Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań 2024 ciężkie do przewidzenia? Nowy program rządu może bardzo namieszać

|
selectedselectedselected
Ceny mieszkań 2024 ciężkie do przewidzenia? Nowy program rządu może bardzo namieszać  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o 14.00 NBP pokaże listopadowe dane o bilansie płatniczym. Spodziewamy się nadwyżki na saldzie obrotów bieżących ok. 1,7 mld EUR oraz wzrostu eksportu w EUR o 1,9% r/r oraz spadku importu o 7,4% r/r. O 14.30 poznamy grudniowy odczyt inflacji PPI z USA.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w styczniu 2024 - ile wyniesie? Mamy nowe szacunki!

 

W kraju

  • RPP oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie - napisano w minutes po grudniowym posiedzeniu RPP. Pojawiła się opinia, że wobec utrzymującej się wysokiej rocznej dynamiki cen oraz podwyższonych oczekiwań inflacyjnych poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie - dodano.
  • Po okresie niskiej inflacji wskaźnik CPI wróci do podwyższonego poziomu 5- 7 % - ocenił członek RPP Ludwik Kotecki.
  • Bez względu na to, co się wydarzy po marcu i później po końcu czerwca można sądzić, że nie będzie konieczności podwyżek stóp procentowych w Polsce - powiedział członek RPP Henryk Wnorowski.
  • Polska nadal spodziewa się pierwszej płatności z wniosku KPO najpóźniej pod koniec marca lub na początek kwietnia - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna PełczyńskaNałęcz. Bardzo dobrze, gdyby była możliwość przyspieszenia wypłaty, ale to jest w dużym stopniu uzależnione od procesu realizacji reform sądownictwa - dodała.
  • Liczba opublikowanych ogłoszeń o zamówieniach publicznych w okresie styczeń-grudzień 2023 r. wzrosła o 7,2% r/r - wynika z biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.
  • Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w grudniu 180,58 tys. nowych ofert pracy, czyli 27,0% mniej r/r - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.
  • W 2024 r. na głównych rynkach w Polsce zostanie ukończone ok. 250 tys. m kw. powierzchni biurowej - wynika z analizy JLL. Eksperci oceniają, że niższa aktywność budowlana będzie nową normalnością dla rynku biurowego na najbliższe lata.
  • Koniec 2023 r. przyniósł wzrost cen mieszkań, ale prognozy na kolejne miesiące są trudne do przewidzenia w związku z niepewnością dotyczącą nowego programu mieszkaniowego - ocenia REDNET Property Group. Zdaniem ekspertów klienci mogą wstrzymywać się z decyzjami zakupowymi do startu programu.

Ceny mieszkań 2024 ciężkie do przewidzenia? Nowy program rządu może bardzo namieszać  - 1Ceny mieszkań 2024 ciężkie do przewidzenia? Nowy program rządu może bardzo namieszać  - 1

 

Ze świata

  • Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 202 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 210 tys. wobec 203 tys. poprzednio, po korekcie z 202 tys.
  • Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Analitycy wskazują, że rynki starają się znaleźć równowagę między informacjami o rosnących zapasach surowca a napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie.
  • Brytyjski rząd przedstawił w czwartek plany "największej od 70 lat" rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
Reklama

Ceny mieszkań 2024 ciężkie do przewidzenia? Nowy program rządu może bardzo namieszać  - 2Ceny mieszkań 2024 ciężkie do przewidzenia? Nowy program rządu może bardzo namieszać  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama