Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niskie dochody już nie są ograniczeniem przy kupnie mieszkania! Program rządowy wyrównał szanse

|
selectedselectedselected
Niskie dochody już nie są ograniczeniem przy kupnie mieszkania! Program rządowy wyrównał szanse | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dopłaty do rat kredytowych w programie BK2% podniosły zdolność kredytową wielu osób. W efekcie BK2% stał się dostępny i atrakcyjny dla klientów z dochodami niższymi od dochodów osób wnioskujących o inne kredyty, choć wciąż są to dochody ponadprzeciętne. Ich rozkład jest silnie skoncentrowany – w przypadku 2/3 wniosków wykazany dochód netto (w przeliczeniu na liczbę osób wnioskujących o dany kredyt[1]) mieści się w przedziale 4-8 tys. PLN (w przypadku innych kredytów wniosków z takimi dochodami jest mniej o 1/3). Wśród wnioskodawców BK2% blisko 3-krotnie mniejsza jest natomiast reprezentacja osób z dochodami powyżej 9 tys. na osobę netto.

 

Niskie dochody już nie są ograniczeniem przy kupnie mieszkania! Program rządowy wyrównał szanse - 1Niskie dochody już nie są ograniczeniem przy kupnie mieszkania! Program rządowy wyrównał szanse - 1

 

Dostępność mieszkań kredytowanych BK2% dla osób z mniejszymi dochodami zwiększyła się we wszystkich grupach miejscowości pod względem liczby mieszkańców, w największym stopniu w 6 największych aglomeracjach (mediana dochodu na osobę netto niższa o 33% niż w przypadku innych kredytów; niższa również w porównaniu z 3-miesięcznym okresem sprzed BK2%), chociaż częściowo może to być również efekt relatywnie większej w wielkich miastach skali oczekiwania na program przez osoby o niższych dochodach. W ramach wielkiej 6-tki największy wzrost dostępności ze względu na dochód wystąpił w Warszawie, najmniejszy - w Łodzi, gdzie mediana dochodów jest najniższa.

Reklama

Wzrost dostępności kredytu dla osób z niższymi dochodami dobrze obrazuje cena mieszkania wyrażona jako wielokrotność łącznego dochodu wnioskodawców. Otóż kredytobiorcy BK2% mogą sobie pozwolić na droższe mieszkania w stosunku do swoich dochodów w porównaniu z innymi kredytobiorcami. Poza tym, relacja ta jest mniej zróżnicowana między grupami miejscowości w porównaniu z innymi kredytami. W programie BK2% relacja ceny do dochodu jest najwyższa dla 6-tki największych aglomeracji, co wynika z relatywnie wysokich cen nieruchomości w tych miastach. Fakt, iż mieszkańcy mniejszych miast nie decydują się na proporcjonalnie droższe mieszkania, sugeruje, że elastyczność cenowa popytu jest ograniczona na rzecz innych czynników, takich jak np. metraż. W wielkich aglomeracjach silniejszy może też być czynnik inwestycyjny, tj. akceptacja wyższej ceny z nadzieją na dalszy, dynamiczny wzrost cen mieszkań. Wzrost relacji cena/dochód w ramach wniosków BK2% w porównaniu z innymi kredytami dotyczy zwłaszcza inwestycji w średnich i dużych miastach (100-400 tys.), czyli szczególnie tutaj program zachęcił do wnioskowania o kredyt ludzi z relatywnie (w ramach danej grupy miast) niższymi dochodami.

 

Zobacz także: Bezpieczny Kredyt 2% zaspokaja wszelkie potrzeby – mieszkania dla singli, domy dla rodzin

 

 

Niskie dochody już nie są ograniczeniem przy kupnie mieszkania! Program rządowy wyrównał szanse - 2Niskie dochody już nie są ograniczeniem przy kupnie mieszkania! Program rządowy wyrównał szanse - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama