Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wpływ pułapów, zacieśniania i płynności. Czyli co czeka inwestorów w drugiej połowie roku

|
selectedselectedselected
Wpływ pułapów, zacieśniania i płynności. Czyli co czeka inwestorów w drugiej połowie roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szef Franklin Templeton Institute, Stephen Dover, moderował ostatnio panel naszych czołowych ekonomistów i zadał to kluczowe pytanie: Co czeka inwestorów w drugiej połowie roku? Oto krótkie podsumowanie ich odpowiedzi.

W pierwszej połowie 2023 r. inwestorzy musieli zmierzyć się z agresywnym zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną (Fed), kolejnymi kwartałami spadających zysków przedsiębiorstw, dwoma największymi upadłościami banków w historii USA, bliskim bankructwa rządem federalnym Stanów Zjednoczonych oraz powszechnymi prognozami recesji w USA i na świecie.

Moderowałem panel naszych czołowych ekonomistów, w skład którego wchodzili John Bellows, zarządzający portfelem, Western Asset Management; Sonal Desai, dyrektor ds. inwestycji, Franklin Templeton Fixed Income; Michael Hasenstab, dyrektor ds. inwestycji, Templeton Global Macro; oraz Francis Scotland, dyrektor ds. badań, Brandywine Global. Zadałem kluczowe pytanie: co czeka inwestorów w drugiej połowie 2023 r.?

 

Poniżej znajdują się moje kluczowe wnioski z dyskusji.

Inflacja będzie nadal stanowić problem przez następne 6-12 miesięcy. Istnieją pewne wskaźniki, które wskazują na spowolnienie inflacji i na to, że gospodarka wchodzi w okres dezinflacji, w którym stopa inflacji spada, ponieważ ceny nie rosną tak szybko. (Nie jest to deflacja, w której ceny spadają.) Nieudany odwrót inflacji jest ryzykiem, a inflacja bazowa jest lepka, ale opóźnione efekty wysokich cen są bardzo niekorzystne. Gdzie ustalą się stopy procentowe? Podczas gdy rynki generalnie spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej (Fed), wydaje się, że istnieje rozdźwięk co do tego, jak szybko stopy będą spadać w przyszłości. Rynek wycenia obniżki stóp procentowych z powrotem do poziomów sprzed pandemii, ale uważamy, że 10 lat, które nastąpiły po globalnym kryzysie finansowym, było aberracją; inflacja prawdopodobnie powróci do poziomów sprzed GFC jako długoterminowej normy.

Reklama

Oczekuje się, że realne stopy procentowe będą nadal rosnąć. Fed poinformował o zamiarze utrzymania stóp procentowych na poziomie powyżej 5% w nadchodzących kwartałach, podczas gdy inflacja ma w tym okresie spowolnić lub spaść. Powoduje to wzrost realnych stóp procentowych, nawet jeśli nominalne stopy procentowe nie rosną.

Podczas gdy inflacja spada w wielu krajach, globalne ożywienie jest nierównomierne.

Chiny mają trudności ze znalezieniem źródeł wzrostu. Gwałtowny wzrost nie nastąpił po ponownym otwarciu kraju po pandemii COVID-19. Nie oznacza to jeszcze nadchodzącego załamania, ale będzie wymagać lepszego zarządzania gospodarką.

Odbudowa łańcucha dostaw i friend-shoring powinny przyczynić się do wzrostu gospodarczego w niektórych krajach. Odbudowa łańcucha dostaw zwiększa inwestycje w Azji, szczególnie w krajach takich jak Indie i Indonezja. Inne kraje, które powinny na tym skorzystać, to Meksyk i Kanada.

Japonia skorzystała na niedawnym wzroście inflacji, ponieważ przez dziesięciolecia zmagała się z niskim wzrostem. Obecne poziomy inflacji i wzrostu gospodarczego stworzyły możliwości do wdrożenia korporacyjnych sald gotówkowych w inwestycje. Japonia skorzystała również na wyższym udziale kobiet w sile roboczej, który zapobiegł niedoborowi siły roboczej, co z kolei wsparło wzrost.

 

Gdzie są możliwości?

Reklama

Stały dochód wykazuje obecnie niską korelację z akcjami, co naszym zdaniem sprawia, że inwestycje o stałym dochodzie są dobrymi dywersyfikatorami portfela. W przeciwieństwie do doświadczeń z ubiegłego roku, kiedy to korelacja instrumentów o stałym dochodzie i akcji była wyrównana, inwestycje o stałym dochodzie wykazują niską korelację z akcjami i innymi ryzykownymi aktywami.

Selektywne zwiększanie duration oferuje atrakcyjny całkowity zwrot. Neutralny lub krótszy czas trwania zapewnił do tej pory lepszy profil zwrotu/ryzyka w 2023 roku. Jednak biorąc pod uwagę obecne poziomy rentowności i oczekiwany szczyt stóp procentowych, oczekiwany całkowity zwrot z wydłużenia terminu zapadalności staje się atrakcyjną opcją.

Dług wysokodochodowy jest wyceniany atrakcyjnie, ponieważ inwestorzy pozostają ostrożni co do gospodarki. Obecne rentowności zapewniają aktywnym inwestorom możliwości. Inwestorzy muszą być jednak selektywni, ponieważ niektóre kredyty korporacyjne niższej jakości są podatne na ryzyko niewypłacalności.

Rynki wschodzące mogą zapewnić dywersyfikację. Wiele krajów zaliczanych do rynków wschodzących wykazało się siłą w radzeniu sobie z COVID-19 i późniejszymi wstrząsami inflacyjnymi, częściowo poprzez kontrolowanie emisji długu w większym stopniu niż ich odpowiedniki z rynków rozwiniętych. Zareagowały również szybko, aby zapanować nad inflacją, podnosząc stopy procentowe przed Europejskim Bankiem Centralnym i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Ponieważ wiele obligacji rynków wschodzących cieszy się atrakcyjnymi rentownościami, zapewnia to kolejne źródło zwrotu, które niekoniecznie jest zsynchronizowane z resztą świata.

Podczas gdy ostatnie sześć miesięcy było niezwykle zmienne pod względem stóp procentowych i zmieniających się możliwości, uważamy, że w przyszłości nadal istnieje potrzeba pełniejszego kontrolowania inflacji. Możliwości wzrostu różnią się na całym świecie, w różnych sektorach i terminach zapadalności. Instrumenty o stałym dochodzie ponownie wykazują niską korelację z innymi ryzykownymi aktywami, zapewniając potencjalną dywersyfikację i zwiększoną ochronę portfela.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama