Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uważaj, będzie się działo na dolarze. Oto jak rynki reagują na obniżki stóp

|
selectedselectedselected

Już dzisiaj Rezerwa Federalna podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Od lat nie było tak niepewnego posiedzenia Fed. Niezależnie od podjętej decyzji, połowa rynku będzie rozczarowana. Sprawdzamy, jak mogą zareagować aktywa.

Uważaj, będzie się działo na dolarze. Oto jak rynki reagują na obniżki stóp
Xinhua/EAST NEWS
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jakie są stopy procentowe w USA?
  • O ile Rezerwa Federalna obniży dziś oprocentowanie?
  • Jak giełda reaguje na cięcia stóp?
  • Jak obniżka stóp procentowych wpływa na walutę?
  • Jak obligacje reagują na obniżki stóp procentowych?

 

Stopy procentowe w USA: o ile w dół?

Aktualnie rynki wyceniają 61% szans na obniżki stopy procentowej o 50 pb. Jeszcze w piątek było to 50% szans (i 50% szans na ruch w dół o 25 pb), a miesiąc temu jedynie 25%, wynika z danych CME FedWatch Tool. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych mieszczą się w przedziale 5,25-5,5%.

Rynkowi eksperci nie są zgodni co do skali obniżek stóp procentowych. Główny ekonomista Goldman Sachs przewiduje cięcie o 25 pb, wskazując, że większe obniżki byłyby możliwe tylko w przypadku wyraźnego kryzysu lub znacznego wzrostu zwolnień, co obecnie nie ma miejsca. Francesco Pesole, analityk ING Think, podziela to stanowisko, uważając, że “decyzja będzie napięta między 25 a 50 pb”, jednak jego zespół skłania się ku mniejszemu cięciu, czyli o 25 pb. 

Z kolei Michael Feroli, główny ekonomista JPMorgan w USA, prognozuje "słuszną decyzję" Rezerwy Federalnej w postaci obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych.

“Niezależnie od tego, co Fed zrobi jutro, połowa rynku będzie rozczarowana” - pisał na portalu X ekonomista Adam Kobeissi z The Kobeissi Letter. Podkreślił również, że nigdy wcześniej nie było tak dużej niepewności związanej z posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Reklama

 

 

Zobacz również: Wstrząśnie kursem dolara. Rośnie niepewność wokół najważniejszej decyzji dla rynków w 2024

 

Aktywa a obniżki stóp procentowych

Najważniejsze dla przyszłości poszczególnych aktywów będzie to, czy w USA wystąpi recesja, czy nie. Inwestorzy będą uważnie śledzić, czy Fed zdoła uniknąć recesji do 2025 roku. 

Kluczem do wszystkiego jest to, czy gospodarka uniknie recesji - powiedział Michael Arone, główny strateg inwestycyjny State Street Global Advisors.

 

Reklama

Z historycznego punktu widzenia, indeks S&P 500 przynosi stopę zwrotu na poziomie 15% w ciągu roku od pierwszej obniżki stóp procentowych, jeśli recesji nie ma. W przypadku jej wystąpienia, giełda traci średnio 15% w pierwszym roku, według obliczeń Kobeissi Letter

 

Wykres. Zachowanie indeksu SP500 a rozpoczęcie cyklu obniżek stóp przez FED

uwazaj bedzie sie dzialo na dolarze oto jak rynki reaguja na obnizki stop grafika numer 2uwazaj bedzie sie dzialo na dolarze oto jak rynki reaguja na obnizki stop grafika numer 2

 

Z innych analiz wynika, że indeks S&P 500 spadł średnio o 4% w ciągu sześciu miesięcy po pierwszej obniżce stóp procentowych, jeśli gospodarka znajdowała się w recesji. Dla porównania, w okresie bez recesji S&P 500 po obniżkach stóp przez Fed wzrastał średnio o 14%, według obliczeń Reuters.

Jeśli gospodarka wpada w recesję, obniżki stóp procentowych nie są wystarczającym wsparciem, aby zrównoważyć spadek zysków korporacyjnych oraz wysoki stopień niepewności i braku zaufania - mówił Keith Lerner, dyrektor ds. inwestycji w Truist Advisory Services.

 

Reklama

Tymczasem dolar ma tendencję do mniejszego wzrostu w czasie recesji, choć jego wyniki mogą być uzależnione od kondycji gospodarki USA w porównaniu do innych krajów. Analiza Goldman Sachs, na którą powołuje się Reuters, pokazuje, że USD umocnił się o 7,7% wobec koszyka walut rok po pierwszej obniżce stóp procentowych, gdy gospodarka nie była w recesji. W przypadku "twardego lądowania" wzrost dolara w tym samym okresie wyniósł tylko 1,8%.

 

Wykres. Mediana zmiany U.S. dollar trade-weighted index w ciągu ostatnich 10 cykli obniżek stóp procentowych.

uwazaj bedzie sie dzialo na dolarze oto jak rynki reaguja na obnizki stop grafika numer 3uwazaj bedzie sie dzialo na dolarze oto jak rynki reaguja na obnizki stop grafika numer 3

 

Jednocześnie dolar zazwyczaj przewyższa inne waluty, gdy USA tną stopy wraz z wieloma bankami centralnymi. Scenariusz "wspólnych cięć stóp" wydaje się teraz możliwy. Przypomnijmy, że 12 września Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Reklama

Z kolei obligacje skarbowe radziły sobie lepiej w okresach recesji, gdyż inwestorzy poszukiwali bezpieczeństwa w amerykańskich obligacjach rządowych. Indeks Bloomberg U.S. Treasury Index przyniósł zwrot na poziomie 6,9% 12 miesięcy po pierwszej obniżce stóp w przypadku recesji, podczas gdy w scenariuszach „miękkiego lądowania” zwrot wyniósł 2,3%, jak wynika z analizy strategów Citi, przywołanej przez Reuters.

 

Czytaj także: Kurs dolara spadł o ponad złotówkę. Uważaj, to wydarzenie wstrząśnie USD

 

Obniżki stóp procentowych: nie daj się zaskoczyć!

Warto przypomnieć, że ostatnia obniżka stóp procentowych w USA miała miejsce ponad 4 lata temu, więc decyzja ta może stanowić istotny krok w kierunku nowego cyklu polityki pieniężnej. Po ogłoszeniu decyzji monetarnej Rezerwa Federalna prawdopodobnie zasygnalizuje swoje dalsze plany na nadchodzące miesiące. O szczegółach dotyczących postanowień amerykańskiego banku centralnego, wpływie na dolara oraz sytuacji na rynkach będziemy rozmawiać tuż po ogłoszeniu decyzji z Danielem Kosteckim, głównym analitykiem rynków w CMC Markets. Transmisja na żywo rozpocznie się o 20:10 na kanale FXMAG:

 

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama