Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne udźwigną taki ciężar? Rezerwy złota ledwo się dopinają

|
selectedselectedselected
Banki centralne udźwigną taki ciężar? Rezerwy złota ledwo się dopinają | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W roku 2022 banki centralne dokonały wyjątkowo dużych zakupów złota (wyższych niż w rekordowym dotąd roku 1967), choć spora część tych zakupów odbyła się nieoficjalnie. Jeśli chodzi o światową czołówkę posiadaczy złota, niewiele się zmienia. Na pierwszym miejscu tradycyjnie znajdują się Stany Zjednoczone z rezerwami w wysokości 8133,5 tony (od lat bez zmian). Na kolejnych miejscach plasują się Niemcy (3355,1 tony), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2814 ton), Włochy (2451,8 tony) i Francja (2436,8 tony).

 

 

Na szóstym i siódmym miejscu znajdują się Federacja Rosyjska i Chiny. Oficjalnie mają odpowiednio 2298,5 i 2010,5 tony złota. Ich rzeczywisty stan posiadania może jednak odbiegać od danych MFW.

Reklama

 

Rosja najprawdopodobniej sprzedaje Chinom swoje rezerwy złota, aby uzupełnić zasoby pieniężne kraju, ale i pozyskuje złoto w tajemnicy w Afryce Subsaharyjskiej, w szczególności w Republice Środkowej Afryki czy w Sudanie. Doniesienia o takich praktykach publikowane były w 2022 roku m.in. przez Bloomberga. W styczniu 2023 roku „The Africa Report” opublikował szersze opracowanie na temat tego, jak najemnicza Grupa Wagnera powiązana z Kremlem pozyskuje w krajach afrykańskich złoto oraz inne surowce i towary luksusowe. Rosja i Chiny są także największymi producentami złota (Rosja – 330,9 tony, Chiny – 332 tony w 2021 roku).

 

Banki centralne udźwigną taki ciężar? Rezerwy złota ledwo się dopinają - 1Banki centralne udźwigną taki ciężar? Rezerwy złota ledwo się dopinają - 1

 

Polska posiada 228,7 tony kruszcu i zajmuje obecnie 24. miejsce na świecie. W 2021 roku nieznacznie zwiększyliśmy rezerwy – o 2,2 tony, jednak w 2022 roku sprzedaliśmy również 2,2 tony. Nasze rezerwy podwoiły się dzięki zakupom dokonanym w latach 2018–2019 (odpowiednio 25,7 tony i 100 ton). W październiku 2021 roku pojawiły się zapowiedzi zakupu kolejnych 100 ton, ale nie doszło to do skutku w 2022 roku.

Reklama

 

Zobacz także: Podatek katastralny w Polsce - szanse i zagrożenia. Czy jego wprowadzenie jest realną perspektywą?

 

 

Złoto stało się „modne” w bankach centralnych po 2010 roku. Wcześniej, przez niemal dwie dekady, globalny roczny bilans rezerw złota przeważnie był ujemny. Poprzedni cykl znaczących zakupów przypadał na lata 50. i część lat 60. Coroczne badanie wśród szefów banków centralnych, przeprowadzane przez Światową Radę Złota, wskazuje, że ich stosunek do złota jest raczej pozytywny. Dwa kluczowe czynniki, które decydują o tym, że banki centralne kupują złoto, to jego zachowanie w czasach kryzysu oraz długoterminowe przechowywanie wartości. Złoto jest częścią rezerw walutowych, a więc – rozstrzygając pytanie nurtujące wielu ludzi – de facto jest walutą. Jest jednak walutą szczególną, ponadnarodową i mającą fizyczną reprezentację – w przeciwieństwie do emitowanego przez te same banki centralne pieniądza fiducjarnego, który jest tylko papierem i obietnicą.

 

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama