Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fenomenalne odbicie na rynku nieruchomości. 80% wzrost w stosunku do ubiegłego roku

|
selectedselectedselected

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszym półroczu 2024 roku wyniosła 1,76 mld euro, co oznacza blisko 80 proc. wzrost w stosunku do pierwszej połowy 2023 roku - szacuje firma doradcza Cushman & Wakefield. Na rynku widać ożywienie wśród funduszy, w tym inwestorów z polskim kapitałem

Fenomenalne odbicie na rynku nieruchomości. 80% wzrost w stosunku do ubiegłego roku
freepik.com | Fenomenalne odbicie na rynku nieruchomości. 80% wzrost w stosunku do ubiegłego roku
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według prognoz Cushman & Wakefield 2024 rok ma szansę zamknąć się wolumenem inwestycyjnym o wartości 4 mld euro.

"Pierwsze półrocze to wyraźne odbicie sektora nieruchomości komercyjnych, a ponad 1,7 mld euro w transakcjach inwestycyjnych oznacza blisko 80 proc. wzrost rdr i ponad 50 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku. Dobry wynik na rynku kapitałowym to rezultat obniżających się stóp procentowych i lepszych nastrojów gospodarczych, co dodatkowo motywuje kupujących do inwestowania w nieruchomości" - powiedział, cytowany w komunikacie, Krzysztof Misiak, Dyrektor Zarządzający Cushman & Wakefield w Polsce.

 

"Warto przy tym podkreślić, że wachlarz aktywnych na rynku funduszy jest coraz szerszy, a sektor obserwuje transakcje również z udziałem polskiego kapitału. Polscy inwestorzy wypełniają niszę przy mniejszych umowach sprzedaży, już nie tylko inwestując w projekty deweloperskie, ale także w gotowe projekty komercyjne. Liczymy, że te pozytywne trendy się utrzymają" - dodał.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

 

>> Czytaj także:  Przejęć nieruchomości najwięcej od 2015 roku, liczba rośnie najszybciej od kryzysu finansowego

 

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że pierwsza połowa 2024 roku przyniosła duże zaangażowanie kapitału z Wielkiej Brytanii, który odpowiadał za 35 proc. wolumenu (przede wszystkim w ramach jednej dużej transakcji).

Na rynku widać też nadal silną pozycję inwestorów z Czech (19 proc.), a także rosnący udział rodzimego kapitału i graczy ze Skandynawii – obie te grupy inwestorów odpowiadały za ok. 9 proc. sfinalizowanych transakcji.

 

Reklama

>>  Zobacz też:  Porażka Kredyt na Start. Dwa razy mniej osób wierzy w program. Premier zmienia zdanie

 

Przykładem aktywności polskiego kapitału jest między innymi transakcja dotycząca zakupu biurowca Rzymowskiego 34 w Warszawie przez A&A Holding czy też nabycie Warta Tower przez Cornerstone IM.

"Mijający rok jest nadal zdominowany przez transakcje typu value-add, na rynku natomiast widać pierwsze umowy typu core+, a zwiększeniu ich udziału będzie sprzyjać większa stabilizacja stóp procentowych, co ponownie przyciągnie największych międzynarodowych graczy. Póki co prognozujemy, że tegoroczny wolumen inwestycyjny osiągnie 4 mld euro, osiągając tym samym prawie dwukrotny wzrost względem 2023 oraz 75 proc. 5-letniej średniej" - powiedział Paweł Partyka, Head of Capital Markets Poland, Cushman & Wakefield. (PAP Biznes)

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama