Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena metalu pobiła historyczny rekord! Prognoza mówi o dalszych wzrostach

|
selectedselectedselected
Cena metalu pobiła historyczny rekord! Prognoza mówi o dalszych wzrostach | FXMAG INWESTOR
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od 2020 roku złoto utrzymuje się w szerokim przedziale konsolidacji cenowej ok. 1600-2000 USD za uncję. Wraz z potencjalnym zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, na horyzoncie pojawia się perspektywa, tego, iż złoto wybije się tego wzorca cenowego, w szczególności, że na koniec roku udało się osiągnąć nowe, historyczne szczyty w okolicach 2100 USD za uncję.

 

Zobacz także: Norwegia chce uzyskać dostęp do cennych minerałów. Ogromny potencjał tkwi pod wodą

 

Podobna sytuacja miała miejsce podczas poprzedniego cyklu zacieśniania w latach 2015-2018, kiedy złoto poruszało się w przedziale ok. 1050-1350 USD za uncję. Wraz z pierwszymi obniżkami stóp procentowych w USA, złoto zaczęło wyraźnie zyskiwać, osiągając następnie nowe, historyczne szczyty.

 

Zobacz także: Cena metalu mocno wzrośnie w 2024. Będą nowe rekordowe szczyty

Reklama

 

Cena metalu pobiła historyczny rekord! Prognoza mówi o dalszych wzrostach - 1Cena metalu pobiła historyczny rekord! Prognoza mówi o dalszych wzrostach - 1

 

Czy historia może się powtórzyć?

Oczekiwania rynkowe sugerują, że pierwsze cięcia stóp mogą pojawić się już w połowie 2024 roku. Dane historyczne pokazują, że średni wzrost cen złota w ciągu dwóch lat po ostatniej podwyżce stóp procentowych wynosi blisko 20%. Gdyby ten schemat miał się powtórzyć, złoto mogłoby nie tylko przekroczyć swoje historyczne maksima, ale potencjalnie osiągnąć poziomy bliskie 2400 USD za uncję. Co więcej, złoto zazwyczaj zyskuje na wartości na krótko przed i po oczekiwanej pierwszej obniżce stóp w cyklu.

Podstawowym czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza jest powrót inflacji i następujące po niej podwyżki stóp procentowych. To z kolei umocniłoby dolara i doprowadziło do wzrostu rentowności. Z fundamentalnego punktu widzenia popyt na złoto był w 2023 roku umiarkowany. Jednak słabszy dolar w połączeniu z silniejszym chińskim juanem i indyjską rupią może zmienić tę sytuację w 2024 roku. Kraje te mają kluczowe znaczenie dla fizycznego popytu na złoto. Co więcej, wraz z zaprzestaniem sprzedaży złota przez fundusze ETF, potencjalny napływ kapitału do tych funduszy może stymulować dalszy popyt inwestycyjny na fizyczne złoto.

 

Zobacz także: Analityk sprawdza kursy najważniejszych surowców

Reklama

 

Prognozy rynkowe 2024 od XTB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama
Reklama