Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: Dzisiaj podwyżka RPP o 100pb. Scenariusz docelowych stóp NBP 5-10% szybko się materializuje

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe: Dzisiaj podwyżka RPP o 100pb. Scenariusz docelowych stóp NBP 5-10% szybko się materializuje | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RPP: Dzisiaj kolejna podwyżka o 100pb, stopy w tym roku osiągną poziom 7,5%, docelowo 8,5% w 2023. Nasz scenariusz mówiący o stopie docelowej 5-10% szybko się materializuje.

Dzisiaj posiedzenie RPP. Spodziewamy się podwyżki o 100pb (do poziomu stopy referencyjnej 5,5%), drugiej z kolei w tej skali i raczej nie ostatniej w tym cyklu. Konsensus również zakłada podwyżkę w tej skali dzisiaj.

Przypominamy najważniejsze fragmenty wypowiedzi prezesa NBP z kwietnia, które potwierdziły zmianę funkcji reakcji RPP i wejście na wyższe tempo podwyżek: „4,5% to nie jest wysoka stopa", "ostatnia podwyżka nie jest decyzją wyprzedzającą, to nie przesądza (..) że nie będzie dalszych reakcji", "inflacja ma tendencje do wzrostu", „ CPI nie ma prawa wyrwać się spod kontroli”, „podwyżka o 100pb nie przesądza o tym, że przybliża to koniec cyklu, CPI jest za wysoka i jesteśmy zdeterminowani, aby ją obniżyć.”

Naszym zdaniem dane jakie poznaliśmy w kwietniu wskazują, że realizuje się raczej negatywny scenariusz, inflacja wyrywa się spod kontroli i dlatego wymaga to dalszych agresywnych podwyżek:

  • "inflacja ma tendencje do wzrostu" –kwietniowy odczyt CPI był wyższy oczekiwań, naszym zdaniem szczyt inflacji przesuwa się raczej na październik i wtedy wyniesie ona około 15%;
  • „CPI nie ma prawa wyrwać się spod kontroli” – zachowanie inflacji bazowej (szerzej poniżej) wskazuje, że jest przeciwnie;
  • „podwyżka o 100 pb nie przesądza o tym, że przybliża to koniec cyklu” –sygnalizowaliśmy, że docelowa stopa to 7,5% w 2023, po danych za marzec (jaki poznaliśmy w kwietniu) uważamy że taki poziom może zostać osiągnięty w tym roku, a docelowa stopa to raczej 8,5% w 2023, nasz scenariusz mówiący o stopie docelowej 5-10% szybko się materializuje.

Po kwietniowym posiedzeniu RPP prezes NBP powiedział, że 100pb podwyżki zostało podyktowane przez poniższe czynniki. Od tego czasu żaden z poniższych argumentów nie stracił na znaczeniu, a nawet przeciwnie działają one z większą siłą:

  • uporczywość wysokiej inflacji – kwietniowy (wstępny) odczyt CPI pokazał czwarty miesiąc z rzędu wzrost inflacji bazowej o 1%m/m, już przed końcem 2021 roku bazowa rosła szybko, te dane pokazują, że inflacja „rozlewa się” na cały koszyk wydatków i jej zakres działania jest szerszy niż energia, paliwa i żywność, realizuje się „czarny scenariusz” w którym zewnętrzne czynniki inflacyjne napotykają na niską barierę popytu, co pozwala firmom przerzucać większość kosztów na ceny detaliczne i powoduje mocną spiralę inflacyjną
  • trwająca ekspansję fiskalną – tu sytuacja nie zmienia się, oprócz już ogłoszonych nowych wydatków (około 3%PKB), wciąż widzimy duże szanse na kolejne, w efekcie dopiero po kwietniowej podwyżce stóp NBP policy mix netto (złożenie łagodnej polityki fiskalnej i restrykcyjnej pieniężnej) weszło w obszar restrykcyjny, to oznacza dalszą istotną przestrzeń do podwyżek;
  • mocne PKB- dane za marzec wskazują, ze cały 1kw22 przyniósł mocniejszy wzrost w gospodarce niż 4kw21, tempo PKB wyniosło 8,5%r/r wobec 7,6%r/r w 4kw21, całoroczne PKB będzie także mocniejsze od wcześniejszych obaw; RPP nie musi obawiać się o stan koniunktury i może podnosić dalej stopy, koncentrując się CPI i kursie;
  • wojna i jej wpływ na inflację – rośnie ryzyko wydłużenia konfliktu na Ukrainie, jej konsekwencje będą bardziej uciążliwe.
Reklama

Naszym zdaniem stopy w tym roku mogą osiągnąć poziom 7,5%, docelowo 8,5% w 2023. Dzisiaj konsensus odnośnie stopy na koniec 2022 roku wynosi 6,5% wobec 5,25% przed posiedzeniem kwietniowym.

Rząd: mobilizacja przed wyborem Prezesa NBP

Zapowiedź przedłużenia tarczy anty-inflacyjnej prawdopodobnie przynajmniej do końca roku

Rząd: Rzecznik rządu P. Muller powiedział, że w klubie PiS jest większość do powołania A. Glapińskiego na prezesa NBP. Głosowanie ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu 11-12 maja.

Minister Rozwoju i Technologii W. Buda powiedział, że rząd czeka do czasu „po wakacjach” na wypracowanie przez banki i GPW Benchmark propozycji zastąpienia stawki WIBOR. W przeciwnym razie zaproponuje swoje rozwiązanie. Rząd chce, aby nowa stawka referencyjna obowiązywała od 2023 roku.

Buda stwierdził również, że większość rozwiązań tarcz antyinflacyjnych zostanie przedłużona, ale jeszcze nie zapadła decyzja na jak długo. Dodał, że co najmniej do 3kw22 będzie utrzymywała bardzo wysoka inflacja. Póki co, większość z tych rozwiązań ma obowiązywać do końca lipca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama