Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi oscyluje wokół ważnej granicy. Chiny zapowiadają wsparcie rynku nieruchomości

|
selectedselectedselected
Cena miedzi oscyluje wokół ważnej granicy. Chiny zapowiadają wsparcie rynku nieruchomości  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny metalu oscylują wokół 8500 USD/t, w rytm informacji nadchodzących z Państwa Środka oraz wahań indeksu dolara

13 lipca, w reakcji na osłabienie amerykańskiej waluty, cena zamknięcia benchmarku LME 3M osiągnęła 8694 USD/t, poziom najwyższy od kwietnia. Stabilizacja indeksu USD oraz słabe dane z Chin (PKB w Q2 +0,8% q/q) sprowadziły w kolejnych dniach notowania intraday surowca poniżej 8400 USD/t, wymazując większość zysku MTD sięgającego 5%. 25 lipca ceny miedzi wróciły w pobliże 8700 USD/t, wsparte zapowiedzią kolejnych kroków stymulacyjnych ze strony chińskich oficjeli.

Poprawa nastroju na rynkach metali przemysłowych (indeks LMEX najwyżej od początku maja) nie trwała długo. Podczas sesji 26 lipca, przed decyzją Fed, notowania surowca obsunęły się poniżej 8600 USD/t. Pojawiły się opinie, że agresywne pobudzenie gospodarcze w Państwie Środka jest mało prawdopodobne ze względu na ryzyko nadmiernego zadłużenia. Chiny zamierzają m.in. „dostosować i zoptymalizować” regulacje w sektorze nieruchomości oraz zwiększyć popyt wewnętrzny na samochody, elektronikę i artykuły gospodarstwa domowego.

 

Chiny zapowiadają stymulację gospodarki, która może wesprzeć fundamenty rynku metalu, wywindować notowania benchmarku powyżej 9 tys. USD/t w perspektywie trzech miesięcy. Mimo braku stymulacyjnej „bazooki” możliwe jest dryfowanie cen surowca w kierunku 9 tys. USD/t. Oczekiwania wzrostu apetytu Państwa Środka na surowiec mogą mimo wszystko wygrać z nieco luźniejszymi ostatnio fundamentami rynkowymi. Zapasy metalu na LME ustabilizowały się w okolicach 60 tys. ton (niemal całość jest dostępna). Wzrosło contango w tenorze 0-3M, oznaka adekwatnie zaopatrzonego średnioterminowo rynku. Co prawda zapasy na szanghajskiej giełdzie w końcu zaczęły sezonowo topnieć, lecz spadek premii importowej w Yangshan sugeruje obniżone zapotrzebowanie na sprowadzany metal. Możliwe, że co odważniejsze byki będą łapały dołki, aby spozycjonować się przed potencjalną aprecjacją notowań surowca. Jeden z największych graczy rynkowych, licząc na ożywienie gospodarki Państwa Środka, podniósł prognozę ceny metalu w horyzoncie 3M z 7750 USD/t do 9250 USD/t i utrzymał cel 10 tys. USD/t w perspektywie 12 miesięcy.

Zobacz także: Kurs USD/JPY szaleje! Wielka zmienność po zaskakującej decyzji Banku Japonii!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama