Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp?

|
selectedselectedselected
Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj inwestorzy wyczekiwali w napięciu na kolejne dane z USA i przemówienie prezesa Fed, obserwując sytuację na Bliskim Wschodzie. Dolar przez cały dzień osłabiał się względem euro, a odczytane jako gołębie wystąpienie J.Powella dodatkowo zwiększyło impet tego ruchu, wypychając kurs EURUSD powyżej 1,06.

 

 

Na rynkach bazowych rentowności obligacji osiągały nowe lokalne szczyty - w ciągu dnia rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich zbliżyły się do 5%, chociaż później powróciły bliżej 4,90. Krajowe obligacje były pod presją wzrostu rentowności na rynkach bazowych – rentowność polskiej 10-latki osiągnęła poziom 5,90. Po bardzo dużej powyborczej aprecjacji złotego na początku tygodnia i przedwczorajszej korekcie, wczoraj złoty był względnie stabilny – osłabił się jeszcze minimalnie względem euro (do ok. 4,45 na koniec dnia), ale jednocześnie umocnił się wobec dolara (ok. 4,20).

Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 1Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 1

Reklama

 

Dziś wśród wydarzeń za granicą mamy na początku dnia niemiecką inflację PPI za wrzesień, dla której konsensus wskazuje na pogłębienie deflacji (spadek cen w przemyśle o ponad 14% r/r vs -12,6% r/r w sierpniu). W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę na ciekawostkę w postaci decyzji S&P ws. ratingu Grecji (to może być pierwszy przypadek powrotu ratingu tego kraju do poziomu inwestycyjnego w jednej z głównych agencji ratingowych). Wizyta U.von der Leyen i Ch.Michela w Waszyngtonie raczej nie przyniesie istotnych rynkowo sygnałów. Ważne dla rynków mogą być natomiast kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed zaplanowane pod koniec dnia (Harker od 15.00 oraz Mester od 18.15).

Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 2Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 2

 

W kraju na uwagę zasługują dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień, które uzupełnią obraz siły krajowej gospodarki pod koniec 3q23 po wczorajszych dość dobrych danych o krajowym przemyśle. Według naszych szacunków nastąpiło dalsze ograniczenie skali spadku realnej sprzedaży względem poziomów z ubiegłego roku, co odzwierciedla poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych i mniej pesymistyczne nastroje konsumentów (PKOe: -2,0%; konsensus: -1,7% vs -2,7% w sierpniu).

Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 3Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 3

Reklama

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 4Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp? - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama