Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisza przed burzą na cenie złota? Notowania soi najniżej od ponad 2 lat

|
selectedselectedselected

Spokój na rynku złota przed komunikatem Fed. Początek bieżącego tygodnia na rynku złota jest spokojny. Wczoraj notowania tego kruszcu zwyżkowały o ponad procent, powracając ponad poziom 2030 USD za uncję – a dzisiaj rano kontynuują ruch wzrostowy i docierają do okolic 2038 USD za uncję.

Cisza przed burzą na cenie złota? Notowania soi najniżej od ponad 2 lat
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku tego tygodnia stronie popytowej na rynku złota pomogły niepokoje na Bliskim Wschodzie, które rozbudziły zainteresowanie złotem jako tzw. bezpieczną przystanią. Na ogół obawy geopolityczne sprawiają, że wielu inwestorów pozostawia złoto w swoim portfelu lub je do niego dokupuje, zarówno w formie ETF, jak i kruszcu fizycznego.

Dziś w kalendarzu danych makro dla Europy i USA dzieje się dużo (m.in. na 11:00 zaplanowany jest wstępny odczyt PKB strefy euro za IV kw. 2023 r.). Niemniej, kulminacyjnym momentem tego tygodnia najprawdopodobniej będą jutrzejsze komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej. Fed jutro podejmie decyzję ws. stóp procentowych – i tu będzie ciężko o zaskoczenie, prawdopodobnie stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Istotne będą jednak właśnie późniejsze komunikaty – informacje na temat podejścia Fed do dalszej polityki monetarnej. Na razie jest ona bardziej jastrzębia niż oczekiwano, co wspiera wyższą wartość dolara i ogranicza potencjał wzrostowy cen złota.

 

cisza przed burza na cenie zlota notowania soi najnizej od ponad 2 lat grafika numer 1cisza przed burza na cenie zlota notowania soi najnizej od ponad 2 lat grafika numer 1

Notowania złota – dane dzienne

Reklama

A więc im bardziej jastrzębi pozostanie Fed, i im później możliwe będą obniżki stóp procentowych, tym gorzej dla wyceny kruszcu. I odwrotnie – sygnały o możliwej rychłej obniżce stóp będą pozytywnie wpływać na ceny złota. I właśnie wokół tej retoryki Fed oraz danych makro z USA będą kręcić się w tym tygodniu notowania złota – bo pod koniec tygodnia równie ważne dla wyceny kruszcu mogą okazać się dane z rynku pracy USA, które także wpływają na decyzje Fed.

 

Zobacz także: Zyski banków są za małe? „Powinny zarabiać 40 mld zł co roku”

 

Ceny soi na ponad 2-letnich minimach

Ostatnie tygodnie i miesiące na rynku soi są okresem niemal nieprzerwanych zniżek. W rezultacie, cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu spadła poniżej 12 USD za buszel. To najniższa cena soi od ponad dwóch lat, a dokładniej od listopada 2021 roku.

Na utrzymującą się presję podażową na rynku soi przekładają się głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich jest komfortowa podaż soi na świecie, wynikająca przede wszystkim z dużej produkcji soi w Ameryce Południowej. Obecnie w Brazylii trwają zbiory, które są zaawansowane w 11 procentach. Z kolei w Argentynie właśnie pojawiły się podwyższone prognozy zbiorów soi, opublikowane przez giełdę zbóż w Buenos Aires.

Drugim czynnikiem, negatywnie wpływającym na ceny soi, są obawy o popyt na soję ze strony Chin. Państwo Środka boryka się bowiem nie tylko z problemami związanymi z rynkiem nieruchomości, co ogólnie negatywnie wpływa na popyt na surowce – ale także z niższym pogłowiem świń, co ogranicza popyt na soję jako paszę.

Reklama

Chociaż fundamentalnie presja na spadek cen soi jest uzasadniona, to okolice 12 USD za buszel oznaczają poziom wyprzedania na wykresie cen soi – i ogólnie są istotnym poziomem technicznego wsparcia, więc istnieje szansa na techniczną korektę w górę.

 

cisza przed burza na cenie zlota notowania soi najnizej od ponad 2 lat grafika numer 2cisza przed burza na cenie zlota notowania soi najnizej od ponad 2 lat grafika numer 2

Notowania soi w USA – dane dzienne

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama