Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie

|
selectedselectedselected
Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rekordowo niskie zbiory ziemniaków w Polsce. Według GUS, tegoroczne zbiory warzyw gruntowych zmaleją o 3% r/r do ok. 3,8 mln t, z uwagi na ogół niekorzystne uwarunkowania pogodowe, m.in. suszę. Poprawa warunków uprawowych w sierpniu mogła pozytywnie oddziaływać na produkcję warzyw odmian późnych.

 

 

Niepewnością jest sytuacja w pozostałych krajach m.in., która w sez. 2022/23 istotnie oddziaływała na rynek w Polsce (spadki zbiorów spowodowały, że ceny warzyw wzrosły, mimo że produkcja w Polsce była wyższa r/r). W tym roku na ogół warunki do uprawy warzyw w UE nie były sprzyjające m.in. z uwagi na suszę w niektórych obszarach. KE, szacuje, że tegoroczne zbiory pomidorów ogółem w UE ukształtowały się na poziomie o 4,1% wyższym niż przed rokiem, choć nadal o ponad 10% niższym niż w 2021.

 

Zobacz także: Krajowo produkcja owoców zaskoczyła. Jakie są perspektywy na kolejne kwartały?

Reklama

 

Według GUS znacząco, bo o 9% r/r, obniżą się zbiory ziemniaków w Polsce do rekordowo niskiego poziomu 5,5 mln t, po ok. 15-proc. spadku produkcji w 2022. Negatywnie na tegoroczne plonowanie wpływał niedobór opadów od maja do lipca. Jednocześnie sytuacja podażowa w innych krajach UE może być lepsza. Według NEPG (NorthEastern European Potato Growers) tegoroczne zbiory ziemniaków w Belgii, Francji, Holandii i Niemczech (ok. 60% udziału w unijnej produkcji) wzrosnąć mogą o 1,3 mln t r/r (+6%) do 23 mln t.

Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie - 1Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie - 1

 

CENY WARZYW MALEJĄ, ZIEMNIAKI WCIĄŻ DROGIE

Roczna dynamika cen warzyw wyraźnie spowolniła na koniec 3q23. Ciepły wrzesień sprzyjał obniżkom cen warzyw spod osłon – presja kosztów zmniejszyła się, choć oprócz mniejszego zapotrzebowania w pewnym stopniu przyczyniły się do tego niższe ceny nośników energii. Notowania cen z rynków hurtowych (Bronisze) z dwóch pierwszych tyg. października wskazują na spadki cen pomidorów i ogórków spod osłon odpowiednio o 9% r/r i 37% r/r. Roczna dynamika cen niektórych warzyw, takich jak cebula, kapusta oraz marchew na początku października również spadła poniżej 0, mimo zmniejszonej podaży w kraju, co prawdopodobnie związane jest ze spadkiem popytu na rynkach eksportowych.

Istotne wzrosty zanotowały natomiast ceny ziemniaków. W ostatnich miesiącach należały one do najsilniej drożejących (w relacji rocznej) kategorii żywnościowych. W sierpniu przeciętna krajowa cena skupu była wyższa o 30% r/r. Z kolei ceny detaliczne były wyższe o ok. 39% r/r, istotnie oddziałując na ceny w całym koszyku warzywnym (+18,2% r/r w sierpniu i +15,6% r/r we wrześniu).

Reklama

Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie - 2Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie - 2

 

PERSPEKTYWY 4Q23 i 1H24

Spadek popytu na rynkach zagranicznych (w tym w Ukrainie), który był kluczowym czynnikiem wzrostów cen w sez. 2022/23, oraz mniejsze koszty produkcji w uprawach pod osłonami, przy relatywnie niskich zmianach podaży na rynkach krajowych, przemawiają za obniżką rocznej dynamiki cen warzyw w sez. 2023/24. W niektórych przypadkach może spaść ona poniżej 0. Czynnikiem łagodzącym mogą być działania administracyjne niektórych krajów np. wstrzymanie od 1 paź’23 eksportu cebuli przez Egipt czy też ograniczenia w eksporcie z Indii (dwaj najwięksi dostawcy do UE). Wciąż wysoką roczną dynamikę cen utrzymywać będą ziemniaki (silny efekt spadku produkcji w kraju).

Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie - 3Ceny warzyw poszybowały w dół. Jednak ziemniaki wciąż drogie - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama