Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To już 30. rekord indeksu S&P500 w tym roku! Wall Street wciąż wydaje się nie do zatrzymania

|
selectedselectedselected

Europejskie indeksy podjęły w poniedziałek próbę odbicia po niezywkle dla nich słabym ubiegłym piątku, ale udała się ona w ograniczonym stopniu. Sesja miała dwuetapowy przebieg – po wzrostowym otwarciu indeksy osuwały się do około południa, później z różnym powodzeniem zaczęły rosnąć.

30. rekord S&P500 w tym roku
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Finalnie spośród głównych z nich pod kreską zamknęły się IBEX (-0,30%) i FTSE 100 (-0,06%), Stoxx 600 był niemal neutralny (0,09%), a wzrosty notowały DAX (0,37%), FTSE MiB (0,74%) i najmocniej w ubiegłym tygodniu poturbowany CAC40 (0,91%).

Warszawa ponownie wyglądała lepiej niż kontynent. WIG20 wzrósł o 1,87%, mWIG40 o 1,56%, a sWIG80 o 0,39%. Na minusie w głównym indeksie zamykał się wyłącznie KGHM (-0,25%), ale także jego spadek wydaje się skromny, gdy weźmie się pod uwagę pogłębienie przeceny na miedzi. Wyraźnie drożała cała czołówka GPW – LPP (+3,24%), Allegro (+2,54%), PKO (+2,23%), PZU (+2,19%) i Dino (+2,01%). Jeszcze lepiej zachowywały się JSW (+4,02%) oraz Cyfrowy Polsat (+3,45%). W drugim szeregu potężnie odbijało CCC (+5,71%), mając wsparcie m.in. ING (+2,34%), Millenium (+2,56%), Benefitu (+2,15%) i XTB (+2,25%).

Wall Street wciąż wydaje się nie do zatrzymania. Po nieśmiałym początku sesji S&P500 przesuwały się właściwie bezustannie wyżej, by lekko korygować się dopiero na sam koniec, rosnąc odpowiednio o 0,77% oraz 0,95%. Przeszło pięcioprocentowe zwyżki notowały Broadcom i Tesla (spółka Muska dostała pozwolenie, by testować bardziej zaawansowane układy wsparcia w Szanghaju), niewiele mniej rosły General Electric (+4,72%) i Micron (+4,58%), o 3,20% drożał Qualcomm. W kronikach ostatnich tygodni zapisze się fakt, że przy wyraźnie rosnącym rynku lekko korygowała się nVIDIA (-0,68%).

W godzinach porannych rośnie większość indeksów azjatyckich (poza Hang Seng), kontrakty na rynek amerykański zachowują się neutralnie. Europa i Polska powinny podążyć dziś na otwarciu śladem Wall Street. Wpływ na przebieg dnia będą miały dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, choć nie wiadomo, czy nie ograniczy się on do długu i dolara – akcje pokazują ostatnio, że mogą drożeć niezależnie od wszystkiego. Awersja do ryzyka ewidentnie wczoraj spadła na niemal wszystkich ryzykownych aktywach, wyjątkiem są kryptowaluty, które kontynuują przecenę także dzisiaj mimo teoretycznie sprzyjającego otoczenia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Tematy

Reklama
Reklama