Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi - dane danym nie równe

|
selectedselectedselected
USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi - dane danym nie równe | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS opublikował finalne dane o październikowej inflacji. Dziś kolejny krajowy odczyt - tym razem inflacja bazowa za październik (wczorajsze dane wskazały na 8,0% r/r).

Ponadto warto zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie przedstawicieli EBC C. Lagarde i L. de Guindosa. W USA zostaną opublikowane: indeks Phily Fed, liczba nowych rejestracji bezrobotnych i produkcja przemysłowa. Do tego dojdą wystąpienia L. Mester z Fed.

 

 

USA: Dobre dane z ograniczoną reakcją rynku

Reklama

W przeciwieństwie do inflacji konsumenckiej, która wywołała prawdziwą lawinę na rynkach finansowych, wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej i inflacji PPI nie wzbudziły takich emocji. W obydwu przypadkach, mówiliśmy o zaskoczeniach w górę względem oczekiwań. Jakby tego było mało, listopadowy wskaźnik koniunktury w przemyśle z Nowego Jorku wyraźnie odbił, co pozwoliło mu osiągnąć najwyższy poziom od kwietnia.

Sprzedaż detaliczna w październiku spadła o 0,1% m/m przy konsensusie na poziomie -0,3% m/m. Ponadto dane za poprzedni miesiąc skorygowano w górę do 0,9% z 0,7%. Sprzedaż w grupie kontrolnej, kategoria zaliczana do kalkulacji PKB, wzrosła z kolei o 0,2% m/m, a dane za wrzesień również zostały skorygowane w górę do 0,7% z 0,6%. Ogólny obraz konsumenta nie wygląda może oszałamiająco na początku ostatniego kwartału roku, niemniej wciąż nie ma mowy o jakimkolwiek istotnym obniżeniu aktywności. Tegoroczna sprzedaż w grupie kontrolnej jest niższa w odniesieniu do poprzedniego roku, ale sama trajektoria jest w zasadzie lustrzana. Efekt cenowy z pewnością odegrał tutaj sporą rolę, gdyż dane o sprzedaży podawane są w ujęciu nominalnym.

 

USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi. - dane danym nie równe - 1USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi. - dane danym nie równe - 1

 

O pozytywnym zaskoczeniu możemy mówić również w przypadku inflacji producenckiej, która w październiku wyniosła -0,5% m/m, podczas, gdy konsensus oczekiwał jej marginalnego wzrostu o 0,1% m/m. Jednocześnie, ceny bazowe nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym (a patrząc po aptekarsku, nawet spadły o 0,03%), zaś konsensus oczekiwał ich wzrostu o 0,3%. W obydwu przypadkach, dane wrześniowe zrewidowano w dół o 0,1 pkt. proc.. Patrząc na szczegóły odczytu, można zauważyć, że za spadek cen odpowiadała głównie energia (podobnie jak w przypadku cen konsumpcyjnych). Co jednak godne odnotowania to fakt, że inflacja bazowa (m/m) osiągnęła najniższą wartość od kwietnia 2020 roku. W efekcie, impet wzrostu cen usług zawrócił i ponownie obrał kierunek na obszar obowiązujący przed wybuchem pandemii. Nie ulega wątpliwości, że presja cenowa po stronie cen producenta pozostaje w zasadzie wygaszona.

Reklama

 

USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi. - dane danym nie równe - 2USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi. - dane danym nie równe - 2

USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi. - dane danym nie równe - 3USA tak się postarało, a rynki nawet nie zwróciły uwagi. - dane danym nie równe - 3

 

Rynek początkowo zareagował na dane wyższymi rentownościami obligacji skarbowych, choć skala korekty względem wtorkowego ruchu była ostatecznie niewielka. Odpowiedź ze strony rynku walutowego i akcyjnego była nieznaczna.

 

Zobacz także: Komisja Europejska jednak nie widzi aż takiego szybkiego wzrostu PKB w strefie euro

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama