Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podatek od nieruchomości 2024 - zapadł przełomowy wyrok! Kto zapłaci mniej?

|
selectedselectedselected

Przepisy dotyczące podatków od nieruchomości podlegały w ostatnich latach istotnym zmianom. Zamieszanie widoczne było w szczególności po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Z tego powodu ostatni wyrok może być ważny dla osób i podmiotów wynajmujących.

Podatek od nieruchomości 2024 - zapadł przełomowy wyrok! Kto zapłaci mniej?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak wygląda obecnie kwestia opodatkowania? 
  • Jakie zmiany zaszły w ostatnich latach? 
  • Dlaczego wyrok nazywany jest “przełomowym”? 

 

Podatki od nieruchomości - jest “przełom”? 

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zapadł ważny wyrok z perspektywy osób wynajmujących mieszkania. Jak podała Gazeta Wyborcza, orzeczono, że tylko budynki rzeczywiście wynajęte do prowadzenia działalności, podlegają najwyższej stawce opodatkowania.

 

Zobacz również: Mieszkania kupowane hurtowo - zobacz przez kogo

 

Prywatny najem rozliczano jeszcze w 2022 r. na podstawie skali podatkowej lub ryczałtu. Zmiany zaszły po wprowadzeniu kontrowersyjnego Polskiego Ładu, gdy zaczęło obowiązywać wyłącznie opodatkowanie ryczałtem. Oznaczało to brak możliwości odliczania kosztów. Jak wiadomo, to spory problem w przypadku przedsiębiorców. 

Reklama

 

Zobacz również: Budowa domu czy zakup mieszkania? 2024 r. przyniesie spore zmiany

 

Opodatkowanie - wynajem mieszkania 

Dziennikarze “GW” przypominają, że dotąd wynajmujący nieruchomość osobie fizycznej był zobligowany do zapłacenia podatku w wysokości 1 zł za mkw. Nie było znaczenia, czy jest on wynajmowany prywatnie, czy z uwzględnieniem działalności gospodarczej. Wiele zmieniło się po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2020 r. Powstało wiele wątpliwości, gdyż, jak zaznaczają autorzy artykułu: 

Sąd stwierdził, że mieszkanie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli jego właściciel wynajmuje nieruchomość, prowadząc firmę. A w związku z tym należy się wyższy podatek” - przekazano. 

Oznaczało to, że wyższy podatek powinien zostać zapłacony w przypadku, gdy wynajmujący prowadzi działalność, rozliczając przychody z wynajmu. Warto podkreślić, że mowa o sporym wzroście - 28,78 zł za mkw.

Z wyrokiem tym nie zgadza się WSA w Warszawie. Na podstawie opisywanego przykładu w sprawę zamieszana była spółka wynajmująca osobom fizycznym mieszkania przeznaczone wyłącznie na cele mieszkaniowe. Jak przekazano, burmistrz i Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że w takim przypadku trzeba płacić wyższy podatek.

Reklama

Pełnomocnik spółki przekonuje jednak, że zgodnie z prawem, aby budynek mieszkalny mógł zostać opodatkowany stawką dla budynków, gdzie prowadzona jest działalność, “to [lokale - przyp. red.] muszą być zajęte na prowadzenie takiej działalności”. 

 

Zobacz również: Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie? W 2023 zdecydowany wzrost

 

Dlaczego zatem zdaniem “GW” wyrok jest istotny z perspektywy podmiotów na nim funkcjonujących? Mowa o rewizji zobowiązań, którą przywołał pełnomocnik spółki. 

“Wydane rozstrzygnięcie warszawskiego sądu otwiera drogę do rewizji swoich zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości dla tych przedsiębiorców, którzy padli ofiarą błędnej, profiskalnej interpretacji przepisów przez organy skarbowe. Przedsiębiorcy mogą domagać się zwrotu nadpłaconych podatków. Z uzasadnienia wyroku będą mogły korzystać również firmy, które będą ustalać stawkę opodatkowania swoich nieruchomości w przyszłości” - przekazał adw. Paweł Chmielowiec, reprezentujący Kancelarię Prawną Skarbiec w rozmowie z "GW".

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama