Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy dotarła nawet do poziomu aż 70 dolarów (USD) za baryłkę! Wyjątkowo duża zmienność na rynku czarnego złota

|
selectedselectedselected
Cena ropy dotarła nawet do poziomu aż 70 dolarów (USD) za baryłkę! Wyjątkowo duża zmienność na rynku czarnego złota | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatnie kilka sesji na rynku ropy naftowej przyniosło wyjątkowo dużą zmienność notowań. Jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia dominowała strona popytowa, która przyniosła trzy silnie wzrostowe sesje na rynku ropy naftowej. Wzrostowo rozpoczęła się również poniedziałkowa sesja, co poskutkowało dotarciem notowań ropy gatunku Brent do poziomu aż 70 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy WTI dotarła do rejonu 67 USD za baryłkę. Jednak w późniejszych godzinach notowania ropy naftowej znalazły się pod presją podaży. Ostatecznie poniedziałkowa sesja zakończyła się na minusie.

Niespokojnie na rynku ropy naftowej - 1Niespokojnie na rynku ropy naftowej - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Niespokojnie na rynku ropy naftowej - 2Niespokojnie na rynku ropy naftowej - 2

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com

Reklama

We wtorek również widzimy przewagę kupujących. Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja m.in. osłabiający się dolar, który był przez inwestorów na rynku ropy ignorowany w poprzednim tygodniu.

Pozytywny wpływ na notowania ropy naftowej mają także informacje, które w weekend napływały na ten rynek z Bliskiego Wschodu oraz z Chin.

Arabia Saudyjska w niedzielę poinformowała o ataku, jaki bojówki Huti z Jemenu przeprowadziły na kilka placówek przemysłowych, powiązanych z wydobyciem, przetwórstwem i transportem ropy naftowej, m.in. na rafinerię Ras Tanura. Nie doszło jednak do żadnych istotnych uszkodzeń infrastruktury ani do uszczerbku na czyimkolwiek zdrowiu, więc atak ten miał bardziej symboliczne niż realne znaczenie.

Z kolei w Chinach w niedzielę pojawiły się zbiorcze dane dotyczące handlu zagranicznego za styczeń i luty, które m.in. pokazały utrzymywanie się dużego zapotrzebowania na ropę naftową w Chinach na początku bieżącego roku. W styczniu i w lutym Chiny importowały prawie 90 mln ton ropy naftowej, czyli o około 4% więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. Te informacje pozytywnie świadczą o stanie chińskiego popytu na ropę, biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost cen tego surowca w ostatnich miesiącach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama