Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tauron

Tauron notowania spółki

Dominującą spółką grupy kapitałowej Tauron jest Tauron Polska Energia S.A. (na potrzeby niniejszego artykułu w skrócie dalej określanej jako „Tauron”). Przedsiębiorstwo zajmuje się dostarczaniem i handlem energią elektryczną. Pochodzi ze śląska (siedziba zlokalizowana jest w Katowicach) i tam też posiada obwód swej głównej działalności pod względem handlu i dystrybucji energią elektryczną. De facto składa się z wielu przedsiębiorstw zgrupowanych przez nie. Tauron posiada silną pozycje na rynku – nic więc dziwnego, że przez lata ugruntowana pozycja odbija się na stosunkowo atrakcyjnych notowaniach spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Debiut Tauronu na giełdzie miał miejsce 30 czerwca 2010 roku. Oferta publiczna przy debiucie giełdowym stanowiła ponad osiemset milionów pojedynczych udziałów, co – w przeliczeniu – odpowiadało 52% początkowego kapitału zakładowego. Warto dodać, że największym udziałowcem, akcjonariuszem pochodzącej ze śląska spółki jest Skarb Państwa, co nie powinno dziwić ze względu na strategiczny pod względem państwowości charakter działalności Tauronu (branża energetyczna). Tauron jednak aktywność podejmuje w ramach swojej działalności także w nieco innych, choć pokrewnych sektorach gospodarki: zajmuje się również sprzedażą paliw (hurtowo) oraz sprzedażą produktów surowców energetycznych takich, jak biomasa czy węgiel kamienny i węgiel drzewny. Obecnym prezesem zarządu jest Filip Grzegorczyk, który funkcję tę sprawuje od 14 listopada 2016 roku. Notowania Tauronu bezsprzecznie należą do jednych z najchętniej i najczęściej śledzonych oraz komentowanych. Warto nadmienić, że koncern – wraz ze wszystkimi podmiotami bezpośrednio kooperującymi z nim – zatrudnia na chwilę obecną ponad dwadzieścia pięć tysięcy pracowników.

Tauron Polska Energia SA kurs akcji

W chwili obecnej udziały Tauronu cieszą się jeszcze większą popularnością niż przed kilkoma laty. Kurs akcji Tauronu wynosi na ten moment 3,86 złotego (wzrost 0,26%). Kapitalizacja w przypadku spółki wynosi 6,66 miliarda, obecna liczba akcji wynosi natomiast ponad 1,8 miliarda sztuk, co – przy prostej kalkulacji – okazuje się być więcej niż podwojeniem początkowej liczby z debiutu spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Tauron Polska Energia S.A., jak pokazuje wykres pięcioletni coraz lepsze rezultaty po dłuższym okresie spadku na przestrzeni 2015 i 2016 roku. Ze względu na strategiczny charakter spółki – inwestycje w nią mogą być opłacalne nawet dla średniozaawansowanych graczy. Zwłaszcza przy dobrej, korzystnej ogólnej koniunkturze gospodarczej wydawać by się mogło, że jest to spółka po prostu do polecenia.

Tauron giełda – analiza techniczna

Przeprowadzając długoterminową analizę techniczną o charakterze retrospektywnym możemy odnaleźć kilka interesujących informacji o spółce. Pierwszą jest wystąpienie na przełomie od drugiego do końca trzeciego kwartału 2016 roku formacji podwójnego wzrostu. Formacja ta zlokalizowana była jednak w sytuacji ogólnego spadku i wielu istniejących linii oporu o charakterze silnym, co potwierdziło ich długofalowe utrzymywanie się. Świadczyć zresztą o tym mogła też obniżająca się stopniowo i regularnie średnia krocząca kursu. Bardziej ciekawym jednak faktem, który możemy wywnioskować badając retrospektywnie kurs Tauronu jest sytuacja, która rozpoczęła się w kwietniu / maju 2015 roku i potencjalnie trwa do dzisiaj. Wielu analityków, posługując się przy tym również analizą fundamentalną, zgodnie sądzi, że powstały w tamtym okresie upadek w chwili obecnej odzwierciedlany jest przez rosnącą tendencje i pojawianie się powoli tzw. rynku byka. Innymi słowy, możemy mieć do czynienia z często spotykaną sytuacją symetrii na giełdzie. Możliwe, że rozpoczęty w 2015 roku spadek jest tzw. formacją spodka, której centralną osią okazała się formacja podwójnego szczytu w momencie najniższej wartości uzyskanej przez spodek. Jeżeli tego rodzaju analizie należałoby ufać, wówczas istnieją silne przesłanki, by w zainwestować pieniądze właśnie w Tauron. Zwłaszcza, że zgodnie z tego rodzaju diagnozą symetrycznie spodek ten się jeszcze nie skończył i będzie szedł w górę w pozycji byka.

Tauron prognozy giełdowe

W kontekście wszystkich powyższych informacji odpowiedź na pytanie: „czy warto w chwili obecnej inwestować w Tauron S.A.?” jest raczej prosta. Inwestycja taka, wziąwszy pod uwagę silne występowanie wielu poziomów wsparcia, cechuje się większym prawdopodobieństwem sukcesu, niż porażki. Dotyczy to zarówno inwestycji krótkoterminowych, średnioterminowych i długoterminowych. Co więcej, warto zapoznać się również z raportami finansowymi niedawno opublikowanymi przez spółkę. Wynika z nich, że Tauron Polska Energia S.A. powoli wraca na swoją dobrą pozycję sprzed lat. Ponadto, okolicznościami wartymi zapoznania się mogą być zapowiedzi zarządu spółki w zakresie dalszych, przyszłych inwestycji. Jak powtarza w niedawno opublikowanej wypowiedzi medialnej wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia S.A., p. Jarosław Broda, koncern energetyczny stawiać będzie nie tylko na większa sprzedaż hurtową produktów energetycznych (węgiel, biomasa) czy energii elektrycznej, lecz także na współprace z nowopowstającymi start-up’ami. Prognoza dla Tauronu wydaje się zatem relatywnie dobra.