze strony rynku obligacji w USA: rentowności 10-latek są najwyższe od 3 lat (przekroczyły 2,65%), uspokoiły się oczekiwania inflacyjne, kurczą się negatywne realne stopy procentowe. Solidny raport z amerykańskiego rynku pracy zwiększył prawdopodobieństwo podwyżek o 50 pb na najbliższym posiedzeniu Fed (3-4 maja). Ewentualne umocnienie dolara oraz dalszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji zmniejszy atrakcyjność aktywów niegenerujących odsetek takich jak złoto, czynnik geopolityczny może nie uchronić cen kruszcu przed spadkami. Inwestorzy SPDR Gold Trust, największego globalnie ETF inwestującego w metal, już się stali ostrożniejsi – od 25 marca, gdy fundusz posiadał 1093 tony złota (najwięcej od roku), zredukowali swoje pozycje o 6 ton.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama