Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach spada w kwietniu o 0,4% r/r: normalizacja rynku pracy czy sygnał problemów?

|
selectedselectedselected

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu o 0,4% r/r, nieco silniej niż nasze oczekiwania oraz konsensus rynkowy. W porównaniu z marcem tego roku natomiast zatrudnienie spadło o 1,8 tys. etatów.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach spada w kwietniu o 0,4% r/r: normalizacja rynku pracy czy sygnał problemów?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W naszej ocenie nie jest to zapowiedź znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, a bardziej jej normalizacji. Niższa od oczekiwań była także dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, choć w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie (11,3% r/r z 12,0% r/r w marcu).

 

Do pogłębienia spadku zatrudnienia w dużej mierze przyczynia się redukcja etatów w przetwórstwie przemysłowym (-1,1% r/r), które pozostaje pod negatywnym wpływem niskiej aktywności w gospodarkach naszych głównych partnerów handlowych, a przede wszystkim recesji w przemyśle. Zmniejszyło się także zatrudnienia w budownictwie i handlu. W naszej ocenie nie jest to zapowiedź znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, a bardziej jej normalizacji. Szczególnie, że liczba zatrudnionych w ujęciu bezwzględnym utrzymuje się na względnie stabilnym, wysokim poziomie (ok. 6,5 mln etatów). Wyniki badań koniunktury GUS, a także szybkiego monitoringu NBP nie sygnalizują znacznego pogorszenia na rynku pracy i silnych redukcji zatrudnienia. Tym bardziej, że gospodarka będzie się odbudowywała i wzrost gospodarczy będzie stopniowo przyspieszał.

 

Niższa od naszych szacunków była dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, która wyhamowała do 11,3% r/r z 12,0% r/r miesiąc wcześniej. Pomimo wyhamowania, wzrost wynagrodzeń pozostaje wysoki. Wysoki jest też wzrost w ujęciu realnym, który w kwietniu wyniósł 8,9% r/r. Wyhamowanie wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu może być efektem mniejszych wypłat bonusów i premii względem roku poprzedniego. Jest też spójny z wynikami badań koniunktury wskazującymi na nieznaczne osłabienie presji płacowej. Zwracamy jednak uwagę, że ze względu na silne podwyżki wynagrodzeń w administracji publicznej, w edukacji i szkolnictwie, dynamika płac w całej gospodarce pozostaje wysoka (w 1Q br. wzrost płac w gospodarce narodowej wyniósł 14,4% r/r wobec 12,6% r/r w sektorze przedsiębiorstw). O ile więc presja płacowa przestała się nasilać, to wzrost płac pozostanie w tym roku wysoki. Wyraźniejszego wyhamowania spodziewamy się w roku 2025 r., choć jego skala będzie uzależniona od zmiany wynagrodzenia minimalnego.

Reklama

 

Opublikowane dane nie zmieniają naszych oczekiwań co do polityki pieniężnej. Podtrzymujemy nasz scenariusz zakładający utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca bieżącego roku.

 

Zobacz także: Kim jest Klaus Schwab? Założyciel World Economic Forum opuszcza stanowisko

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama