Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odpowiedzialne inwestycje. 4 zielone technologiczne rozwiązania w nieruchomościach [RAPORT ThinkCo]

|
selectedselectedselected
Odpowiedzialne inwestycje. 4 zielone technologiczne rozwiązania w nieruchomościach [RAPORT ThinkCo]| FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zielone technologie stały się obecne wśród nas. Mimo że jest ich całkiem sporo, dzisiaj przedstawimy i szerzej omówimy cztery z wybranych. Omówienie innych technologii znajduje się w raporcie “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości”.

Walka ze zmianami klimatycznymi wymusza transformację wszystkich sektorów, również branży budowlanej. Ekologia, energooszczędność oraz cyfrowe technologie to czynniki, które zdecydowanie muszą być brane pod uwagę przez deweloperów i administratorów nieruchomości. - wspomina Tomasz Zieliński, dyrektor marketingu i sprzedaży, automatyka budynkowa ABB w Polsce

Przejdźmy do omówienia.

 

Materiały o niskiej zawartości lotnych związków

Lotne związki organiczne (LZO) wykorzystywane przy produkcji materiałów wykończeniowych – takich jak kleje, farby, tapety, wykładziny, meble – mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi. To substancje łatwo ulatniające się i przechodzące Negatywne skutki uzależnione są od poszczególnych związków zaliczanych do LZO[1].

Reklama

Stężenie lotnych związków organicznych we wnętrzach może być od dwóch do pięciu razy większe niż w powietrzu zewnętrznym[2]. Szczególnie wysokie poziomy LZO występują w świeżo oddanych budynkach, gdzie wszystkie materiały są nowe[3]. Utrzymują się one w powietrzu przez zróżnicowany czas, w zależności od warunków i materiału – od kilku dni do nawet kilku lat[4]. Naturalnie każdy remont czy zmiana wyposażenia mogą oznaczać okresowy wzrost ich stężenia.

Wykorzystanie materiałów o niskiej zawartości LZO bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości życia. Firmy specjalizujące się w wykończeniu powierzchni powinny zawierać w swoich ofertach informacje o możliwości wykorzystania materiałów o niskiej zawartości LZO. Natomiast zarządzający procesami budowlanymi powinni mieć świadomość i możliwość wyboru takich materiałów w trosce o dobrostan użytkowników.

 

Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości

 

Human centric lighting

Na rynku obserwuje się wzmożony trend tzw. oświetlenia skupionego wokół dobrostanu człowieka (ang. human centric lighting, HCL). Coraz liczniejsze badania wskazują na wpływ barwy i intensywności oświetlenia nie tylko na subiektywne samopoczucie, lecz także na mierzalne parametry zdrowotne osób przebywających w warunkach oświetlenia sztucznego. HCL dostosowuje się do naturalnego rytmu dobowego człowieka, przyznaje pierwszeństwo światłu dziennemu i przykłada dużą wagę do wpływu rodzaju oświetlenia na zdrowie, dobrostan, nastrój oraz możliwość skupienia i efektywnej pracy[5].

Reklama

Część ekspertów jest ostrożna w wydawaniu osądów dotyczących najlepszych praktyk, ponieważ badania nad wpływem oświetlenia sztucznego na zdrowie wciąż są w toku. Większość jednak zgadza się co do tego, że barwa światła modyfikowana w zależności od pory dnia może wspierać naturalny cykl dobowy człowieka, a przynajmniej zmniejszać negatywne skutki stosowania sztucznego oświetlenia. W godzinach porannych bardziej korzystne dla ludzi będzie oświetlenie o chłodniejszej barwie, podczas gdy w godzinach popołudniowych i wieczornych bardziej naturalna będzie cieplejsza barwa światła, imitująca zachodzące słońce.

Sztuczne oświetlenie pełni szczególnie istotną funkcję w zakładach pracy, w których pracownicy pracują na nocne zmiany. Nie jest to wcale rzadki model pracy: w Europie 19% wszystkich zatrudnionych pracuje w nocy co najmniej raz w miesiącu. Osoby funkcjonujące w tym trybie są narażone na zaburzenia rytmu dobowego, obniżenie czujności oraz supresję melatoniny, a źle zaprojektowane oświetlenie może zaostrzać te symptomy. Najnowsze badania wskazują na ważną rolę oświetlenia i jego wpływ na zaburzenia snu związane z pracą zmianową, a jednocześnie na długofalowe korzyści płynące z wdrażania HCL, zarówno dla zdrowia pracowników, jak i wydajności pracy w długim okresie[6].

 

Energooszczędne windy i otwarte klatki schodowe

Windy w budynkach komercyjnych i mieszkalnych odpowiadają za 2–5% całościowego zużycia energii elektrycznej[7]. Istnieją technologie, które mogą znacząco zredukować zużycie energii przez windy i schody ruchome. Najnowocześniejsze wdrożenia wykorzystują rozwiązania zmniejszające wagę dźwigów, inteligentne systemy planowania przystanków przy systemie z wieloma windami oraz minimalizujące zużycie energii w stanie spoczynku (ang. standby), np. poprzez wyłączanie oświetlenia w kabinach windowych.

Na poziomie behawioralnym częstotliwość korzystania z wind może zmniejszyć przemyślane umiejscowienie wind i schodów w budynku. Zwiększenie atrakcyjności schodów poprzez umieszczenie ich w eksponowanych miejscach oraz ich design może zachęcić użytkowników budynku do wybierania tego zdrowego i neutralnego klimatycznie sposobu przemieszczania się. To opozycja do klatek schodowych schowanych na zapleczu szybów windowych, projektowanych bardziej pod kątem wymogów bezpieczeństwa pożarowego niż wykorzystania przez użytkowników – takie rozwiązanie nie zachęca do ich wybierania.

 

Sadzenie rodzimych gatunków roślin

Reklama

Szacuje się, że gatunki obce stanowią niemal 1/3 wszystkich gatunków roślin dziko występujących w Polsce, natomiast 1,5% to rośliny inwazyjne[8]. Mogą one nieść negatywne skutki przyrodnicze w wyniku zbyt gwałtownych zmian lokalnych ekosystemów, a to powoduje również na straty gospodarcze (np. uciążliwe chwasty) oraz zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt w postaci poparzeń i alergii.

Z tego powodu zaleca się świadome wybieranie gatunków rodzimych. Poza uniknięciem powyższych problemów pozwalają one na zaspokojenie potrzeb społecznych wyższego rzędu, takich jak utrzymanie spójnego, tradycyjnego krajobrazu. Bardziej prozaiczne zalety gatunków rodzimych obejmują odporność na warunki klimatyczne, duży wachlarz odmian i większą wiedzę lokalnych ogrodników na temat ich utrzymania.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że rodzime gatunki roślin stanowią często najlepsze i najłatwiej dostępne źródło pożywienia dla występującej na danym obszarze fauny – kluczowa jest tu całoroczna pielęgnacja, która powinna niejednokrotnie łamać dotychczasowe standardy dobrze zadbanego terenu zieleni. W naszym klimacie szczególnie pożądane jest aranżowanie ogrodów przyjaznych ptakom zimującym, dla których pożywienie stanowić mogą niepozorne pozostałości nieskoszonej łąki. Z kolei sterty liści i martwe drewno przyciągają owady, a te – żywiące się nimi zwierzęta[9]. Dobrze pokazuje to samonapędzanie się ekosystemu, jeśli zapewni mu się odpowiednie warunki rozwoju.

Więcej rozwiązań znajduje się w raporcie “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” autorstwa ThinkCo, kliknij TUTAJ, aby pobrać.

 

POBIERZ RAPORT

Reklama

 

 

 

  1. Ranking Oczyszczaczy, Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC). Czemu należy na nie uważać?, https://ran-king-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/lotne-zwiazki-organiczne/ (data dostępu: 22.12.2021).

  2. United States Environmental Protection Agency, Volatile organic compounds’ impact on indoor air quality, https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/volatile-organic-compounds-impact-indoor-air-quality (data dostępu: 22.12.2021).

  3. S. Wang, H.M. Ang, M.O, Tade, Volatile organic compounds in indoor environment and photocatalytic oxidation: State of the art, Environment International, vol. 33(5), 2007.

  4. S.B. Holøs i in., VOC emission rates in newly built and renovated buildings, and the influence of ventilation – a review and meta-analysis, International Journal of Ventilation, vol. 18(3), 2019.

  5. S. Kloepple, What you need to know about human-centric lighting, Buildings, 13.03.2019, https://www.build-ings.com/articles/27689/what-you-need-know-about-human-centric-lighting (data dostępu: 21.12.2021).

  6. A. Lowden, G. Kecklund, Considerations on how to light the night-shift, Lighting Research & Technology, vol. 53(5), 2021.

  7. ACE Update, Elevator Efficiency: How elevators can play a crucial role in reducing the energy consumption of a building with energy efficient technologies, 9.12.2015, https://aceupdate.com/2015/12/09/elevator-efficien-cy-how-elevators-can-play-crucial-role-in-reducing-the-energy-consumption-of-a-building-with-energy-effi-cient-technologies/ (data dostępu: 17.12.2021).

  8. B. Tokarska-Guzik i in., Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Warszawa 2012.

  9. Rodzime rośliny karmią zimujące ptaki, Łąki Kwietne, https://lakikwietne.pl/rodzime-rosliny-karmia-zimujace-ptaki/ (data dostępu: 11.01.2022).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ThinkCo null

ThinkCo

ThinkCo jest niezależną instytucją doradczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości. Stanowimy zewnętrzny dział badawczo-rozwojowy świadcząc usługi dla deweloperów, funduszy, instytucji i samorządów. Pomagamy usprawniać istniejące i wdrażać nowe rozwiązania biznesowe przez tworzenie kompleksowych strategii, standardów i wytycznych oraz dobór odpowiednich metod komunikacji. Łączymy wiedzę architektów i badaczy z doświadczeniem świata biznesu w celu tworzenia lepszych procesów, produktów i miejsc.


Tematy

budownictwo ekologiczne ekologiczne budownictwo budownictwo ekologiczne przykłady budownictwo ekologiczne i energooszczędne budownictwo ekologiczne w polsce budownictwo ekologiczne technologie ekologiczne budownictwo ekologiczne prezentacja budownictwo ekologiczne dotacje budownictwo ekologiczne definicja budownictwo ekologiczne mikoś chomikuj budownictwo ekologiczne wikipedia budownictwo ekologiczne i pasywne materiały ekologiczne budownictwo budownictwo ekologiczne aspekty ekonomiczne tanie budownictwo ekologiczne budownictwo ekologiczne książki ekologiczne budownictwo mieszkaniowe budownictwo ekologiczne po angielsku ekologiczne budownictwo w polsce budownictwo ekologiczne technologie budownictwo ekologiczne pasywne budownictwo ekologiczne forum budownictwo pasywne i ekologiczne rozwiązania grzewcze budownictwo ekologiczne materiały budowlane nowoczesne budownictwo ekologiczne politechnika białostocka budownictwo ekologiczne i energooszczędne budownictwo ekologiczne warszawa budownictwo ekologiczne certyfikaty inwestycje społecznie odpowiedzialne inwestycje odpowiedzialne społecznie inwestycje społecznie odpowiedzialne praca magisterska inwestycje społecznie odpowiedzialne przykłady społecznie odpowiedzialne inwestycje nieruchomości energooszczędne ekologiczne budownictwo płyty budownictwo ekologiczne kraków budownictwo ekologiczne płyty budownictwo ekologiczne materiały budownictwo ekologiczne studia jan mikoś budownictwo ekologiczne domb budownictwo ekologiczne
Reklama
Reklama