Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W sierpniu pozytywne niespodzianki z handlu detalicznego i budownictwa

|
selectedselectedselected
W sierpniu pozytywne niespodzianki z handlu detalicznego i budownictwa  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wartość sprzedaży detalicznej licząc w cenach stałych spadła w sierpniu o 2,7% r/r, po spadku o 4,0% r/r w lipcu. Natomiast produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,5% r/r, po wzroście o 1,1% r/r miesiąc wcześniej. Dane te są sporo lepsze od oczekiwań. Wraz z danymi z sektora przemysłowego, które poznaliśmy wczoraj, wskazują one, że w 3Q 2023 krajowa gospodarka urośnie względem poprzedniego kwartału (dynamika PKB kw/kw będzie dodatnia). Zakładamy, że po spadku r/r PKB w I poł. 2023 r., II poł. roku przyniesie stopniowe ożywienie.

 

W sierpniu pozytywne niespodzianki z handlu detalicznego i budownictwa  - 1W sierpniu pozytywne niespodzianki z handlu detalicznego i budownictwa  - 1

 

Dane z handlu detalicznego okazały się pozytywną niespodzianką, choć sprzedaż nadal była mniejsza niż w sierpniu ub. roku. Główny Urząd Statystyczny wskazuje jednak, że w odniesieniu do lipca br. i po usunięciu wahań o charakterze sezonowym, sprzedaż wzrosła o 1,3% m/m. GUS podaje także dane o sprzedaży w rozbiciu na kilka kategorii (np. auta, paliwa, żywność itp.). Wykorzystując nasze metody odsezonowania widzimy, że utrwala się ożywienie w sprzedaży aut, żywności, a także paliw. Drugi miesiąc z rzędu wzrosła też sprzedaż w grupie meble, rtv, agd, a więc dóbr trwałych. Jest to, obok rosnącej sprzedaży aut, dobra informacja potwierdzająca poprawę skłonności do konsumpcji gospodarstw domowych. Poprawa ta utrzyma się zapewne także we wrześniu, co sugeruje najwyższa od 2 lat wartość wyprzedzającego wskaźnika nastrojów konsumentów (WWUK). Lepszym nastrojom sprzyja niskie bezrobocie, nadal szybko rosnące płace nominalne, a także obniżająca się inflacja. Warto zauważyć, że w sierpniu wzrost płacy realnej był dodatni i najwyższy od roku.

Reklama

 

Pozytywną niespodzianką były również wyniki produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła o 3,5% r/r i o 2,0% m/m (po odsezonowaniu). Wzrost m/m, oznacza, że zakończył się okres 5 miesięcy z rzędu spadków produkcji budowlanej. O ile całość danych o produkcji budowlanej wygląda dobrze, to struktura nie robi już pozytywnego wrażenia. Za niespodziankę odpowiadają przedsiębiorstwa zajmujące się przede wszystkim inwestycjami infrastrukturalnymi. Wynikać to może z dwóch czynników: 1) kończącego się okresu rozliczeniowego starej perspektywy budżetu UE, 2) kończeniu inwestycji w związku ze zbliżającymi się wyborami. Oznacza to, że ten wzrost w sierpniu nie ma charakteru trwałego. Ogólny obraz sektora budowlanego pomimo niespodzianki nie ulega zmianie. Trudno liczyć o szybką poprawę koniunktury w budownictwie w środowisku nadal wysokich stóp procentowych oraz opóźnień we wdrażaniu nowej perspektywy finansowej UE.

 

W szerszym kontekście dane za lipiec i sierpień wskazują, że krajowa gospodarka powoli odżywa po okresie bardzo wysokiej inflacji. Zakładamy, że konsumpcja gospodarstw domowych wzrośnie kw/kw w 3Q 2023 podobnie jak całość PKB. Zakładamy również, że roczna dynamika PKB powróci do wartości dodanych, po słabej I połowie roku (w 1Q roczna dynamika PKB wynosiła -0,3% r/r, a w 2Q -0,6% r/r). Spodziewamy, że w 4Q 2023 wzrost PKB też będzie przyspieszał, choć w ograniczonej skali. Wynika to z naszego założenia, że słaba koniunktura u największych odbiorców krajowego eksportu – w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech - pozostanie mizerna, do czego przyczyniać się będzie m.in. utrwalanie dokonanego przez Europejski Bank Centralny zacieśniania polityki pieniężnej. Oznacza to, że za spodziewane ożywienie krajowej gospodarki będą odpowiedzialne czynniki krajowe: rosnące płace w ujęciu realnym, podwyższenie płacy minimalnej oraz transfery społeczne. Również perspektywy inwestycji pozostają optymistyczne.

 

Naszym zdaniem dane z gospodarki realnej w sierpniu nie wpłyną na Radę Polityki Pieniężnej. Przypomnijmy, że we wrześniu obniżyła ona zaskakująco mocno stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc. Naszym zdaniem nie można wykluczyć kolejnej obniżki stóp procentowych już w październiku, tuż przed wyborami parlamentarnymi. Skala zniżki jednak mniejsza niż wrześniowy ruch. W 2024 r. obniżki stóp zapewne będą kontynuowane. Łączna skala cięć zapewne nie będzie jednak znacząca, ze względu na inflację i obawy o kurs walutowy. Na koniec zauważmy, że inflacja cen raportowanych w danych o sprzedaży detalicznej obniżyła się w sierpniu tylko do 5,8% r/r z 6,1% r/r w lipcu, a więc ścieżka ulega już wyraźnemu wypłaszczeniu.

Zobacz także: Koncern sprzeciwia się woli rządu i odmawia sprzedaży paliwa ze stratą!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama