Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny złota pod presją jastrzębiego Fedu – jak będą wyglądać notowania kruszcu na koniec 2021 roku?

|
selectedselectedselected
Ceny złota pod presją jastrzębiego Fedu – jak będą wyglądać notowania kruszcu na koniec 2021 roku? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny złota w trendzie bocznym, pod presją jastrzębiego Fedu

Notowania kruszcu w grudniu oscylowały w przedziale 1750-1790 USD/troz. Rosnące realne stopy procentowe w USA (10Y TIPS) ograniczały atrakcyjność metalu. 10 grudnia rynek wsparł odczyt amerykańskiej inflacji: wskaźnik CPI wzrósł z 6,2% w październiku do 6,8% w listopadzie, poziomu najwyższego od roku 1982. O wzrosty notowań złota było jednak trudno, gdyż dane z USA utrzymywały Fed na jastrzębim kursie.

Ceny złota pod presją jastrzębiego Fedu – jak będą wyglądać notowania kruszcu na koniec 2021 roku? - 1Ceny złota pod presją jastrzębiego Fedu – jak będą wyglądać notowania kruszcu na koniec 2021 roku? - 1

Ewentualne podwyżki stóp w USA mogą obniżyć atrakcyjność złota i wywrzeć presję na jego notowania

14-15 grudnia odbyło się posiedzenie FOMC, podczas którego zgodnie z oczekiwaniami zapadła decyzja o przyspieszeniu tempa skupu aktywów. Fed przewiduje w przyszłym roku trzy podwyżki stóp procentowych po 25 pb, inflacja ma wynieść 2,6% (rewizja z 2,2%). Notowania złota początkowo zareagowały osłabieniem, wsparł je słabszy dolar.

Zdaniem Metal Focus, branżowej firmy analitycznej, w przyszłym roku średnia cena złota będzie zbliżona do tegorocznej. Firma przewiduje pozytywny początek 2022 roku, a następnie spadki notowań w miarę przybliżania się terminu podwyżek stóp w USA, gdyż ruch Fed obniży atrakcyjność aktywów nie generujących odsetek, takich jak złoto.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama