Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): gospodarka w impasie

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): gospodarka w impasie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2023 roku nie zmienił swej wartości w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. Brak wyraźnej tendencji wskaźnika do wzrostu, ani też do spadku obserwujemy w zasadzie od początku tego roku. Praktycznie oznacza to, że gospodarka utknęła w okolicach bardzo niskiego tempa wzrostu i jak na razie nie widać impulsów, które mogłyby ją z tego impasu wyrwać. Co więcej, niskiemu wzrostowi towarzyszy bardzo wysoka inflacja, która w najbliższym czasie będzie ten wzrost nadal ograniczać. Stymulowanie konsumpcji zwiększonymi wydatkami budżetowymi daje jedynie ułudę łagodzenia skutków wysokiej inflacji, a w praktyce jedynie ją pobudza.

 

 

 

 

Reklama

 

 

 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): gospodarka w impasie - 1Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): gospodarka w impasie - 1

 

 

Reklama

Podobnie jak przed miesiącem, w przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego nadal spada tempo napływu zamówień. O ile wcześniej dotyczył on głównie przedsiębiorstw małych i średnich, o tyle obecnie zamówienia kurczą się nawet w przedsiębiorstwach największych. Zjawisko to w równym stopniu dotyczy zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i zamówień eksportowych. W żadnej spośród 22 badanych przez GUS branż nie nastąpiła poprawa tempa napływu zamówień, natomiast w największym stopniu spadek zamówień dotyczył przedsiębiorstw produkujących trwałe dobra konsumpcyjne.

Przekłada się to bezpośrednio na sytuację finansową przedsiębiorstw, co od kilku miesięcy sygnalizują menadżerowie i potwierdzają ostatnie publikowane przez GUS dane na temat przychodów i kosztów w sektorze przedsiębiorstw. Wyliczony w oparciu o te dane zysk krańcowy spada od 2017 roku, zaś w ostatnich kwartałach uległ on drastycznej redukcji.

Pogarszającej się kondycji przedsiębiorstw produkcyjnych towarzyszy stopniowo narastający pesymizm wyrażany w ocenach menadżerów firm na temat ogólnej sytuacji w gospodarce. Zazwyczaj w odpowiedziach na to pytanie przedsiębiorcy wykazują znaczne pokłady optymizmu, zwłaszcza jeśli oceniają, że pojawiające się trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej maja charakter przejściowy. Tym razem tego optymizmu w danych nie widać.

Podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym w maju br. nadal utrzymała się na poziomie zbliżonym do wartości z ostatnich miesięcy. Przyrosło natomiast zadłużenie z tytułu kredytów zaciąganych na cele konsumpcyjne. Wzrost ten dotyczy jedynie kredytów ratalnych i gotówkowych, co jest bezpośrednio związane z problemami gospodarstw domowych w finansowaniu swych bieżących wydatków.

Maria Drozdowicz

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama