Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski

|
selectedselectedselected
Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po zestawie wstępnych danych inflacyjnych z kilku europejskich państw dziś czas na Polskę. Nasza prognoza inflacji to 10,9% r/r. Jesteśmy tu zgodni z konsensusem. Pod kalendarzem podsumowujemy też wszystkie nasze prognozy na ten miesiąc.

 

 

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych

Poniedziałek, 31.07.2023

Tydzień zaczynamy wstępnymi danymi o krajowej inflacji za lipiec. Publikacja GUS o 10:00. Nasza prognoza to 10,9% r/r, tyle też wynosi lipcowy konsensus. Bohaterką lipcowej inflacji będzie żywność. Widzimy, że ceny większości kategorii w czerwcu istotnie zwolniły. Pierwotny szok wygasł. Liczymy na ostatnie 1-2 spadki cen, a potem temat zamienia się w podwyżki z uwagi na warunki agrometeo i odbudowę popytu. Widzimy ruch na cenach węgla w górę. Lekki plusik na paliwach. Bazowa 10,8%. 

Reklama

Nie tylko z Polski spłyną dane inflacyjne. Te opublikowane zostaną również m.in. dla całej strefy euro. Do tego dojdzie kilka odczytów PKB za 2 kw. (Czechy, Włochy i strefa euro). W USA natomiast zaplanowano publikacje indeksów Chicago PMI i Dallas Fed.

 

Wtorek, 1.08.2023

Kolejne krajowe dane, tym razem PMI z przemysłu. Spodziewamy się spadku wskaźnika do 43,0 pkt. Konsensus jest nieco bardziej zachowawczy (44,5 pkt.). Mocno poleciały w dół wstępne PMI w strefie euro - nie widzimy powodów by w Polsce było inaczej. Powinniśmy poznać to potwierdzenie w danych finalnych ze strefy euro i USA, które również zostaną opublikowane tego dnia.

W USA zaplanowano też publikację indeksu ISM z przemysłu i liczby wakatów wg JOLTS.

Środa, 2.08.2023

Pierwsza środa miesiąca oznacza raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Poza tym w kalendarzu pusto.

Reklama

 

Czwartek, 3.08.2023

Przed nami decyzje banków centralnych Czech i Anglii. CNB w naszej ocenie pozostawi stopy na niezmienionym poziomie (taki jest też konsensus). W przypadku Banku Anglii oczekiwany jest ruch stóp w górę o 25pb. do 5,25%.

Ponadto w kalendarzu znaleźć można finalne PMI w usługach (strefa euro i USA), ISM w usługach (USA), inflację ze Szwajcarii i dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz zamówienia w przemyśle z USA.

 

Piątek, 4.08.2023

Skoro w środę poznamy dane wg ADP, w piątek można spodziewać się urzędowych oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia o 180 tys. osób (poprzednio 208 tys.). Konsensus spodziewa się też utrzymania stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie (3,6%) i lekkiego spadku dynamiki płac (0,3% m/m vs 0,4% m/m poprzednio).

 

Prognozy krótkoterminowe - sierpień 2023

Reklama

Jak co sierpień, RPP będzie miała przerwę od decyzyjnych posiedzeń. Nie oznacza to jednak, że w gospodarce wiać będzie nudą. W kalendarzu m.in. PKB za II kw.. 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Litwiniuk (RPP): Nie widzę żadnych przesłanek ku temu, by myśleć i komunikować obniżenie stóp procentowych w najbliższej przyszłości - powiedział członek RPP w telewizji TVN24.
  • Polska: Komisja Europejska opublikowała indeksy ESI a wraz z nimi oczekiwania inflacyjne konsumentów. Te dla Polski nieco się obniżyły (wbrew temu co pokazywały wcześniejsze dane GUS dla tego miesiąca). Niezmiennie jednak utrzymują się wysoko.

 

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 1Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 1

 

  • Polska: Do 6 lipca wypłacono 2,071 mld zł z projektów w ramach KPO - podał resort funduszy i polityki regionalnej. Według wcześniejszych informacji kwota prefinansowania projektów z Krajowego Planu Odbudowy przez Polski Fundusz Rozwoju w 2023 r. to 15-20 mld zł. (PAP Biznes)

  • Niemcy: Wstępne dane o wzroście PKB za II kw. wskazały na 0% kw/kw (oczekiwano +0,1% kw/kw wobec -0,3% kw/kw).

 

Reklama

 

  • Niemcy: Inflacja wg HICP w Niemczech w lipcu wyniosła 6,5% r/r wobec 6,8% r/r miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +6,6%.

 

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 2Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 2

 

O poranku z kolei poznaliśmy czerwcową sprzedaż detaliczną, która potwierdziła słabość konsumenta w całym minionym kwartale. Ta spadła o 0,8% m/m, co wyraźnie rozminęło się z konsensusem na poziomie -0,2% m/m. Od początku roku sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o niespełna 1%.

 

Reklama

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 3Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 3

 

  • USA: Deflator PCE w USA za czerwiec wyniósł 3% r/r (zgodnie z konsensusem, poprzednio 3,8% r/r). Wydatki Amerykanów w tym samym okresie wzrosły o 0,5% m/m (konsensus: 0,4% m/m). Natomiast dochody Amerykanów wzrosły o 0,3% m/m (oczekiwano 0,5% m/m). Jednocześnie poznaliśmy indeks kosztów zatrudnienia za 2 kwartał, który okazał się być nieco niższy od oczekiwań. Takie dane mogą z pewnością wspierać tryb "wait and see" w Fed.

 


Z kolei nastroje konsumentów w USA poprawiły się istotnie w lipcu, choć nieco słabiej od konsensusu. Lekkiemu wzrostowi uległy roczne oczekiwania inflacyjne, które podskoczyły do 3,4% wobec 3,3% w czerwcu. Oczekiwana inflacja w horyzoncie 5 lat nie zmieniła się i pozostała na pułapie 3%. Wydaje się, że pozycja amerykańskiego konsumenta w ciągu kolejnych kilku kwartałów może mieć nieco pod górkę. Górka post-pandemicznych oszczędności została już w pełni zużyta (to pomagała z pewnością w ostatnim czasie uodporniając tamtejszą gospodarkę na szok ze strony polityki monetarnej), a do głosu w coraz większym stopniu dochodzą wysokie stopy procentowe. 

 

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 4Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 4

Reklama

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 5Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 5

 

  • Chiny: Przemysłowy wskaźnik PMI ​odbił ​symbolicznie w lipcu do 49,3 wobec 49 ​przed miesiącem. Jednocześnie wskaźnik dla usług zanotował wyraźniejszy spadek do 51,5 z 53,2. To złożyło się na obniżenie ​miernika zbiorczego do 51,1 z 52,5. ​Były to odczyty wskaźników ​tworzonych wewnątrz kraju, które skupiają się głównie na największych przedsiębiorstwach oraz tych z istotnym udziałem ​SP. ​Słabszy wzrost wciąż zachęca tamtejsze władze do podejmowania pewnych kroków w celu wsparcia aktywności gospodarczej. W nocy władze Pekinu i Shenzhen zapowiedziały, iż jeszcze dzisiaj ogłoszą decyzje wspierające aktywność na rynku mieszkaniowym. Do tej pory ​polityka fiskalna pozostawała ​dość wstrzemięźliwa.

 

Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 6Tydzień zaczynamy od mocnych danych – czas na inflację CPI z Polski - 6

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama