Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: Wzrost PKB Polski w 2kw22 mocno wyhamował

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe: Wzrost PKB Polski w 2kw22 mocno wyhamował | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GUS: Wzrost PKB mocno wyhamował w 2kw22

Według wstępnego szacunku, PKB w 2kw22 wzrósł o 5,3%r/r w porównaniu z 8,5%r/r w 1kw22. To zdecydowanie słabszy wynik od oczekiwań (6% wg ankiety Parkietu). PKB wyrównany sezonowo spadł o 2,3% kw/kw w porównaniu ze wzrostem o 2,5% w 1kw22. Recesja techniczna (spadek PKB w dwóch kolejnych kwartałach) staje się prawdopodobna. Składowe PKB poznamy dopiero pod koniec sierpnia, ale najprawdopodobniej słabo wypadły inwestycje i eksport netto. Konsumpcja utrzymuje się na wysokim poziomie, ale to w dużym stopniu zasługa napływu ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy.

Dane o sprzedaży detalicznej pokazują generalnie słabszy popyt np. na dobra trwałego użytku, a silny na towary pierwszej potrzeby. Dzisiejszy odczyt, jak i napływające dane np. z Niemiec znacząco podnoszą ryzyko, że w 4kw22 i 1kw23 dynamika PKB w ujęciu r/r spadnie poniżej zera.

Słaby wynik PKB za 2kw22 w połączeniu z przejściową stabilizacją inflacji w wakacje znacząco podnosi ryzyko, że we wrześniu RPP nie zdecyduje się na podwyżkę stóp. Naszym bazowym scenariuszem nadal pozostaje jednak zacieśnienie o 25pb.

 

Prezes NBP: Presja inflacyjna ustabilizuje się w wakacje, później zacznie słabnąć, ale za wcześnie na dyskusję o obniżkach stóp procentowych

Prezes NBP A. Glapiński powiedział w wywiadzie prasowym, ze presja infalcyjna ustabilizuje się w wakacje i będzie spadać w kolejnych kwartałach. Spodziewa się, że dopiero pod koniec 2023 inflacja może być jednocyfrowa, być może nawet do poziomu bliskiego 3,5%. Na przebieg inflacji w istotny sposób wpłynie czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej – rząd tego jeszcze nie ogłosił, ale możliwe – według prezesa NBP – że będzie ona obowiązywać do końca 2023, a jej wycofywanie będzie stopniowe.

Reklama

Glapiński stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych nie wydaje się bliską perspektywą. Nie wykluczył technicznej recesji w Polsce w br. tj. spadku PKB w dwóch kolejnych kwartałach.

 

 

Prezes PFR: Inflacja właśnie osiągnęła szczyt i będzie silnie spadać

Według Prezesa PFR P. Borysa inflacja w Polsce właśnie osiągnęła szczyt, wzrośnie jeszcze w 1kw23, ale od 2kw23 powinna silnie spadać. Wzrost inflacji w 1kw23 będzie wynikał m.in. z efektów bazy. Prezes PFR odnotował wygasanie pierwotnego impulsu cenowego na światowych rynkach energii i żywności. Podwyższoną inflację podtrzymuje napięty rynek pracy i wysoka dynamika wynagrodzeń, ale nie widać ryzyka spirali płacowo-cenowej.

Naszym zdaniem, scenariusz szybkiej dezinflacji w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobny. W naszej ocenie, będzie to proces powolny obarczony istotnymi ryzykami, stagnacja gospodarcza w ograniczonym stopniu wpłynie na obniżenie inflacji ze względu na olbrzymią skalę pierwotnych wzrostów cen energii na rynkach światowych i  w Europie. Przykładowo, w porównaniu do początku 2021, ceny gazy na rynkach europejskich wzrosły prawie 10-krotnie, a ceny węgla czy hurtowe ceny energii elektrycznej – około 5-krotnie.

Reklama

 

RPP: P. Litwiniuk widzi przestrzeń do podwyżek stóp procentowych

Członek RPP P. Litwiniuk stwierdził widzi przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp procentowych, ale w świetle napływających danych, nie jest ona duża. Za dalszym zacieśnieniem przemawia, przede wszystkim, uporczywie wysoka inflacja bazowa i luźna polityka fiskalna w kontekście nadchodzącego roku wyborczego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Tematy

inflacja w Polsce jaka jest inflacja w Polsce co to jest pkb inflacja CPI w Polsce ile wynosi inflacja w Polsce wiadomości co to pkb pkb co to jest inflacja w polsce wykres aktualna inflacja w polsce inflacja w polsce gus ile wynosi pkb polski na jednego mieszkańca inflacja w polsce w latach pkb polski co to jest ile wynosi pkb polskiInformacje największa inflacja w polsce realna inflacja w polsce inflacja w polsce prognozy roczna inflacja w polsce obecna inflacja w polsce prawdziwa inflacja w polsce najwyższa inflacja w polsce pkb polski ile wynosi co oznacza wzrost pkb jak się liczy pkb co oznacza pkb co oznacza skrót pkb pkb per capita co to pkb jak obliczyć jak obliczyc pkb co to jest pkb per capita inflacja w polsce wykres 10 lat inflacja w polsce rok do roku inflacja w polsce 2022 pkb co to znaczy co to znaczy pkb rzeczywista inflacja w polsce ile wynosi inflacja w polsce 2022 inflacja w polsce 2022 wykres skrót pkb co oznacza co to jest pkb polski pkb polski co oznacza jakie jest pkb polski jak znaleźć pkb polski jak rosło pkb polski co się składa na pkb polski ile wynosi pkb dla polski co to pkb polski jaki jest pkb polski inflacja w polsce 2022 gus pkb co oznacza co znaczy pkb pkb polski 2022 ile wynosi pkb polski co to jak się liczy pkb polski ile wynosi pkb polski w ostatnich latach pkb polski na co idzie ile wynosi pkb per capita polski ile wynosi roczne pkb polski ile wynosi polski pkb co wpływa na pkb polski ile wynosi pkb polski 2022 pkb co to inflacja w Polsce czerwiec 2022 inflacja w polsce lipiec
Reklama
Reklama