Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Thaler z Noblem za wkład w dziedzinę ekonomii behawioralnej

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nagrodą Nobla, czy jak kto woli, Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, w dziedzinie ekonomii, uhonorowany został Richard Thaler. Profesor z University of Chicago Booth School of Business został nagrodzony za wkład w rozwój ekonomii behawioralnej.

 

W uzasadnieniu do decyzji komitet noblowski zaznaczył, że Thaler został nagrodzony za „zbudowanie mostu między ekonomiczną i psychologiczną analizą podejmowania decyzji”.

 

72-letni Thaler jest przedstawicielem dziedziny ekonomii behawioralnej, w skład w której wchodzą finanse behawioralne. Te dziedziny naukowe wzbudzają wiele kontrowersji w środowiskach akademickich, ale stanowią rewolucyjne podejście do wielu zagadnień natury ekonomicznej, w tym tych, związanych z Teorią Decyzji. Teorie wypracowane w ramach nurtu finansów behawioralnych mają ścisły związek również z decyzjami o charakterze inwestycyjnym, odnosząc się do zachowań inwestorów na rynkach finansowych.

Reklama

Thaler w swojej karierze współpracował z innym ekonomistą, który za swoje osiągnięcia (wspólnie z Vernonem Smithem) w dziedzinie ekonomii behawioralnej został nagrodzony Noblem z ekonomii. Był nim Denis Kahnemann, współtwórca Teorii Perspektywy.

 

Ekonomia to dość specyficzna dziedzina w przypadku nagród imienia Alfreda Nobla. Ta, w przeciwieństwie do pięciu pozostałych, nie została zawarta w testamencie Nobla. Wprowadzono ją w 1968 roku, a jej fundatorem jest Bank Szwecji. Stąd w przypadku ekonomii mówi się nie o Nagrodzie Nobla, a o  Nagrodzie Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama