Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

znane polskie inwestorki

Polki inwestują, aby uzyskać finansową niezależność. Według badania Puls Inwestora Indywidualnego eToro, taki cel deklaruje 51 proc. polskich inwestorek. Z kolei 45 proc. kobiet stawia na długoterminowe bezpieczeństwo jako najważniejszy cel inwestowania. 

Finansowa niezależność to sytuacja, gdy zyski z inwestowania pozwalają na pokrycie wszystkich bieżących kosztów życia, dzięki czemu wszelkie decyzje mogą być podejmowane bez dodatkowej finansowej presji. To rodzaj "finansowego bezpieczeństwa na sterydach", w którym nie chcemy oglądać się na innych i podążamy drogą własnych wyborów. Kobiety różnią się od mężczyzn tym, że częściej stawiają właśnie na niezależność, podczas gdy wśród mężczyzn, najbardziej popularnym celem jest długoterminowe bezpieczeństwo (48 proc.). Stawianie przez inwestorki na niezależność nie dziwi, ponieważ kobiety w Polsce cały czas borykają się z wieloma ograniczeniami, dotyczącymi także finansów.

Udział kobiet wśród wszystkich polskich inwestorów to 42 proc. W tym zakresie nie różnimy się znacząco od globalnej średniej. Na wszystkich 12 przebadanych najważniejszych rynkach na świecie kobiety stanowią przeciętnie 44 proc. inwestorów. Ważne jest to, że roku na rok udział kobiet inwestorów rośnie, co oznacza, że coraz więcej kobiet widzi w inwestowaniu szansę na osiągnięcie swoich celów.

Wśród polskich kobiet inwetorek obserwujemy duże różnice pokoleniowe. W tej grupie przeważają młode kobiety – aż 47 proc. ma 18-34 lata. Dla porównania, globalnie, udział takich inwestorek wynosi 30 proc. Tylko 17 proc. Inwestujących kobiet w Polsce ma 55 lat lub więcej, podczas gdy globalnie to 30 proc. badanych kobiet. To ciekawe w kontekście faktu, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn oraz tego, że stawiają właśnie na finansową niezależność. Można jednak wyjaśniać to zbliżaniem się kobiet po 55 roku życia do emerytury (wiek emerytalny kobiet w Polsce to 60 lat). Zgodnie z zasadami, przed wejściem w ten etap, powinniśmy systematycznie i w dłuższym okresie dokonywać zmian alokacji aktywów z akcji na gotówkę i produkty pieniężne. Jednak dane te pokazują raczej, że w Polsce, poziom emancypacji finansowej rośnie wraz z rokiem urodzenia.

Reklama

Wybory kobiet różnią się od tych dokonywanych przez mężczyzn także pod względem inwestycji w poszczególne branże. Kobiety chętniej inwestują w firmy związane z dobrami luksusowymi (takie akcje posiada 48 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn), ochronę zdrowia (kobiety – 38 proc., mężczyźni – 23 proc.), czy szeroko pojętą komunikację (kobiety – 43 proc., mężczyźni – 32 proc.). Kobiety chętniej wybierają także branże finansową, która wydaje się być zdominowana przez mężczyzn, choć pozostaje wzorem bezpiecznego inwestowania dla wielu osób. Akcje firm finansowych posiada w swoich portfelach aż 73 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Mężczyźni chętniej inwestują natomiast w takie sektory jak technologia, energetyka czy przemysł. 

Kobiety rzadziej niż mężczyźni inwestują w kryptowaluty. Te w swoich portfelach posiada 45 proc. inwestorek w Polsce, podczas gdy wśród mężczyzn, współczynnik ten wynosi 58 proc.

Z badania wynika, że kobiety inwestorki w Polsce mają przyszłościowe podejście, dążą do samodzielności, finansowej stabilności i niezależności.

 

Zobacz także: Nadchodzi kryzys mieszkaniowy - koszty posiadania domu są rekordowo wysokie

 

Komentarz Anny Rożańskiej, Popularnej Inwestorki na eToro

Czytaj więcej

Artykuły związane z znane polskie inwestorki