Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rosną obawy o kondycję amerykańskich firm. Inwestorzy omijają to aktywo

|
selectedselectedselected

Inwestorzy unikają lokowania kapitału w najbardziej ryzykownych amerykańskich obligacjach korporacyjnych z powodu obaw o niewypłacalność firm. Papiery z najniższym ratingiem nie uczestniczą w obligacyjnej hossie.

Rosną obawy o kondycję amerykańskich firm. Inwestorzy omijają to aktywo
EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Czemu inwestorzy boją się obligacji śmieciowych?
  • Które amerykańskie sektory i firmy są zagrożone niewypłacalnością?
  • Kiedy sytuacja amerykańskich firm może się zmienić?

 

Najbardziej ryzykowne amerykańskie obligacje korporacyjne znalazły się w tym roku pod presją. Nie łapią się na obligacyjną hossę. Wygląda na to, że inwestorzy obawiają się o kondycję wielu amerykańskich firm, ich problemy z dostępem do finansowania.

 

Zobacz również: Załamanie w branży nieruchomości w USA - największy spadek od zapaści w pandemii

Reklama

 

 

Dług ryzykownych biznesów w niełasce

Obligacje amerykańskie o ratingu CCC – jest to najniższy szczebel drabiny jakości kredytowej – mają średnią rentowność rzędu 13,6%, według danych Bank of America, w porównaniu z nieco ponad 13% na koniec 2023 roku. Rosnące rentowności odzwierciedlają spadające ceny. Z kolei spread między tymi papierami a długiem skarbowym USA wzrósł do 9,28 punktu procentowego z 8,51 pp. pod koniec grudnia.

To wszystko oznacza, że papiery dłużne firm o najniższym ratingu kredytowym nie uczestniczą w obligacyjnej hossie. Pożyczkobiorcy o ratingu inwestycyjnym odnotowali w styczniu rekordową sprzedaż obligacji, podczas gdy wolumeny obligacji wysokodochodowych lub "śmieciowych" osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat, ponieważ wykorzystano spadek rentowności do zaciągania pożyczek po bardziej atrakcyjnym procencie.

Reklama

Co ciekawe, nawet po tym, jak nowe dane o inflacji w USA okazały się silniejsze niż oczekiwano, budząc obawy, iż stopy procentowe pozostaną wyższe dłużej, niż wcześniej przewidywano, ogólne spready kredytowe niewiele się zmieniły. Giganci wciąż plasują z łatwością swój dług na rynku. Grupa farmaceutyczna Bristol Myers Squibb sprzedała w środę dług o wartości 13 mld USD.

Inwestorzy i analitycy uważają, że rozbieżność między spreadami obligacji o najwyższej i najniższej jakości odzwierciedla utrzymujące się obawy o utratę dostępu do finansowania przez bardzo ryzykowne firmy. Ten strach powoduje, że realny staje się scenariusz, w którym pojawi się więcej przypadków niewypłacalności wśród małych, amerykańskich firm.

 

Zobacz także: Wielkie spółki z Europy pokonały gigantów giełdy z USA - 63% w 3 lata i 2 razy mniejsze ryzyko

 

Notowania spreadu ICE BofA CCC / Lower US High Yield Index

Reklama

rosna obawy o kondycje amerykanskich firm inwestorzy omijaja to aktywo grafika numer 1rosna obawy o kondycje amerykanskich firm inwestorzy omijaja to aktywo grafika numer 1

Źródło: FRED

 

Kto jest czarną owcą

Niektórzy analitycy podkreślają, że w ostatnich latach miała miejsce minimalna emisja długu firm o ratingu CCC, przez co indeks obligacji o niskim ratingu został silnie skoncentrowany wokół niewielkiej grupy spółek.

Jakie firmy właściwie są grupowane w indeksie CCC ICE BofA? Są tam m.in. Dish (grupa telewizyjna, która niedawno połączyła się z EchoStar), McAfee (firma z sektora cyberbezpieczeństwa), Cloud Software Group (usługi w chmurze) czy LifePoint Health (firma świadcząca usługi w służbie zdrowia).

Reklama

Agencja S&P Global Ratings stwierdziła w niedawno opublikowanym raporcie, że pożyczkobiorcy z ratingiem CCC będą "zmagać się ze słabymi przepływami pieniężnymi i podwyższonymi kosztami odsetkowymi w 2024 roku", podczas gdy "bankructwa w 2024 r. będą w dużej mierze widoczne w sektorach konsumenckich, w sektorze mediów, oraz w wysoko zlewarowanym sektorze opieki zdrowotnej".

Co ciekawe, firmy z sektora technologii, mediów i telekomunikacji stanowiły prawie jedną trzecią całego indeksu długu o ratingu CCC na dzień 15 lutego. Spółki z sektora opieka zdrowotna stanowił ponad jedną dziesiątą indeksu.

 

Czytaj również: Kurs ETH z najlepszym tygodniem od ponad roku! Wkrótce przełom dla Ethereum

 

Historia notowań BondBloxx CCC-Rated USD High Yield Corporate Bond ETF

Reklama

rosna obawy o kondycje amerykanskich firm inwestorzy omijaja to aktywo grafika numer 2rosna obawy o kondycje amerykanskich firm inwestorzy omijaja to aktywo grafika numer 2

Źródło: etfdb.com

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama