Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny owoców i warzyw wciąż rosną. Co mówią prognozy? Jakie będą ceny?

|
selectedselectedselected

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 18.12.2023, ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 5,0 mln t (-8% r/r), przy czym ukształtują się one nadal o ok. 4% powyżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Zbiory owoców z drzew zostały ocenione na ok. 4,4 mln t (-8% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych na ok. 0,6 mln t (-6% r/r).

Ceny owoców i warzyw wciąż rosną. Co mówią prognozy? Jakie będą ceny?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z raportem GUS przebieg zimy był łagodny i jedynie lokalnie wystąpiły uszkodzenia roślin. Ubiegłoroczna wegetacja uległa nieznacznemu opóźnieniu ze względu na niskie temperatury w marcu i kwietniu. Z kolei niskie temperatury w maju w połączeniu z częstymi opadami deszczu utrudniały przeprowadzenie zabiegów ochrony roślin, a także ograniczyły aktywność zapylaczy. W maju wystąpiły również straty związane z przymrozkami.

 

 

W efekcie, uwzględniając intensywne owocowanie w poprzednim sezonie, które osłabiło rośliny, w tym roku odnotowano mniejszą liczbę zawiązanych owoców. Co więcej, odnotowana później susza doprowadziła do silnego opadania zawiązków. Latem i jesienią warunki agrometeorologiczne uległy poprawie, co sprzyjało szczególnie produkcji owoców z drzew.

W przypadku tych owoców, zbiory jabłek oceniono na poziomie ok. 3,8 mln t (-11% r/r), wiśni na ok. 168 tys. t (-9% r/r), śliwek na ok. 126 tys. t (-5% r/r), gruszek na ok. 79 tys. t (-2% r/r) oraz czereśni na ok. 69 tys. ton (-10% r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory truskawek oszacowano na ok. 180 tys. t (-3% r/r), porzeczek ogółem na ok. 130 tys. t (-11% r/r), malin na ok. 96 tys. t (-8% r/r), borówek na ok. 62 tys. t (-3%) oraz agrestu na ok. 8 tys. t (-18% r/r). 

Reklama

 

Zobacz także: Ile kosztuje żywiec trzody chlewnej? Ceny skupu świń spadają

 

Zbiory warzyw poniżej średniej wieloletniej

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 18.12.2023, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły ok. 3,8 mln t (-3% r/r), a tym samym ukształtowały się o ok. 3% poniżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Siew warzyw gruntowych odbył się w zalecanych terminach, a opóźnienia występowały jedynie lokalnie. Ze względu na spadek temperatur w maju, wschody warzyw w wielu regionach były nierównomierne i rozciągnięte w czasie.

 

ceny owocow i warzyw wciaz rosna co mowia prognozy jakie beda ceny grafika numer 1ceny owocow i warzyw wciaz rosna co mowia prognozy jakie beda ceny grafika numer 1

 

Reklama

Odnotowana w czerwcu i na początku lipca susza zahamowała rozwój roślin. W drugiej połowie lipca i w sierpniu nastąpił wzrost opadów i warunki poprawiły się. Jednocześnie produkcja warzyw znajdowała się pod relatywnie silną presją chorób oraz szkodników. Jesienią warunki agrometeorologiczne uległy poprawie i zbiory późnych odmian warzyw były lepsze od zbiorów odmian wczesnych. Zbiory kapusty oceniano są na ok. 632 tys. t (-2% r/r), kalafiorów na ok. 128 tys. t (-3% r/r), cebuli na ok. 636 tys. t (-2% r/r), marchwi na ok. 578 tys. t (-7% r/r), buraków ćwikłowych na ok. 259 tys. t (+7% r/r), ogórków na ok. 132 tys. t (-9% r/r), a pomidorów na ok. 171 tys. t (bez zmian). Zbiory warzyw pod osłonami obniżyły się w 2023 r. do 1,3 mln t (-8% r/r). Wstępną ocenę GUS dotyczącą przezimowania upraw poznamy 30 kwietnia.

 

Zobacz także: Ceny tej rośliny pójdą mocniej w górę? Zbiory są rekordowe

 

Wolniejszy wzrost cen owoców i warzyw

Zarówno w przypadku dynamiki cen owoców jak i warzyw mamy obecnie dotyczenia z tendencjami spadkowymi, co wynika w znacznym stopniu z efektów wysokiej bazy z poprzedniego roku oraz relatywnie wysokiej podaży na krajowym rynku. W obu przypadkach czynnikiem podbijającym ceny będzie przywrócenie VAT na żywność od kwietnia 2024 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszych ścieżek cen jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych.

 

Zobacz także: Ceny kakao wciąż blisko rekordów. Wystrzał jeszcze przed nami

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama