Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiedza o rynkach wschodzących, czyli optymizm co do perspektywy na 2023

|
selectedselectedselected
Wiedza o rynkach wschodzących, czyli optymizm co do perspektywy na 2023 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

1. Chiny demontują swoją politykę zero-COVID: Zniesienie prawie wszystkich ograniczeń COVID-19 w Chinach powoduje falę zakażeń, przy czym nawet 80% osób w obszarach miejskich zaraża się wirusem. W miarę ustępowania fali, oczekuje się normalizacji aktywności gospodarczej. Dobra trwałe i usługi finansowe będą prawdopodobnie beneficjentami powrotu do normalnych wzorców interakcji międzyludzkich i handlu. Oczekuje się, że ożywienie w turystyce wyjazdowej przyniesie korzyści gospodarkom w Azji, które przed 2020 r. były głównymi beneficjentami dużej liczby chińskich turystów.

2. Szczyt stóp procentowych w USA: Konsensus oczekiwań1 wskazuje na dwie kolejne podwyżki stopy funduszy federalnych w USA w 2023 r. Choć termin ewentualnych obniżek stóp pozostaje niepewny, szczyt podwyżek stóp jest pierwszym krokiem na tej drodze. Dolar amerykański już zareagował na oczekiwania dotyczące szczytu stóp procentowych w 2023 r., wykazując w ostatnich miesiącach tendencję spadkową. Słabość dolara amerykańskiego powinna być korzystna dla przepływów funduszy z rynków wschodzących, odwracając odpływy z ostatnich lat, co z kolei wspiera akcje rynków wschodzących.

3. Przyspieszenie inwestycji w energię odnawialną: "Nowa normalność" podwyższonych cen paliw kopalnych prawdopodobnie zachęci rynki wschodzące do przyspieszenia działań dekarbonizacyjnych w celu zmniejszenia kosztów energii i realizacji celów porozumienia klimatycznego z Paryża. Stworzy to potencjalne możliwości dla inwestorów z rynków wschodzących. Wyróżnia się branża akumulatorów - zarówno dla pojazdów elektrycznych, jak i akumulatorowych systemów magazynowania energii elektrycznej - a także branża energii słonecznej. Chiny i Korea Południowa przodują w nowych technologiach akumulatorowych, zdobywając 83% udziału w rynku globalnym w okresie od stycznia do października 2022 r.2 Indie również intensywnie inwestują w przemysł solarny, ponieważ dążą do osiągnięcia samowystarczalności w zakresie produkcji paneli fotowoltaicznych.

Źródło: Bloomberg, 5 stycznia 2023 r.

Wiedza o rynkach wschodzących - 2Wiedza o rynkach wschodzących - 2

Reklama

Uważamy, że Chiny są liderem z szacowanym wzrostem blisko 15%, bazując na konsensusie oczekiwań.3 Uważamy jednak, że w najbliższym czasie zyski w Chinach mogą być nadal relatywnie słabsze, a ożywienie nastąpi pod koniec 2023 roku.

Niemniej jednak, wzrost rewizji zysków w krajach EM oznaczałby lepsze czasy dla zysków, a tym samym dla akcji. Chociaż wydaje się, że na horyzoncie pojawia się słabsza perspektywa globalna, gospodarki, które w większym stopniu skupiają się na popycie wewnętrznym są są lepiej przygotowane do przetrwania trudnego otoczenia. Do takich rynków należą kraje EM, takie jak Indie, Brazylia i Indonezja. Indie przyciągają inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swoją bazę produkcyjną z Chin.

Podobnie, Bliski Wschód doświadcza wzrostu konsumpcji, co jest efektem wysokich cen energii. Ostatnie zmiany w polityce Chin i niskie wyceny akcji stworzyły możliwości zarówno lokalnie, jak i w szerszej Azji, ponieważ Chiny są największą siłą napędową aktywności gospodarczej w regionie. Ponowne otwarcie się Chin może przynieść korzyści również krajom EM spoza Azji. W miarę jak mobilność w Chinach wraca do poziomu sprzed pandemii, prawdopodobnie wzrośnie również popyt na ropę. Przyniesie to korzyści kilku krajom EM spoza Azji, które dostarczają ropę naftową do Chin, w tym Arabii Saudyjskiej, Kuwejtowi i Kolumbii. Chociaż ryzyko związane z 2022 r. nieco osłabło, pozostajemy czujni na wydarzenia, które mogą zmienić naszą ogólną prognozę dla krajów EM, w tym relacje Chin z Tajwanem i Stanami Zjednoczonymi.

W miarę jak środowisko inwestycyjne ewoluuje, ważną cechą, której w krajach EM jest odporność, zarówno w odniesieniu do gospodarek, jak i spółek.Szczególnym obszarem, na którym się skupiamy, jest stabilność zysków przedsiębiorstw, czy to w obliczu COVID-19, zmian polityki, zakłóceń technologicznych lub innych wyzwań. Widzimy firmy, których strukturalne czynniki wzrostu są dostosowane do cyfryzacji, dekarbonizacji i premiumizacji, które wyłaniają się jako długoterminowych zwycięzców.

 

Kluczowe trendy i wydarzenia na rynkach wschodzących

Połączenie słabszego dolara amerykańskiego, spadku inflacji i Chin, które odeszły od modelu zero-COVID, zwiększyły zaufanie inwestorów w ostatnich miesiącach 2022 roku. Publikacja wyników spółek za trzeci kwartał oraz zaufanie do perspektyw wzrostu dla kilku gospodarek

Reklama

EM również podniosły stopy zwrotu. Jednak niepewność polityczna ograniczyła zyski - wyprzedaż na chińskim rynku akcji po 20. Kongresie Narodowym oraz brak jasności politycznej po wyborach prezydenckich w Brazylii. Przykładem może być brak jasności polityki po wyborach prezydenckich w Brazylii.

Niemniej jednak, światowe akcje nadal rosły w czwartym kwartale 2022 roku (4Q22). 2022 r. (4Q22), przy czym zarówno rynki EM, jak i rynki rozwinięte radziły sobie na równi. Indeks MSCI Emerging Markets wzrósł o 9,8%, podczas gdy MSCI World Index wzrósł o 9,9%, oba w dolarach amerykańskich w 4Q22.4

 

Najważniejsze ruchy na rynkach wschodzących

Rynki wschodzące w czwartym kwartale 2022 r. Wschodzące akcje azjatyckie zakończyły kwartał wyżej. Akcje w Chinach przyczyniły się do regionalnych zysków po tym, jak decydenci zdemontowali swoją politykę zero-COVID. Długo zniechęcany sektor nieruchomości również otrzymał impuls dzięki środkom wsparcia, a wiodące chińskie instytucje udzielają pożyczek dla sektora. Rynek akcji w Indiach również wzrósł dzięki spadającej inflacji i niższym cenom ropy.

Rynek Indonezji, jedyny słabeusz wśród wschodzących gospodarek azjatyckich, spadł po tym, jak bank centralny tego kraju ponownie podniósł stopę procentową5 .

Stopa ta została ostatnio podniesiona o 25 punktów bazowych (bps), czyli o mniejszą wartość- mniej niż w przypadku poprzednich podwyżek - potwierdzając, że inflacja słabnie.

Reklama

Akcje EM z Ameryki Łacińskiej również wzrosły w 4Q22. Wszystkie EM Ameryki Łacińskiej wzrosły w ciągu kwartału, przy czym Kolumbia osiągnęła najlepsze wyniki w regionie. Obserwatorzy rynku z zadowoleniem przyjęli, że Kolumbia chce skorzystać z wyższych cen energii poprzez zwiększenie wydobycia ropy o 15%. Rynek akcji w Brazylii również wzrósł, choć w mniejszym stopniu - o 2,5% w ciągu kwartału, ponieważ ceny konsumpcyjne wzrosły mniej niż oczekiwano.

Kraje EM w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) odnotowały zróżnicowane wyniki, choć region ten jako całość odnotował niewielki wzrost. Rynek Arabii Saudyjskiej spadł, ograniczając zyski w regionie. Słabe ceny ropy naftowej i słabszy dolar amerykański wpłynęły na nastroje - saudyjski riyal spadł, ograniczając zyski w regionie.

Saudyjski riyal jest powiązany z dolarem amerykańskim. Tureckie akcje przyniosły zyski, ponieważ inwestorzy zwiększyli swoją alokację w akcje, aby zabezpieczyć się przed inflacją i niskimi dochodami.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama