Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Przemysł w odwrocie

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Przemysł w odwrocie  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kwietniu krajowa produkcja przemysłowa utrzymywała tegoroczne negatywne tendencje. Sektor coraz dotkliwiej odczuwa słabnący krajowy i globalny popyt na dobra. Nieźle jeszcze wygląda sytuacja w sektorze motoryzacyjnym odrabiającym pandemiczne zaległości, ale tu pozytywny impuls też powoli gaśnie. Pod wpływem presji podażowej wciąż są branże energochłonne. Na plus niezmiennie zapisuje się produkcja w obszarze dóbr inwestycyjnych, co częściowo jest odzwierciedleniem popytu wewnętrznego, ale do pewnego stopnia może mieć związek z eksportem na Ukrainę. Dekoniunktura w przemyśle ma swoje dobre skutki – szybkie obniżanie inflacji producenckiej, która w kwietniu, po raz pierwszy od sierpnia’21, miała wymiar jednocyfrowy. Więcej o danych piszemy tutaj.

 

 

Roczny wzrost wynagrodzeń słabnie powoli. Dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw była w kwietniu zgodna z naszymi oczekiwaniami i wyniosła 12,1% r/r wobec 12,6% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m wynagrodzenia obniżyły się w kwietniu o 1,0% wobec solidnego wzrostu o 6,3% m/m w marcu, czego przyczyną były m.in. mniejsze niż w marcu wypłaty premii. Najwyższą dynamikę wynagrodzeń odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (48,6% r/r). Realna dynamika funduszu wynagrodzeń pozostała w kwietniu ujemna (-1,8% r/r). Z jednej strony utrzymujący się spadek siły nabywczej skutkuje redukcją popytu konsumpcyjnego. Z drugiej strony dane wskazują, że sytuacja na rynku pracy pozostaje relatywnie wciąż bardzo dobra i tylko w nieznacznym stopniu odzwierciedla bieżące załamanie aktywności gospodarczej, co wraz z hamowaniem inflacji powinno pobudzać wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, ale raczej dopiero od połowy roku. Więcej o danych piszemy tutaj.

Wiadomości giełdowe: Przemysł w odwrocie  - 1Wiadomości giełdowe: Przemysł w odwrocie  - 1

Reklama

 

W maju ocena koniunktury polskich przedsiębiorstw z badanych obszarów (przemysł, budownictwo, handel, usługi) pozostała zbliżona do kwietniowej. Jednocześnie utrzymuje się dwubiegunowość ocen bieżącej i przyszłej koniunktury. W większości sektorów ocena obecnej sytuacji pozostała na poziomie zbliżonym do kwietnia lub nieznacznie spadła, a ocena perspektyw („składowa prognostyczna”) pozostała bez zmian. Przedsiębiorstwa pytane o negatywne skutki wojny w Ukrainie przekładające się na ich działalność, wskazywały niezmiennie w pierwszej kolejności na wzrost kosztów, a następnie zakłócenia w łańcuchach dostaw. W przypadku pytań o inwestycje w ’23 więcej przedsiębiorstw planuje spadek inwestycji niż ich wzrost. Najwięcej przedsiębiorstw chce inwestować w maszyny, urządzenia i narzędzia. Najważniejsze bariery dla wzrostu inwestycji w ’23 to wciąż wysokie koszty realizacji inwestycji, wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna.

Wiadomości giełdowe: Przemysł w odwrocie  - 2Wiadomości giełdowe: Przemysł w odwrocie  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama