Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Otodom wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji

|
selectedselectedselected

Presja społeczna okazała się niezwykle skuteczna – po fali krytyki, która spadła na Otodom, portal postanowił wycofać swoją kontrowersyjną decyzję.

Otodom wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji
Marek BAZAK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • O co chodzi w aferze "znikających dat"?
  • Dlaczego portal usunął ważne informacje?

 

Ukrywania dat przed użytkownikami nie będzie

W oficjalnym komunikacie na Twitterze Otodom oznajmił: Zauważyliśmy, że usunięcie daty publikacji wywołało wiele emocji, dlatego postanowiliśmy przywrócić tę informację w niezmienionej formie. Dobrze wiemy, że same poszukiwania domu to już spore emocje, a my chcemy unikać tych negatywnych. Dzięki za wasze uwagi i głosy-dla nas są ważne.

 

Warto zauważyć, że zmiana decyzji była wynikiem ogromnego nacisku, głównie ze strony użytkowników Wykopu i Twittera. Oto kilka przykładów komentarzy:

Klient z informacją o rynku psuje biznes.

Cóż taki biedny portalik może jeśli przyjdą do nich w krawatach poważni Panowie i poproszą o usunięcie takich informacji bo jeszcze by ktoś widział że LUKSUSOWY APARTAMENT 44m2 za 1.200.000 zł się nie sprzedaje od dwóch lat?

 

Bo widzicie kupujący w Polsce ma być jak absolutny jeleń, którego nagle przerzucono na druga półkulę do dżungli i dano przewodników w postaci "branżowych artykułów i ekspertów" których ma się słuchać. Broń boże, żeby sam przeprowadził analizę i zaczął dochodzić do własnych wniosków.

Reklama

 

Deweloper się wściekł i kazał usunąć.

 

OTODOM ma dostęp do wszystkich tych danych, mogliby się nawet pokusić o dodanie zmian ceny, ale nie! Nie dla Kowalskiego to! Kowalski ma błądzić w odmętach artykułów sponsorowanych

 

- Pamiętacie historię usunięcia z OTODOM daty publikacji ofert? Okazuje się, że presja ma sens. - pisał jeden z użytkoników. - Może jako użytkownicy, poprosimy @otodom o wprowadzenie wymogu, dodawania rzeczywistych zdjęć oferowanych nieruchomości? Chyba nie chcemy, aby klienci byli oszukiwani przez wizualizacje lub zdjęcia wygenerowane przez AI. Oczywiście w wizualizacjach nie ma nic złego - dzięki nim możemy pomóc swojej wyobraźni zobaczyć to jak nieruchomość będzie wyglądać w przyszłości, ale obok tych zdjęć powinny być również zdjęcia pokrywające się z rzeczywistością, aby użytkownik mógł poznać aktualny stan nieruchomości.

 

Zobacz także: Patologie polskiego rynku nieruchomości. Najdroższe ceny, boty i usunięte daty

Reklama

 

Burza wokół Otodom: o co chodzi?

Na początku sierpnia Otodom usunął informację o dacie publikacji ogłoszenia. Data ta ma duże znaczenie dla potencjalnych kupujących, ponieważ jeśli oferta jest dostępna od kilku miesięcy, może to sugerować problemy z jej sprzedażą. Taka sytuacja skłania nabywców do dokładniejszej analizy oferty i oczekiwania na większe obniżki cen. Dla sprzedających jest to z pewnością niekorzystne.

Dlaczego data zniknęła? Otodom wyjaśniał, że decyzja ta miała na celu zwiększenie przejrzystości i zapobieżenie mylnym interpretacjom. - Data publikacji była oryginalną datą, kiedy ogłoszono po raz pierwszy pojawia się w Otodom. To oznacza, że w niektórych przypadkach mogło to wprowadzać przeglądających ogłoszenia w błąd. Często bowiem data publikacji niekoniecznie pokrywała się z faktycznym, czasem w jakim oferta była dostępna. To dotyczy przypadków, kiedy np. ogłoszenie na wynajem po jakimś czasie było wznowione. Podobna sytuacja zdarzyła się kiedy np. kupiec nie otrzymał kredytu i wycofał się z zakupu. - tłumaczył serwis.

 

Zobacz także: Manipulacje na rynku nieruchomości? Wielki portal i znikające daty ogłoszeń

 

Jest nadzieja dla rynku nieruchomości?

Reklama

Decyzja Otodom o przywróceniu daty publikacji pokazuje, że firma aktywnie śledzi opinie użytkowników i stara się na nie odpowiedzieć. Szybka reakcja Otodom jest pozytywnym sygnałem, podkreślającym, jak ważna jest transparentność w branży nieruchomości. Próby ukrywania informacji spotykają się z natychmiastową krytyką i budzą nieufność wśród użytkowników, co może prowadzić do poważnych konsekwencji wizerunkowych.

Czy istnieje szansa, że rynek nieruchomości zostanie w końcu uregulowany i przestanie przypominać dziką dżunglę? Może jest jeszcze nadzieja na przywrócenie porządku i przejrzystości w tej branży?

Najczęściej zadawane pytania Nieruchomości

Czym są nieruchomości?

FAQ arrow
Nieruchomości to trwałe dobra materialne, takie jak grunty, budynki, czy mieszkania, które są związane z określoną lokalizacją i nie mogą być przeniesione. Obejmują zarówno działki, jak i wszelkie konstrukcje na nich postawione, a także prawa związane z ich posiadaniem, użytkowaniem i zarządzaniem.

Ile kosztuje metr nieruchomości?

FAQ arrow
Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie wynosi obecnie 18 780 zł

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama