Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agro Nawigator 2q21: ceny surowców rolnych rosną w niesamowitym tempie (zboża, mleko, drób, mięso czerwone, owoce, warzywa)

|
selectedselectedselected
Agro Nawigator 2q21: ceny surowców rolnych rosną w niesamowitym tempie (zboża, mleko, drób, mięso czerwone, owoce, warzywa) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Zboża: 

Napięty światowy bilans zbóż w sezonie 2021/22 – wzrost konsumpcji szybszy od wzrostu produkcji. Polski eksport zbóż w 3q20-1q21 przekroczył już rekordowy poziom z sez. 2019/20. Ceny kukurydzy przeciętnie w maju osiągnęły drugi najwyższy w historii poziom.

  • Mleko: 

Spadek produkcji mleka w UE wpiera wzrost cen na rynku mleczarskim. Pandemia wpłynęła na wzrost konsumpcji w gospodarstwach domowych. Możliwy jest jej spadek w kolejnych kwartałach 2021, ale utrzymujący się wysoki popyt poza UE oraz odmrażanie HoReCa utrzymać mogą dobrą koniunkturę na rynku.

  • Drób: 

Niska opłacalność i grypa ptaków przekładają się na spadek produkcji drobiarskiej. W efekcie ceny na rynku drobiu rosną. Indyki w skupie na przełomie maja i czerwca osiągnęły rekordowy poziom.

  • Mięso czerwone: 

W 1q21 utrzymywał się wciąż wysoki eksport wieprzowiny do Chin. Ceny trzody chlewnej w maju wzrosły w relacji rocznej pierwszy raz od kwietnia 2020. Rekordowe są ceny bydła.

  • Owoce: 

Wzrost zapasów jabłek w Polsce przy spadku w pozostałych krajach UE. Sprzedaż zagraniczna jabłek przebiega w wolnym tempie.

  • Warzywa: 
Reklama

Opóźnienia w zasiewach warzyw gruntowych i ziemniaków. Popyt na mrożone warzywa i frytki wciąż jest niski, możliwa odbudowa popytu pod wpływem znoszenia restrykcji gospodarczych.

  • Przetwórstwo:

W okresie roku trwającej pandemii (2q20-1q21) sytuacja firm spożywczych nie pogorszyła się. Przychody firm wzrosły o 1,6% r/r, zysk zwiększył się o 14,5% r/r.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama