Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej najdroższa od trzech miesięcy! Co się dzieje?

|
selectedselectedselected
Cena ropy naftowej najdroższa od trzech miesięcy! Co się dzieje? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny ropy naftowej wzrosły we wtorek o ponad 1 proc., osiągając poziom 119 USD za baryłkę odmiany WTI i 123 USD za baryłkę Brent.

Ropa naftowa kosztuje dziś najwięcej od początku marca, gdy ceny poszybowały w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Ostatnią podwyżkę także można wiązać z toczącą się w Ukrainie wojną. 

 

Sankcje w większości wycenione

W ramach sankcji nakładanych na Rosję przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie zakazu importu 90 proc. rosyjskiej ropy do końca 2022 r. Wczorajsza decyzja UE rozwiązuje impas w sprawie najsurowszej jak dotąd sankcji nałożonej na Moskwę i otwiera drogę do wprowadzenia innych elementów szóstego pakietu sankcji, w tym wykluczenia największego rosyjskiego banku (Sbierbank) z systemu SWIFT. Niektórzy analitycy sugerują jednak, że podwyżki mogą być niewielkie, ponieważ rynek już wycenił ten ruch.

Niemniej jednak to właśnie po ogłoszeniu porozumienia UE ceny surowca wróciły na szczyty, rosnąc już w sumie od sześciu miesięcy z rzędu. W samym maju skala podwyżek sięga 15 proc., a od początku roku baryłka odmiany WTI podrożała o blisko 60 proc. M.in. dlatego w Stanach Zjednoczonych galon benzyny kosztuje już ponad 4 USD, czyli ponad dwa razy więcej niż pół roku temu.

Reklama

 

Chiny wstają po kolejnych restrykcjach, a produkcja kuleje

Pojawiają się jednak inne czynniki napędzające podwyżki cen. Prawdopodobnie wzrośnie popyt na ropę w Chinach, bo Pekin i Szanghaj już złagodziły kolejną falę covidowych ograniczeń. Tymczasem OPEC+ ma na czwartkowym spotkaniu pozostać przy swojej polityce umiarkowanego wzrostu wydobycia, odrzucając wezwania Zachodu do zwiększenia produkcji w celu obniżenia cen. Mało tego! OPEC+ nie realizuje nawet własnych założeń produkcyjnych. W kwietniu niedobór okazał się znaczny, a produkcja zmniejszyła się już drugi miesiąc z rzędu i była o 2,4 mln baryłek dziennie niższa niż łączny cel grupy, który w tym miesiącu wynosił 39,94 mln baryłek dziennie.

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama