Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): trend redukcji bezrobocia trwa - stopa bezrobocia rejestrowanego w dół!

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): trend redukcji bezrobocia trwa - stopa bezrobocia rejestrowanego w dół! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w październiku zmalał w porównaniu do września o 0,2 punktu. Tym samym kontynuowany był trend redukcji stopy bezrobocia. Jednak skala spadku w październiku była znacząco mniejsza niż w zeszłym roku o tej samej porze. Może to oznaczać, iż wyczerpują się możliwości dalszej redukcji bezrobocia, do poziomów sprzed dwóch lat, kiedy to wynosiła ona 5%. Najważniejsze ograniczenia rynku pracy to niedobory po stronie jego podaży oraz utrzymująca się wysoka niepewność zarówno co do wpływu czwartej fali SARS-COV-2 na gospodarkę, jak co do skali wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (drożejące surowce, wyższe koszty pracy, wyższe i liczniejsze podatki).

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): trend redukcji bezrobocia trwa - stopa bezrobocia rejestrowanego w dół! - 1Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): trend redukcji bezrobocia trwa - stopa bezrobocia rejestrowanego w dół! - 1

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,2 punktu procentowego i wyniosła 5,6%; zaś po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych wyniosła 5,8% malejąc o 0,1 punktu procentowego w ujęciu miesięcznym.

Aktualnie cztery z siedmiu składowych wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, czyli spadku stopy bezrobocia rejestrowanego.

We wrześniu w ujęciu miesięcznym o 5% wzrosła liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. Podobną skalę odpływu z bezrobocia do zatrudnienia odnotowano drugi miesiąc z rzędu. Zmiany te nastąpiły przy zbliżonym do ubiegłego miesiąca poziomie napływu nowych wakatów zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy. Znacznie większy wzrost ogłoszeń o wolnych miejscach pracy odnotowano natomiast na internetowych portalach, co mierzy Barometr Ofert Pracy (BOP). We wrześniu br. jego wartość po raz drugi w tym roku przebiła poziom 300 punktów i osiągnęła kolejne maksimum. Oznacza to, że pracodawcy tworzą nowe miejsca pracy i poszukują pracowników.

Reklama

Jak na razie nie potwierdzają tego dane na temat wielkości zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Obecna liczba zatrudnionych jest ciągle niższa o blisko 100 tysięcy osób od liczby zatrudnionych w lutym 2020 roku czyli w czasie bezpośrednio poprzedzającym lockdown.

Wielce prawdopodobne jest, że pracodawcy bezskutecznie poszukują pracowników, zwłaszcza jeśli mają wymagania co do ich kwalifikacji. Badania wskazują, że w ostatnim czasie proces ten wyraźnie nasilił się. Przed pandemią na niedobory pracowników uskarżało się około 10% pracodawców, zaś na niedobór pracowników wykwalifikowanych 24% pracodawców. Obecnie na braki jakichkolwiek pracowników wskazuje 24% pracodawców, zaś na braki pracowników wykwalifikowanych ponad 36% pracodawców.

Ograniczenia po stronie podaży pracy prawdopodobnie są przyczyną pewnej stabilizacji prognoz formułowanych przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat wielkości zatrudnienia w ich firmach. W ostatnich miesiącach większość z nich opowiada się raczej za zachowaniem obecnego stanu zatrudnienia bez wyraźnej tendencji do wzrostu liczby pracujących, ani do redukcji etatów. W przypadku ogólnej oceny sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw przeważają natomiast oceny negatywne, nieco silniejsze niż przed miesiącem.

Od roku systematycznie maleje liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Po jednorazowej stabilizacji w sierpniu, we wrześniu br. odnotowano 3% spadek wielkości tej grupy. O blisko 2% wzrosła natomiast agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

wiadomości poziom bezrobocia w polsce rodzaje bezrobocia przyczyny bezrobocia skutki bezrobocia przyczyny bezrobocia w polsce skutki bezrobocia w polsce pozytywne skutki bezrobocia naturalna stopa bezrobociaInformacje aktualne bezrobocie w polsce jak obliczyć stopę bezrobocia zależność między inflacją a bezrobociem zależność między inflacją a bezrobociem w krótkim i długim okresie zależność między bezrobociem a inflacją bezrobocie w wielkopolsce bezrobocie książki pdf chomikuj bezrobocie w anglii bezrobocie tarnow płatne bezrobocie bezrobocie jako problem społeczny bezrobocie poznań kontakt katowice bezrobocie koniunkturalne bezrobocie bezrobocie książki pdf bezrobocie a ubezpieczenie bezrobocie wrocław bezrobocie bydgoszcz metody walki z bezrobociem sposoby walki z bezrobociem jak walczyć z bezrobociem walka z bezrobociem aktywne i pasywne formy walki z bezrobociem pasywne formy walki z bezrobociem pasywne metody walki z bezrobociem aktywne formy walki z bezrobociem aktywne i pasywne formy walki z bezrobociem praca licencjacka sposoby walki z bezrobociem w polsce formy walki z bezrobociem metody walki z bezrobociem aktywne i pasywne metody walki z bezrobociem pdf pasywne formy walki z bezrobociem pdf aktywne i pasywne formy walki z bezrobociem literatura walka z bezrobociem aktywne i pasywne aktywne metody walki z bezrobociem metody walki z bezrobociem praca licencjacka jak radzić sobie z bezrobociem aktywne i pasywne metody walki z bezrobociem metody walki z bezrobociem w polsce walka z bezrobociem w polsce sposoby walki z bezrobociem referat ogólnopolski dzień walki z bezrobociem sposoby walki z bezrobociem wos pasywna walka z bezrobociem instrumenty do walki z bezrobociem sposoby walki z bezrobociem pasywne i aktywne województwa z najwyższym bezrobociem co z bezrobociem w polsce jak walczyć z bezrobociem w polsce walka z bezrobociem pasywna aktywna pasywna polityka państwa w walce z bezrobociem spooby walki z bezrobociem aktywne i pasywne miasta z najniższym bezrobociem zabezpieczenie przed bezrobociem jak poradzic sobie z bezrobociem podaj trzy skutki wywołane bezrobociem strukturalnym w łodzi pasywne narzędzia walki z bezrobociem programy walki z bezrobociem w polsce jak walczyć z bezrobociem frykcyjnym projekty unijne walka z bezrobociem co zrobić z bezrobociem redukcja bezrobocia
Reklama
Reklama