Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polskie inwestorki stawiają na niezależność finansową

|
selectedselectedselected

Aż 51 proc. Polek inwestuje aby uzyskać finansową niezależność. Udział kobiet wśród wszystkich polskich inwestorów to 42 proc. Najchętniej inwestują w firmy finansowe, producentów dóbr luksusowych ochronę zdrowia oraz komunikację. 

 

Polskie inwestorki stawiają na niezależność finansową
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polki inwestują, aby uzyskać finansową niezależność. Według badania Puls Inwestora Indywidualnego eToro, taki cel deklaruje 51 proc. polskich inwestorek. Z kolei 45 proc. kobiet stawia na długoterminowe bezpieczeństwo jako najważniejszy cel inwestowania. 

Finansowa niezależność to sytuacja, gdy zyski z inwestowania pozwalają na pokrycie wszystkich bieżących kosztów życia, dzięki czemu wszelkie decyzje mogą być podejmowane bez dodatkowej finansowej presji. To rodzaj "finansowego bezpieczeństwa na sterydach", w którym nie chcemy oglądać się na innych i podążamy drogą własnych wyborów. Kobiety różnią się od mężczyzn tym, że częściej stawiają właśnie na niezależność, podczas gdy wśród mężczyzn, najbardziej popularnym celem jest długoterminowe bezpieczeństwo (48 proc.). Stawianie przez inwestorki na niezależność nie dziwi, ponieważ kobiety w Polsce cały czas borykają się z wieloma ograniczeniami, dotyczącymi także finansów.

Udział kobiet wśród wszystkich polskich inwestorów to 42 proc. W tym zakresie nie różnimy się znacząco od globalnej średniej. Na wszystkich 12 przebadanych najważniejszych rynkach na świecie kobiety stanowią przeciętnie 44 proc. inwestorów. Ważne jest to, że roku na rok udział kobiet inwestorów rośnie, co oznacza, że coraz więcej kobiet widzi w inwestowaniu szansę na osiągnięcie swoich celów.

Wśród polskich kobiet inwetorek obserwujemy duże różnice pokoleniowe. W tej grupie przeważają młode kobiety – aż 47 proc. ma 18-34 lata. Dla porównania, globalnie, udział takich inwestorek wynosi 30 proc. Tylko 17 proc. Inwestujących kobiet w Polsce ma 55 lat lub więcej, podczas gdy globalnie to 30 proc. badanych kobiet. To ciekawe w kontekście faktu, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn oraz tego, że stawiają właśnie na finansową niezależność. Można jednak wyjaśniać to zbliżaniem się kobiet po 55 roku życia do emerytury (wiek emerytalny kobiet w Polsce to 60 lat). Zgodnie z zasadami, przed wejściem w ten etap, powinniśmy systematycznie i w dłuższym okresie dokonywać zmian alokacji aktywów z akcji na gotówkę i produkty pieniężne. Jednak dane te pokazują raczej, że w Polsce, poziom emancypacji finansowej rośnie wraz z rokiem urodzenia.

Reklama

Wybory kobiet różnią się od tych dokonywanych przez mężczyzn także pod względem inwestycji w poszczególne branże. Kobiety chętniej inwestują w firmy związane z dobrami luksusowymi (takie akcje posiada 48 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn), ochronę zdrowia (kobiety – 38 proc., mężczyźni – 23 proc.), czy szeroko pojętą komunikację (kobiety – 43 proc., mężczyźni – 32 proc.). Kobiety chętniej wybierają także branże finansową, która wydaje się być zdominowana przez mężczyzn, choć pozostaje wzorem bezpiecznego inwestowania dla wielu osób. Akcje firm finansowych posiada w swoich portfelach aż 73 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Mężczyźni chętniej inwestują natomiast w takie sektory jak technologia, energetyka czy przemysł. 

Kobiety rzadziej niż mężczyźni inwestują w kryptowaluty. Te w swoich portfelach posiada 45 proc. inwestorek w Polsce, podczas gdy wśród mężczyzn, współczynnik ten wynosi 58 proc.

Z badania wynika, że kobiety inwestorki w Polsce mają przyszłościowe podejście, dążą do samodzielności, finansowej stabilności i niezależności.

 

Zobacz także: Nadchodzi kryzys mieszkaniowy - koszty posiadania domu są rekordowo wysokie

 

Komentarz Anny Rożańskiej, Popularnej Inwestorki na eToro

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


eToro null

eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Reklama
Reklama