Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Popyt na kredyty hipoteczne najniższy od 29 lat. To zapaść i upadek marzeń o mieszkaniu

|
selectedselectedselected

Kredyt hipoteczny dla wielu to jedyna nadzieja na zakup własnej nieruchomości. Ostatnie dane pokazały, że popyt na kredyty hipoteczne w USA jest najniższy od 29 lat. Czy ta zapaść odzwierciedla upadek marzeń o mieszkaniu?

Popyt na kredyty hipoteczne najniższy od 29 lat. To zapaść i upadek marzeń o mieszkaniu
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Popyt na kredyty hipoteczne w USA jest 2 razy mniejszy niż 5 lat temu, pokazały dane
  • Ceny nieruchomości w USA utrzymują się przy rekordowych poziomach już od 2 lat
  • Co jest powodem zapaści popytu na kredyty hipoteczne w USA?

 

Popyt na kredyty hipoteczne w USA najmniejszy od 1995 roku

Zakup nieruchomości to wciąż symbol spełnienia się amerykańskiego snu. Wygląda na to, że coraz trudniej jest to marzenie spełnić. W dobie wysokich cen nieruchomości i drogich kredytów, coraz więcej Amerykanów decyduje się na odłożenie kupna domu na później, pokazują nowe dane.

Jak kupować nieruchomość w USA, to przeważnie na kredyt. W Stanach Zjednoczonych około 65-70% wszystkich domów jest nabywanych z użyciem kredytu hipotecznego.

Tymczasem, popyt na kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych jest najniższy od 29 lat, wynika z danych opracowanych przez Mortgage Bankers Association of America (MBA).

 

Reklama

popyt na kredyty hipoteczne najnizszy od 29 lat to zapasc i upadek marzen o mieszkaniu grafika numer 1popyt na kredyty hipoteczne najnizszy od 29 lat to zapasc i upadek marzen o mieszkaniu grafika numer 1

Źródło: Reventure, Investing.com, MBA, Kobeissi Letter.

 

Po raz ostatni tak niskie zainteresowanie pożyczkami na zakup mieszkania obserwowane było w połowie lat 90. XX wieku, bo w 1995 roku, pokazał wskaźnik Mortgage Purchase Application Index autorstwa MBA.

Co więcej, liczba wniosków o kredyt hipoteczny na zakup domu w USA spadła w sierpniu o 8% rok do roku, wynika z szacunków Reventure.

Jednak jeszcze większe wrażenie robi odniesienie tej statystyki do sytuacji sprzed 5 lat, czyli 2019 roku. Okazuje się, że popyt na kredyty hipoteczne jest obecnie o około 50% niższy niż przed pandemią.

Reklama

Zatem, obecnie Amerykanie zaciągają dwa razy mniej kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości niż jeszcze 5 lat temu.

 

Dwa razy mniej kredytów hipotecznych niż 5 lat temu

Dzieje się tak pomimo tego, że ich oprocentowanie amerykańskich kredytów w ostatnich miesiącach konsekwentnie spada. Najczęściej wybieranym kredytem na zakup domu lub mieszkania w Stanach Zjednoczonych jest 30-letnia pożyczka o stałym oprocentowaniu.

Według danych Freddie Mac, amerykańskiej federalnej instytucji pomagającej w udzielaniu kredytów hipotecznych, przeciętne oprocentowanie takiego 30-letniego kredytu hipotecznego w USA osiągnęło poziom około 6,5% na początku sierpnia.

To najniższa wartość od ponad roku. Tymczasem, jeszcze zeszłej jesieni sięgało ono blisko 8%. W maju, czyli 3 miesiące temu, wynosiło 7,2%, wynika z danych Freddie Mac.

 

Reklama

Wykres: Przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego w USA.

popyt na kredyty hipoteczne najnizszy od 29 lat to zapasc i upadek marzen o mieszkaniu grafika numer 2popyt na kredyty hipoteczne najnizszy od 29 lat to zapasc i upadek marzen o mieszkaniu grafika numer 2

Źródło: Mortgage News Daily.

 

„Rynek mieszkaniowy w Stanach Zjednoczonych jest obecnie całkowicie oparty na narracji o podaży” - stwierdził Adam Kobeissi, ekonomista z The Kobeissi Letter.

 

Reklama

 

Jednym z wyjaśnień tej sytuacji jest wyczekiwanie obniżek stóp procentowych przez potencjalnych nabywców nieruchomości. Już niebawem Fed ma rozpocząć proces luzowania polityki pieniężnej, a to oznacza spadek oprocentowanie kredytów. 

 

Zobacz również: Kredyt na Start w wersji USA. Po 100 tys. PLN na zakup mieszkania

 

Zainteresowanych nieruchomościami nie brakuje, ale kupujących wyraźnie mniej

Inne statystyki pokazują podobny obraz rynku nieruchomości w USA. Spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych sprawia, że więcej osób ogląda mieszkania i domy. Jednak wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że choć chętnych jest więcej, to kupujących mniej.

Reklama

Najnowszy raport firmy analitycznej Redfin pokazał, że potencjalnych chętnych oglądających mieszkanie lub dom jest o 10% więcej niż na początku 2024 roku. Pomimo tego popyt na mieszkania jest o 10% niższy rok do roku.

Kwestie przystępności cenowej nieruchomości w USA nadal stanowią barierę dla kupujących, a transakcji jest mniej. W rezultacie, pogorszyła się koniunktura w amerykańskiej budowlance.

Indeks National Association of Home Builders, który jest miarą nastrojów w sektorze firm budowlanych, spadł z wartości 41 punktów w lipcu do 39 w sierpniu. To najniższa wartość od grudnia 2023 roku. 

Jedna trzecia firm budowlanych już obniżyła ceny domów, aby zachęcić zainteresowanych do kupna. Średnia obniżka cen wyniosła 6%.

“Jeśli stopy procentowe spadną, to może to ponownie ożywić rynek tej jesieni” - zauważyła główna ekonomistka firmy nieruchomościowej Zillow, Skylar Olsen.

 

Reklama

Czytaj również: Rekordowo źle na rynku nieruchomości. Tak będzie w Polsce bez Kredytu na Start

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama