Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wystrzał inflacji CPI w marcu. Czy wzrost cen będzie coraz bardziej widoczny i uciążliwy dla Twojego portfela?

|
selectedselectedselected
Wystrzał inflacji CPI w marcu. Czy wzrost cen będzie coraz bardziej widoczny i uciążliwy dla Twojego portfela?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w marcu do 3,2% r/r wobec 2,4% w lutym, kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (2,9%). GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływało zwiększenie dynamiki cen paliw (7,6% r/r w marcu wobec -3,7% w lutym) oraz nośników energii (4,2% r/r w marcu wobec 4,1% w lutym), a także wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła w marcu 4,0% r/r wobec 3,7% w lutym (w naszej ocenie efekt proinflacyjnego wpływu III fali pandemii na część kategorii). Przeciwny wpływ na inflacją miał natomiast spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (0,5% r/r w marcu wobec 0,6% w lutym). W najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu inflacji wspieranego przez zwiększenie dynamiki cen paliw oraz żywności.

W konsekwencji uważamy,

że w II kw. inflacja zwiększy się do 3,9% wobec 2,7% w I kw., a w maju br. przejściowo przekroczy ona poziom 4% (por. MAKROmapa z 29.03.2021). Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zwiększyła się w marcu do 1,3% r/r wobec 0,9% w lutym, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym i poniżej naszej prognozy (1,4%). Wzrost inflacji wynikał z wyższej dynamiki cen nośników energii i usług, podczas gdy przeciwny wpływ miała niższa dynamika cen dóbr przemysłowych oraz żywności.

Oczekujemy,

że w kolejnych miesiącach inflacja w strefie euro będzie kształtowała się w trendzie wzrostowym i w IV kw. br. wyniesie 2,0% r/r. W konsekwencji prognozujemy, że w całym 2021 r. inflacja zwiększy się średniorocznie do 1,5% r/r wobec 0,3% w 2020 r. Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa wzrósł w marcu do 54,3 pkt. wobec 53,4 pkt. w lutym, kształtując się poniżej naszej prognozy (55,5 pkt.) i konsensusu rynkowego (55,4 pkt.). Osiągnął on tym samym najwyższy poziom od stycznia 2018 r. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, czasu dostaw, zatrudnienia), podczas gdy wkład składowej dla zapasów materiałów nie zmienił się.

Marzec był trzecim z rzędu miesiącem,

w którym odnotowano przyspieszenie wzrostu zamówień ogółem, w tym eksportowych, do czego w znacznym stopniu przyczyniło się ożywienie w światowym handlu i związany z tym szybki wzrost aktywności w przetwórstwie przemysłowym w strefie euro. Struktura marcowego PMI wskazuje na narastającą barierę podażową, która w najbliższych miesiącach będzie ograniczać wzrost produkcji w przetwórstwie przemysłowym. Składowa dla czasu dostaw obniżyła się w marcu do poziomu najniższego w historii badań. Efektem wydłużonego czasu dostaw i niezrealizowanego popytu są narastające zaległości produkcyjne oraz przyspieszenie wzrostu cen produkcji sprzedanej (por. MAKROpuls z 01.04.2021).

Dane stanowią wsparcie dla naszej ścieżki kwartalnego PKB,

Reklama

zgodnie z którą w II poł. br., wraz z rosnącą dostępnością materiałów i odblokowywaniem globalnym łańcuchów dostaw, rosnący popyt zewnętrzny będzie dynamizował produkcję w branżach charakteryzujących się wysokim udziałem eksportu w sprzedaży. Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zmniejszył się w marcu do 50,6 pkt. wobec 50,9 pkt. w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (51,2 pkt.). Tym samym ukształtował się on na najniższym poziomie od maja 2020 r. sygnalizując, że ożywienie w chińskim przetwórstwie jest coraz słabsze. Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji i czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla zatrudnienia oraz zapasów.

W strukturze danych na uwagę zasługuje wyraźny wzrost składowej dla czasu dostaw,

która kształtuje się już tylko nieznacznie poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej jego wydłużenie od skrócenia. Tym samym, czas dostaw nadal rośnie, ale wyraźnie wolniej niż w poprzednich miesiącach. Zgodnie z komunikatem wskazuje to na stopniowe rozładowywanie się zatorów w łańcuchach dostaw związanych z pandemią. Mimo to, ze względu na utrzymujący się wysoki popyt, w marcu doszło do dalszego silnego najszybszego od listopada 2017 r. wzrostu cen niektórych surowców i innych dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji.

Oczekujemy,

że bariery podażowe będą w najbliższych miesiącach ograniczać skalę ożywienia w chińskim przetwórstwie. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. indeksu CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa, który zwiększył się w marcu do 51,9 pkt. wobec 50,6 pkt. w lutym, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (51,2 pkt.). Dane są spójne z naszą prognozą, zgodnie z którą PKB w Chinach w I kw. br. wzrośnie o 24,8% r/r, ze względu na silne efekty niskiej bazy sprzed roku. Uważamy, że w całym 2021 r. PKB w Chinach zwiększy się o 8,5% wobec wzrostu o 2,3% w 2020 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama