Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USA: Fed dotrzymał słowa, mimo ostatnich problemów z płynnością kilku amerykańskich banków

|
selectedselectedselected
USA: Fed dotrzymał słowa, mimo ostatnich problemów z płynnością kilku amerykańskich banków | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed podniósł docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej o 25pb do [4,75%; 5,00%], co było zgodne z naszą prognozą i oczekiwaniami rynku. Warto podkreślić, że decyzja Fed była jednomyślna, mimo ostatnich problemów z płynnością kilku amerykańskich banków, które nasiliły debatę publiczną, czy w tej sytuacji Rezerwa Federalna powinna kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. W komunikacie znalazł się jednak zapis, zgodnie z którym choć amerykański sektor bankowy jest „silny i odporny”, to mamy do czynienia z niepewnością, w jaki sposób problemy płynnościowe kilku banków wpłyną na gospodarkę.

W komunikacie Fed odnotował również, że pewne dodatkowe zacieśnienie polityki pieniężnej może być odpowiednie w celu sprowadzenia inflacji do celu inflacyjnego. Zastąpił on fragment mówiący o tym, że Fed spodziewa się „dalszych podwyżek stóp procentowych”. Taka zmiana komunikatu wskazuje, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA zmierza ku końcowi. Fed opublikował również swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. W dół względem grudniowej projekcji zrewidowana została ścieżka wzrostu PKB w 2023 r. i 2024 r., podczas gdy ścieżka stopy bezrobocia nie zmieniła się istotnie. Sygnalizuje to, że członkowie FOMC nie oczekują, aby spowolnieniu wzrostu gospodarczego towarzyszył wyraźny wzrost stopy bezrobocia. Nieznacznie w górę względem grudniowej projekcji zrewidowane zostały ścieżki inflacji PCE ogółem i inflacji PCE bazowej (głównie w 2023 r.). Nie zmieniła się jednak ocena członków FOMC, zgodnie z którą inflacja w USA zbliży się do celu inflacyjnego dopiero w 2025 r. Mediana dla oczekiwanego przez członków FOMC poziomu stóp procentowych w USA również nie uległa istotnej zmianie. Nadal oczekują oni, że na koniec 2023 r. docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [5,00%; 5,25%], co oznacza jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25pb. Nieznacznie zwiększyły się oczekiwania co do poziomu stóp procentowych na koniec 2024 r. (obecnie członkowie FOMC oczekują obniżek o łącznej skali 88pb wobec 100pb w grudniowej projekcji). Nie zmienił się natomiast oczekiwany poziom stóp procentowych na koniec 2025 r. [3,00%; 3,25%]. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu szef Rezerwy Federalnej J. Powell dał do zrozumienia, że determinacja Fed w sprowadzaniu inflacji do celu inflacyjnego jest bezwarunkowa. Nawiązał również do ostatnich problemów z płynnością kilku amerykańskich banków i stwierdził, że mogą one prowadzić do zaostrzenia polityki kredytowej amerykańskiego sektora bankowego, co w jego ocenie mogłoby być substytutem kolejnych podwyżek stóp procentowych. Marcowa projekcja FOMC, komunikat po posiedzeniu, a także wypowiedzi J. Powella stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym Fed podniesie stopy procentowe jeszcze o 25pb w maju, a tym samym docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [5,00%, 5,25%].

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Zamówienia na dobra trwałe zmniejszyły się w lutym o 1,0% m/m wobec spadku o 5,0% w styczniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (+0,2%). Bez uwzględnienia środków transportu miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałe zmniejszyła się w lutym do 0,0% wobec 0,4% w styczniu. Jednocześnie dynamika zamówień na cywilne dobra kapitałowe zwiększyła w lutym do 4,3% r/r wobec 3,9% w styczniu. Mimo nieznacznego wzrostu dynamiki zamówień w lutym, jej trzymiesięczna średnia ruchoma pozostaje w wyraźnym trendzie spadkowym, co w naszej ocenie wskazuje na dalsze pogorszenie perspektyw inwestycji w USA. Wyraźny wzrost aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości sygnalizowany dwa tygodnie temu przez dane o nowych pozwoleniach na budowę oraz rozpoczętych budowach domów (por. MAKROmapa z 20.03.2023) potwierdziły dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,58 mln w lutym wobec 4,0 mln w styczniu) oraz sprzedaży nowych domów (640 tys. wobec 633 tys.). Poprawa koniunktury na amerykańskim rynku nieruchomości jest naszym zdaniem tylko przejściowa, a w najbliższych miesiącach istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku jej pogorszenia będzie zaostrzenie polityki kredytowej przez banki z uwagi na podwyższoną niepewność w amerykańskim sektorze bankowym. Ubiegłotygodniowe dane nie zmieniają naszej prognozy, zgodnie z którą sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego w USA spowolni w I kw. 2023 r. do 0,6% wobec 2,7% w IV kw.

 

Zrewidowaliśmy nasze prognozy dla amerykańskiej gospodarki

Reklama

Utrzymaliśmy naszą ścieżkę stóp procentowych w USA: ostatnia podwyżka o 25pb w maju br. oraz obniżki stóp w skali 100pb w 2024 r. Uważamy jednak, że łagodzenie polityki pieniężnej w 2024 r. będzie bardziej stopniowe niż wcześniej oczekiwaliśmy i Fed będzie obniżał stopy procentowe co kwartał o 25pb. Jednocześnie ze względu na słabsze od naszych oczekiwań spowolnienie aktywności gospodarczej w USA uważamy, że techniczna recesja w USA nastąpi dopiero w II poł. 2023 r. (sprowadzona do wymiaru rocznego zmiana PKB w III i IV kw. wyniesie odpowiednio -1,3% i - 0,8%). W konsekwencji zrewidowaliśmy w górę naszą prognozę amerykańskiego PKB w 2023 r. do 1,3% (wobec 0,5% w poprzedniej prognozie) oraz obniżyliśmy naszą prognozę na 2024 r. do 0,6% (1,3%).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama