Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)

|
selectedselectedselected
Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA: Komitet ds. Otwartego Rynku jednogłośnie zdecydował się podnieść stopę Fed funds o 25pb do 5,25-5,50%. Decyzja była zgodna zoczekiwaniami. Towarzyszyło jej wskazanie, że wynik wrześniowego posiedzenia pozostaje całkowicie otwarty (możliwe dalsze podwyżki stóp, możliwa pauza) i zależny od danych. Treść komunikatu po posiedzeniu nie zmieniła się istotnie w porównaniu do czerwca, co wskazuje na utrzymanie jastrzębiego nastawienia – m.in. pozostawiono sformułowanie, że „dalsze podwyżki stóp mogą być właściwe”.

Również wymowa konferencji prasowej Prezesa J.Powella była relatywnie jastrzębia – Prezes wspominał m.in. oczerwcowej prognozie członków FOMC, wskazującej na jeszcze dwie podwyżki stóp w tym roku oraz o możliwości i gotowości do dokonania podwyżki we wrześniu, jeśli dane wskazywałyby na zasadność takiego ruchu. Z drugiej strony, Prezes J.Powell mówił, że obecna polityka pieniężna jest już restrykcyjna (realna stopa procentowa jest dodatnia), sugerował możliwość pewnej cierpliwości po stronie władz monetarnych, zwracał uwagę na spadkowy trend inflacji. Wskazał, że przy obecnym poziomie stóp procentowych obok ryzyka niewystraczającego zacieśnienia polityki pieniężnej pojawia się także ryzyko wprowadzenia jej na zbyt restrykcyjne poziomy. Wielokrotnie podkreślał, że kolejne decyzje, w tym decyzja wrześniowa, będą zależeć od napływających danych (przed decyzją we wrześniu Fed pozna jeszcze m.in. dwa odczyty inflacyjne i dwa z rynku pracy). Prezes Fed wskazywał, że obniżki stóp w 2023 raczej nie wchodzą w grę (polityka pieniężna musi być wystraczająco restrykcyjna wystraczająco długo), ale wielu członków Komitetu dostrzega możliwość obniżek stóp w 2024. Istotną zapowiedzią J.Powella była sugestia, że możliwe byłoby rozpoczęcie obniżek stóp przy jednoczesnej kontynuacji zacieśniania ilościowego (QT). Prezes Fed nadal oczekuje miękkiego lądowania gospodarki – wyhamowania inflacji przy normalizacji sytuacji na rynku pracy, bez recesji i znaczącego wzrostu bezrobocia. Podkreślił, że również ekonomiści Fedu przestali oczekiwać recesji, choć ich zdaniem w kolejnych kwartałach gospodarka znacząco spowolni. Historycznie walka Fedu z inflacją opierała się na wywoływaniu recesji, która ograniczała inflację. Tym razem może być inaczej (m.in. za sprawą zbilansowania się popytu i podaży na rynku pracy, zakończenia szoków na rynku surowców i złagodzenia napięć w łańcuchach dostaw).

Zobacz także: Stopy procentowe w USA - FOMC podjął decyzję. Sprawdź jak reaguje kurs dolara

 

Uważamy, że lipcowa podwyżka była ostatnią w tym cyklu, chociaż najpewniej na jego „formalne” zakończenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zakładamy, że na posiedzeniach we wrześniu i listopadzie Komitet utrzyma stopy procentowe bez zmian, ponieważ napływające w najbliższym czasie dane będą konsekwentnie wskazywać na postępującą dezinflację i normalizację koniunktury (w tym na rynku pracy). Oczekujemy, że powrót inflacji w okolice 2% otworzy drzwi do obniżek stóp procentowych, których początku spodziewamy się wiosną 2024.

Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  - 1Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  - 1

Reklama

 

EUR: Dynamika podaży pieniądza M3 w strefie euro w czerwcu spowolniła do 0,6% r/r z 1,0% r/r w maju (rewizja z 1,4% r/r). Spadek wąskiego agregatu M1 (obejmującego gotówkę w obiegu oraz depozyty na żądanie) pogłębił się do -8,0% r/r z -7,0% r/r w warunkach trwającej recesji konsumenckiej. Dynamika agregatu M1 w ujęciu realnym zwiastuje dalsze osłabianie się aktywności w strefie euro. Efekty podwyżek stóp EBC są widoczne po stronie akcji kredytowej – drugi miesiąc z rzędu w ujęciu m/m obniżał się wolumen kredytów dla gospodarstw domowych, chociaż spadek r/r wyhamował do -1,7% z -2,1%. Wolumen kredytów dla przedsiębiorstw był o 3,0% niższy niż przed rokiem.

Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  - 2Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  - 2

 

CZE: Wiceprezes CNB, E.Zamrazilova, po raz kolejny ostrzegła, że rynkowe oczekiwania dotyczące obniżek stóp w Czechach są wygórowane i nie zmaterializują się. E.Zamrazilova stwierdziła, że nie wyobraża sobie obniżek stóp dopóki nie będzie mieć pewności, że inflacja spadnie do 2%. Kilka dni temu w podobnym tonie wypowiedział się inny członek Zarządu, J.Kubíček. CNB stoi przed nie lada wyzwaniem komunikacyjnym, biorąc pod uwagę prognozę, która zakłada spadek stóp na rynku międzybankowym w 3q23 i 4q23, a także spadek inflacji w pobliże 2% już w 2q24.

 

Reklama

USA: Sprzedaż nowych domów w czerwcu obniżyła się względem maja o 2,5% do 697 tys. (saar) i była o blisko 24% wyższa niż przed rokiem. Mediana cen sprzedaży wyniosła 415,4 tys. USD vs 432,7 tys. USD w czerwcu 2022. Wysoka dynamika sprzedaży w ujęciu rocznym to przede wszystkim efekt niskiej bazy statystycznej, gdy sprzedaż tąpnęła w warunkach zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Popyt na nowe nieruchomości mieszkaniowe pozostaje jednak słaby za sprawą wysokiej stopy oprocentowania kredytów hipotecznych, co znajduje odzwierciedlenie w relatywnie niskiej liczbie wniosków o kredyt hipoteczny.

Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  - 3Wszystko się może zdarzyć (wg Fed)  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama