Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi

|
selectedselectedselected
Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER: Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła po raz czwarty z rzędu, tym razem o 1,4% m/m i 3,7% r/r, wyraźnie mocniej niż oczekiwano (kons.: -0,2% m/m). Spadki nie ograniczały się do branż energochłonnych, w których we wrześniu produkcja skurczyła się o 0,4% m/m. Źródłem głębokiego spadku aktywności w przemyśle była przede wszystkim motoryzacja (-5% m/m).

 

 

Duża była też redukcja produkcji w farmacji (-9,2% m/m). Wzrost odnotowano w produkcji maszyn (4,1% m/m). W całym 3q23 produkcja przemysłowa obniżyła się o 2,1% q/q. Dostępne do września dane potwierdzają recesję w przemyśle. Badania koniunktury też są dalekie od sygnalizowania wyraźnej poprawy, choć wzrost październikowego PMI w przetwórstwie wskazuje na spadek pesymizmu. Nie powinna się też pogarszać sytuacja w branżach energochłonnych - wypełnienie niemieckich magazynów gazu sięga 100%.

Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  - 1Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  - 1

Reklama

 

EUR: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w strefie euro we wrześniu wzrosły o 0,5% m/m (zgodnie z konsensusem), a w ujęciu rocznym spadły o 12,4%. Do wzrostu cen względem sierpnia przyczyniły się podwyżki cen w energetyce, po ich wyłączeniu poziom cen obniżył się o 0,1% m/m. Stabilne (0% m/m) pozostały ceny dóbr kapitałowych i konsumpcyjnych trwałych. W całej UE wzrost cen przemysłowych był nieco silniejszy - wyniósł 0,6% m/m, co przełożyło się na spadek o 11,2% r/r.

Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  - 2Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  - 2

 

POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego wg wstępnego szacunku MRiPS w październiku utrzymała się na poziomie 5,0%, zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych obniżyła się o 3,8 tys. Spadek miał charakter sezonowy i był nieco słabszy niż w ubiegłych latach. Według minister pracy, M.Maląg, kolejne miesiące mogą przynieść niewielki wzrost bezrobocia ze względu na działanie czynników sezonowych.

 

Reklama

POL: W październiku minimalnie przyspieszyło tempo wzrostu liczby obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS (do 6,5% r/r z 6,4% r/r). Największy wzrost w stosunku do września odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy i Białorusi (odpowiednio o 7,7 i 1,6 tys.). Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec października wyniosła 1,125 mln.

Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  - 3Ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców znów przybywa. Najwięcej osób przyjechało z Ukrainy i Białorusi  - 3

 

USA: Deficyt handlowy USA we wrześniu pogłębił się nieco bardziej niż wskazywał wstępny szacunek (58,7 mld USD) i wyniósł 61,5 mld USD, co odzwierciedla odporność amerykańskiego popytu na towary zagraniczne.

 

USA: N.Kashkari (Fed Minneapolis, głosujący członek FOMC) powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ogłaszać wygraną w walce z inflacją. Jego zdaniem nadmierne zaostrzenie polityki pieniężnej jest lepsze niż zrobienie zbyt mało.

Reklama

 

EUR: Analiza modelowa EBC oparta na krzywych dochodowości wskazuje obecnie na podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w strefie euro i USA w ciągu roku. Proste modele probitowe, określające związek między nachyleniem krzywej a prawdopodobieństwem recesji, sygnalizują, że prawdopodobieństwo recesji wynosi blisko 50% w przypadku strefy euro i ok. 40% dla USA. Bardziej precyzyjne modele uwzględniające dodatkowe wskaźniki finansowe i ceny ropy sugerują niższe ryzyko recesji, tj. ok. 25% zarówno w przypadku strefy euro, jak i USA.

 

EUR: Prognoza regionalna MFW dla Europy wskazuje na scenariusz miękkiego lądowania (stopniowego hamowania inflacji przy utrzymaniu wzrostu gospodarczego). Dynamika PKB w strefie euro ma wyhamować z 3,3% w 2023 do odpowiednio 0,7%, 1,2% i 1,8% w latach 2024-2025. MFW sygnalizuje, że powrót inflacji do "normalnych poziomów" może zająć kilka lat. Wśród rekomendacji Fundusz wymienia m.in. utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej, odbudowę buforów fiskalnych i wygaszanie niecelowanych programów wsparcia energetycznego dla gospodarstw domowych. Ekonomiści MFW sygnalizują również nasilające się w Europie problemy ze zbyt niskim wzrostem produktywności i pogarszaniem się średnioterminowych perspektyw rozwoju. W tym obszarze pomocne mogą być reformy strukturalne, w tym polityki nakierowane na skuteczną transformację energetyczną i zapewnienie bardziej zrównoważonego podziału dochodów.

 

Zobacz także: Spółka z GPW z branży OZE rozczarowała wynikami - kurs spada!

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama